آبشار مارگون زیباترین و مرتفع ترین آبشار چشمه ای دنیا

آبشار مارگون زیباترین و مرتفع ترین آبشار چشمه ای دنیا

آبشار مارگون

آبشار مارگون شیراز یکی از زیباترین آبشار های ایران و البته بزرگ ترین و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان است، این آبشار در شهرستان سپیدان استان فارس، روستای مارگون قرار گرفته است. جالب است بدانید این این آبشار در واقع سرچشمه رودخانه در بالای کوه که از بدنه دیوار های صخره ای آن بیش از هزاران چشمه وجود دارد که به بیرون ریخته می شود. برای آشنا با آبشار مارگون با ایران نیهون همراه باشید. این آبشار با 100 متر عرض و 70 متر ارتفاع  یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان فارس تلقی می شود که در فصل بهار می تواند خاطرات فراموش شندنی را برایتان بسازد. اکثر آبشار های دنیا روخانه های هستند که از ارتفاع بلند به سمت دره فرو می ریزند ولی آبشار مارگون این طور نیست و برخلاف آبشارهای دیگر با هزاران چشمه در ارتفاعی بلند و در بدنه کوه قرار دارد که به سمت پایین سرازیر می شود. این آبشار با شکوه بخاطر قرار گیری در منطقه کوهستانی و ارتفاعی بالای 2200 متر دارای آب و هوای سرد که گاه در فصل زمستان شاهد تشکیل قندیل های از یخ می شود. همانطور که گفتیم این آبشار فوق العاده زیبا هم بزرگترین و هم مرتفع ترین آبشار چشمه ای دنیا است  این آبشار را زیباترین آبشار خاورمیانه می‌دانند. باید بدانید که در گرمترین ماه سال آب این آبشار بسیار خنک است که دمای آن به زیر 10 درجه می رسد. آبشار مارگون در سال 78 با مصوبه شورای حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد.

حیات وحش منطقه مارگون

گونه‌های جانوری منطقه مارگون شامل: بز و پازن، خرس قهوه‌ای، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ، روباه معمولی و…است

ساکنین منطقه مارگون

ساکنان منطقه مارگون را لرها و کوچ کونشیان قشقایی تشکیل می دهند(البته قشقایی ها الان ساکن منطقه شده اند). یکی از زیباترین رسوم مردم منطقه مارگون این است که هنگامی زوجی جشن عروسی خود را برگزار می کنند به همراه مهمانان و البته با لباس محلی به سمت آبشار مارگون رهسپار می شوند و اوقاتی را در اونجا می گذرانند.

 آبشار مارگون کجاست؟

این آبشار در مرز بین استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد در شهرستان سپیدان،دهستان مارگون قرار گرفته است .

آدرس

دسترسی  از مسیر شمال کشور: بعد از رسیدن به مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، شهر یاسوج، طول مسیر شما تا آبشار حدود ۶۵ کیلومتر است. مسیر خودرو تا ۸۰۰ متری آبشار ادامه دارد. دسترسی از مسیر جنوب کشور: بعد از رسیدن به‌ مرکز استان فارس، شیراز، به سمت سپیدان حرکت کنید. از سپیدان تا آبشار حدود ۱۳۰ کیلومتر راه پیش روی شما است. نکته : در فصل زمستان بخاطر کوهستانی بودن متطقه هنگام بارش برف ممکن است مسیر دسترسی به مارگون قطع شود.
نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل