انواع اقامتگاه ها در ایران و جهان

انواع اقامتگاه ها در ایران و جهان

انواع اقامتگاه ها

انواع اقامتگاه ها بنا بر منطقه، معماری، تاریخ راه اندازی، خدمات،امکانات رفاهی، بودجه و … متفاوت است. از این رو گردشگران می توانند اقامتگاهی براساس نوع و بودجه خود انتخاب کنند که چه ویژگی ها را دارا باشند. برای آشنایی بشتر با انواع اقامتگاه ها با ایران نیهون همراه باشید.

هتل

هتل

هتل hotel از واژه فرانسوی hôtel گرفته شده، که به ساختمانی می گویند که بازدید کننده زیادی داشته باشد. این واژه خود برگرفته از hôte به معنای مهمان است. اما با ورود این واژه به زبان انگلیسی و گستردگی آن در دیگر زبان ها، معنای کاربردی هتل دگرگون شده است.

هتل ها در واقع مکانی مسکونی برای اجاره هستند که قاعدتا اتاق های آن برای مدت کوتاهی به مسافران اجاره داده می شود. حال این هتل براساس امکانات و خدمات رفاهی درجه بندی می شوند که هتل ها چند ستاره هستند؟ هتلی که شما برای استراحت انتخاب (رزرو هتل) می کنید می خواهید نوع اتاق یا سوئیت شما چه امکاناتی داشته باشد؟ یا خود هتل چه خدمات و امکاناتی از قبیل استخر(سونا و جکوزی)، رستوران، کافی شاپ، ترانسفر و … ارائه می دهند.

هتل آپارتمان

هتل آپارتمان ها دارای واحد و سوئیت مجزا و مستقل هستند که همانند سوئیت و اتاق های یک هتل به مسافران اجاره داده می شوند. حال این سوئیت ها بصورت مبله و دارای امکانات استاندارد لازم برای خواب، نظافت، سرگرمی و آشپزی هستند.

برای آشنایی بیشتر با انواع اقامتگاه ها در ایران و جهان با ما همراه باشید.

اما تفاوت هتل ها و هتل آپارتمان چیست؟ تفاوت هتل ها و هتل آپارتمان ها بنا بر امکانات رفاهی و خدمات آنها است که در تفاوت عمده هتل آپارتمان با هتل در وجود امکانات آشپزی در اتاق یا آپارتمان مورد اقامت می باشد.

هتل فرودگاهی

هتل فرودگاهی نوعی دیگر از هتل هستند که عموما در کنار فرودگاه واقع شده اند و هتل فرودگاهی گفته می شوند و بیشتر مورد استفاده مسافران ترانزیتی هستند. که این نوع مسافران زمان زیادی را برای اقامت در هتل های داخل شهر را ندارند. جالب است بدانید که این هتل ها  بصورت ساعتی اجاره داده می شوند. در ایران نیز دو هتل فرودگاهی به نام هتل ایبیس و هتل نووتل در فرودگاه امام خمینی وجود دارد.

متل

متل به اقامتگاهی گفته می شود که در جاده‌های کرانه‌ای و کوهستانی و جنگلی و بیابانی باشند که توقفگاه آن غالباً در دیدرس مسافران است. این نوع اقامتگاه بیشتر برای مسافرین استفاده می شود که با ماشین شخصی قصد سفر دارند.ساختمان متل ها بیشتر یک طبقه و ویلایی هستند که در اتاق ها ، حمام و آشپزخانه وجود دارد.

در تعریف متل می‌ توان گفت که «هتلی است که در آن مسافران می‌توانند با خودروی شخصی وارد شده و حتی خودرو خورد را مقابل درب اتاق خود پارک کنند»یکی از مشخصه‌های اصلی متل‌ها عدم وجود لابی در آنها است.

بوتیک هتل

بوتیک هتل

بوتیک هتل واژه ایی فرانسوی می باشد که به دلیل خاص بودن سبک هنری و معماری خود معروف می باشد، مفهوم بوتیک هتل ابتدا در دهه ی 1980 و به معنای امروزی در سال 2012 در لندن معرفی شده است و پس از آن در بریتانیا و آمریکای شمالی رایج شده است.تعداد اتاق های بوتیک هتل ها حدود 200 اتاق می باشد که نمادی از یک محیطی خودمانی، اختصاصی، شهری و مدرن است، این هتل ها کوچیکتر از گراند هتل ها هستند و لوکس و باشکوه بودن هدف اصلی آن ها نیست بلکه هدف اصلی آنها بازدید بیشتر از هتل می باشد.

بوتیک هتل ها معمولا در محیط های پر رفت و آمد شهری یا حتی در ساختمان های قدیمی تازه بازسازی شده ساخته می شود، هدف اصلی این بوتیک هتل ها جذب بازدیدکننده و مهمان بصورت همزمان می باشد.این هتل ها به هرکدام از مهمانان خود سرویس های مخصوص و جداگانه ای ارائه می دهند، برخی از این هتل ها به مهمانان خود اجازه ی آوردن حیوانات خانگی را به محیط هتل نیز می دهند و این بستگی به قوانین هتل ها دارد.

مسافرخانه

مسافرخانه ها به اقامتگاه های ارزان و کوچک و دارای حداقل امکانات گفته می شوند. این اقامتگاه دارای سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک هستند. در واقع مسافرخانه ها شکل ابتدایی هتل های مدرن هستند.

ریوکان

ریوکان یا مسافرخانهٔ ژاپنی، نوعی مکان مسکونی اجاره‌ای است که ساختار ژاپنی دارد و معمولاً برای مدت کوتاه به افراد اجاره داده می‌شود. ریوکان‌ها عموماً در مناطق سیاحتی یا اطراف چشمه‌های آبگرم ساخته می‌شوند اما ریوکان‌هایی نیز در اطراف ایستگاه‌های قطار شهرهای بزرگ، برای مسافران کاری یا تحصیلی وجود دارد.

پلاژ

پلاژ

پالاژ ها در واقع ویلاها و یا اتاقک هایی هستند که عموما در کنار سواحل دریا قرار گرفته اند و دارای سطوح مختلف امکانات می باشند.

اتاق ها و ویلای اجاره ای

اتاق ها و ویلای اجاره در ایران بیشتر مناطق توریستی همانند استان شمالی (مازندران و گیلان) یا شهرهای زیارتی همانند مشهد قرار دارند. که برخی از ساکنین بومی ، اتاقها و یا ویلاهای خود را به مسافران اجاره می دهند. این اتاق ها و یا ویلا ها نیز براساس بودجه و هزینه ای که می خواهید بدهید حداقل و خداکثر امکانات رفاهی را در اختیارتان می گذارند. ویلا ها در این بخاطر مسافرات های دسته جمعی یا گروهی ارزان تر از هتل هستند. البته قیمت ویلا بستگی به فصل و ایام در ایران متغییر است.

مجتمع توریستی

مجتمع های توریستی به مجموعه ای از تأسیسات اقامتی، پذیرایی، تفریحی، تفرجگاهی، ورزشی گفته می شود که دارای امکانات متنوع بوده و مسافران ضمن اقامات در آنها می توانند از خدمات جانبی دیگری که در آنها وجود دارد استفاده کنند.

هتل پانسیون

هتل پانسیون

هتل پانسیون ها بیشتر در محیط شهری واقع شده اند و تعدادی اتاق و سالن غذا خوری، کتابخانه، سالن مطالعه، اتاق تلویزیون و … دارند. که اتاق های آن بصورت ماهانه یا سالانه اجاره داده می شوند. جالب است بدانید که در این اقامتگاه ها مشتریان دیگری که خارج از پانسیون باشند امکان صرف غذا به این مکان را ندارند. بهتر است بگویم در هتل پانسیون ها مقرارت خاص وجود دارد که ساکنین باید آنها را رعایت کنند، از جمله این مقرارت را می توان به ساعات مشخص صرف صبحانه، نهار و شام همچنین ساعات ورود و خروج نیز برای ساکنین آن طبق برنامه مشخص است اشاره کرد.

شاله

شاله (Chalet) به خانه های ییلاقی گفته می شود که در نواحی کوهستانی با مصالحی مانند چوب ساخته می شوند. شاله ها می توانند ابعاد متفاوت داشته باشند.

اقامتگاه بوم گردی

اقامتگاه بوم گردی به اقامتگاه های برای پذیرایی از بوم گردان و سایر مسافرانی که علاقه مند به حفظ ویژگی های محیط ساخته می شوند. در این اقامتگاه ها سعی می شود تا کمترین آسیب به محیط وارد شود و مهمان نیز تا حدودی با فرهنگ جامعه میزبان آشنا شوند. در ایران امروزه اقامتگاه بوم گردی و سنتی مورد توجه مسافران قرار گرفته است و روز به روز به تعداد آن اضافه می شود.

این اقامتگاه های بوم گردی معمولا توسط افراد محلی اداره می شوند. تزیینات و ساختار اقامتگاه های بوم گردی نیز تداعی کننده ویژگی های همان منطقه هستند و حتا غذاهای سرو شده در آن نیز از میان خوراک های محلی انتخاب می شوند.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل