آژانس مسافرتی

آژانس مسافرتی

آژانس مسافرتی

آژانس مسافرتی یا هواپیمایی به آژانسی گفته می‌شود که خدماتی از قبیل فروش، تنظیم وسایل حمل و نقل، اقامت، تور و سفر را برای مسافران فراهم می‌کند. آژانس مسافرتی به دو دسته شخصی و شرکتی فعالیت دارند.

خدمات آژانس مسافرتی شامل مشاوره، خدمات مربوط به سفر و گردشگری از جمله تدارکات سفر و سایر امور خدمات گردشگری است. در خدمات گردشگری، آژانس با تامین‌کنندگان سفر (هتل‌ها، شرکت‌های حمل و نقل، اپراتورهای تور، بیمه مسافرتی، صدور ویزا و …) همکاری لازم را دارد.

لیست آژانس های مسافرتی یا هواپیمایی (Travel Agency) همراه با آدرس و شماره تلفن (آژانس های مجوز بند الف ، مجوز بند ب و مجوز بند پ زیارتی) در ایران نیهون ثبت شده است.

مجوزهای آژانس مسافرتی 

مجوزهای الف، ب و پ آژانس‌های مسافرتی را به سه دسته تقسیم بندی می‌کند:

مجوز بند الف

مجوز بند الف که تحت نظر مستقیم سازمان هواپیمایی کشور فعالیت دارند، تحت عنوان آژانس هواپیمایی خدمات ارائه می‌دهند. وظیفه اصلی این نوع از آژانس‌ها صدور و ذخیره بلیط است. بلیط می‌تواند به صورت پروازهای داخلی و یا پروازهای خارجی صادر شود. (آژانس های مسافرتی این دسته می‌توانند به ذخیره و صدور بلیط‌های حمل و نقل دیگر من جمله اتوبوس بپردازند)

آژانس‌های مسافرتی بند الف نه تنها حق برگزاری تور را ندارند بلکه حق فروش تورهای سایر دفاتر برگزار کننده را نیز ندارد.

خرید بلیط خارجی 

خرید بلیط خارجی و داخلی اندکی باهم تفاوت دارند. سفرهای خارجی به صورت زمینی، هوایی یا دریایی نیاز به مدارک خاص و ویزای مورد نظر دارد. در این مورد مسافر خود به تنهایی نمی‌تواند برای خرید بلیط خارجی اقدام کند. برای تهیه بلیط خارجی بایستی به آژانس هواپمایی مراجعه کرده و یا به صورت آنلاین درخواست صدور بلیط خارجی را صادر کرد. خرید بلیط هواپیما سیستمی، چارتر و یا لحظه آخری از جمله گزینه‌هایی است که مسافر می‌تواند به هنگام خرید بلیط خارجی آن را انتخاب کند.

خرید بلیط داخلی

تورهای داخلی یا مسافرت‌های بین شهری نیاز به خرید بلیط داخلی دارد. مراجعه حضوری به آژانس مسافرتی یا درخواست به صورت آنلاین از روش‌های تهیه و خرید بلیط داخلی قطار یا اتوبوس است.

مجوز بند ب

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نظارت مستقیم بر آژانس‌های مجوز بند ب را دارد. برخلاف آژانس مجوز بند الف، این آژانس می‌تواند انواع تورهای داخلی و خارجی را برگزار کند. علاوه‌براین می‌تواند فعالیت‌های مرتبط با صنعت گردشگری از جمله تورهای ورودی، رزرو هتل، اخذ ویزا و دیگر خدمات را انجام دهد.

(آژانس‌های مجوز بند ب اجازه برگزاری تور در مسیر کشورهای سوریه، عراق و عربستان را ندارند).

رزرو هتل

از دیگر خدماتی که آژانس مسافرتی به مسافران خود ارائه می‌دهد، رزواسیون هتل است. یکی از دغدغه‌هایی که مسافران به هنگام خرید بلیط خارجی و داخلی دارند، رزرو هتل است. عدم آگاهی از موقعیت مکانی، راه‌های دسترسی به هتل و عدم اطلاع از قوانین هتل مورد نظر، از جمله مشکلاتی است که مسافر با آن روبرو می‌شوند. آژانس مسافرتی با ارائه توضیحات کامل و مشاوره‌های مناسب می‌تواند مسافر را در این زمینه به خوبی کمک کند.

مجوز بند پ  (زیارتی)

سازمان سازمان حج و زیارت بر آژانس‌های دارای مجوز بند پ نظارت دارند. آژانس‌های مسافرتی این دسته تنها اجازه برگزاری تورهای زیارتی را دارند.

ویژگی‌های مهم آژانس مسافرتی

چند مورد مهم و اساسی برتری یک آژانس مسافرتی را نسبت به دیگر آژانس‌های مسافرتی نشان می‌دهد. مانند:

تخصص

فضای اینترنت و سایت‌های گردشگری اطلاعات زیادی را در اختیار مسافران قرار می‌دهد. زمانی یک مسافر از آژانس مسافرتی خدمات می‌خواهد که دارای تخصص بیشتری از وب سایت‌ها داشته باشد.

فروش تجربه

زمانی که مسافر به آژانس مسافرتی مراجعه می‌کند و یا به صورت تلفنی درخواستی دارد، بایستی پرسنل آژانس بهترین و خاص‌ترین پیشنهادات را به مشتریان خود ارائه دهد. با این کار ارزش آژانس نزد مسافران چندبرابر خواهد شد.

ارائه مشاور قابل اعتماد

مسافر را برای یک بار نباید در نظر گرفت. هر چقدر که آژانس‌ها در زمینه سفر مشاوره‌های قابل اعتماد و مطمئنی ارائه دهند، فروششان از بلیط داخلی و خارجی بیشتر خواهد شد. در یک کلام مهارت در ایجاد ارتباط و اعتماد از ویژگی‌های بارز یک آژانس مسافرتی است.

وب سایت خوب

از دیگر ویژگی‌های آژانس مسافرتی، وجود یک وب سایت فعال با طراحی خوب، قابلیت نگهداری و به‌روز رسانی خوب است.

تفاوت آنلاین و حضوری

آژانس‌های مسافرتی مهمترین بازیگران صنعت گردشگری هستند. مراجعه حضوری به آژانس و یا خرید بلیط به صورت آنلاین هر کدام مزایا و محاسن خود را دارد. مسافر براساس شرایط خود، اطلاعات از مقصد مورد نظر و زمانی که برای تهیه بلیط دارد، می‌تواند یکی از این روش‌ها را انتخاب کند. اما سوال اینجاست که تفاوت آنلاین و حضوری در چیست؟

برای مسافرانی که دسترسی به وب سایت و اینترنت ندارند، اطلاعات کاملی از مقصد مورد نظر ندارند، ررزو هتل برای آن ها سخت است و دیگر موارد؛ بهتر است بلیط خود را به صورت حضوری و مراجعه به آژانس مسافرتی تهیه کند.

مسافرانی که تجربه خرید بلیط آنلاین را دارند و دسترسی به سایت‌های رزرواسیون دارند، خرید بلیط آنلاین گزینه بهتری برای آنها خواهد بود.

تفاوت مدیر فنی بند الف و بند

اصل وظایف مدیر فنی بند الف با ب تقریبا مشابه و در یک راستا است. اما تفاوتی که مدیر فنی بند الف با ب دارد این است که مدیر الف بیشترین دغدغه و نگرانی را نسبت به پروازها، کانترها، میزان فروش و درآمد دارد. اما مدیر فنی بند ب نگران نیروی انسانی و مشتری است. وظایف این مدیر نسبت به مدیر بند الف جزئی‌تر بوده و لازم است به قوانین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم متعهد باشد.

ثبت آژانس مسافرتی

ثبت آژانس مسافرتی بر اساس مجوزهای بند الف، ب و پ انجام می‌شود. شرایط صدور مجوز دفاتر خدمات مسافرتی براساس این بندها به متقاضی اعلام می‌گردد. برای ثبت نیاز به مدیر فنی می‌باشد که این مدیر حق فعالیت در بیش از یک دفتر را ندارد.

حضور تمام وقت مدیر فنی در آژانس مسافرتی لازم و ضروری می‌باشد. متقاضی آژانس مسافرتی بایستی نام و نشان دفتر خود را به مرجع صدور مجوز اعلام کند. تغییر دفتر آژانس مسافرتی بدون اطلاع به این مراجع غیرقانونی بوده و بسته خواهد شد.

مراحل و شرایط تاسیس آژانس هواپیمایی

 • ارسال پیش‌نویس اساسنامه مورد تایید همه شرکا به سازمان هواپیمایی کشور.
 • حداقل دو نفر برای ثبت شرکت و تعیین شریک لازم و ضروری است.
 • تادیه میزان سرمایه هر کدام از شرکا مشخص و به اندازه سرمایه آن‌ها مسئولیت و امتیاز تعریف شود.
 • انتخاب نام آژانس هواپیمایی براساس ضوابط تاسیس آژانس هواپیمایی
 • نهایی کردن مدارک شرکت به همراه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و آپلود در سایت
 • گرفتن کدرهگیری و شناسه ملی شرکت
 • ارائه حضوری مستندات و مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها
 • تهیه پیش‌نویس آگهی روزنامه رسمی
 • تشکیل پرونده دارایی و دریافت کد اقتصادی

لیست آژانس های مسافرتی

آژانس‌های مسافرتی پلی مطمئن برای استفاده از خدمات سفر من جمله تهیه بلیط، رزرو هتل داخلی و خارجی، اخذ ویزا، تعیین وقت سفارت، بیمه مسافرتی و دیگر موارد است. مسافران می‌توانند با مراجعه به لیست آژانس مسافرتی ایران نیهون در کمترین زمان ممکن از خدمات این آژانس‌ها بهره‌مند شوند.

لیست آژانس‌های هواپیمایی که ارائه‌دهنده تور داخلی و تور خارجی همچنین فروش بلیط هواپیما هستند، در سایت ایران نیهون وجود دارد. این لیست شامل آژانس‌هایی بوده که خدماتی از جمله اخذ ویزا، تعیین وقت سفارت، پیکاپ پاسپورت، تور لحظه آخری، تورهای ارزان و تورهای طبیعت گردی را ارائه می‌دهند.

آژانس‌های مسافرتی و هواپیمایی ایران

آژانس‌های مسافرتی و هواپیمایی ایران در طی این سال‌ها نقش بسیار زیادی در رونق صنعت گردشگری داشته‌اند. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجوز بند ب فعالیت آژانس‌های مسافرتری را صادر می‌کند و سازمان هواپیمایی نیز مجوز بند الف را برای صدور بلیط هواپیما صادر می‌کند.

بهترین آژانس مسافرتی (هواپیمایی)

بهترین آژانس مسافرتی (هواپیمایی) براساس چند فاکتور مهم و اساسی تشخیص داده می‌شود:

 • اعتماد و اطمینانی که در بین مردم دارد.
 • ارائه اطلاعات کامل و صبورانه به مشتریان و مسافران
 • مهارت ارتباط برقرار کردن با مشتریان و جذب مشتری برای خرید بلیط سفرهای بعد
 • داشتن شور و اشتیاق پرسنل آژانس مسافرتی (هواپیمایی)
 • داشتن پشتکار و مهارت کافی از ویژگی‌های بارز بهترین آژانس مسافرتی (هواپیمایی) است.
 • ایجاد ارتباط‌های حضوری با مشتری‌ها، تماس های تلفنی برای رزرو بلیط و هواپیما و دیگر موارد.
نمایش کمتر توضیحات بیشتر
خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه

هدهد فارس

✴خدمات آژانس هواپیمایی هدهدفارس✴ ✅تورهای ایرانگردی ✅تورهای هوایی داخلی و خارجی ✅تورهای گروهی زمینی ✅تورهای

نیهون

تینا سفر

تینا سفر تینا سفر مجری تورهای داخلی و خارجی و رزرو هتل های داخلی و

نیهون

آژانس مسافرتی ققنوس

آژانس مسافرتی ققنوس آدرس آژانس  دفتر مرکزی : خیابان شریعتی، پایین تر از پل رومی،

نیهون

آژانس مسافرتی سام سیر

آژانس مسافرتی سام سیر آدرس آژانس سام سیر : سعادت آباد، روبروی بیمارستان مدرس، شرکت