فرودگاه بین المللی دبی (امارت متحده عربی)

فرودگاه بین المللی دبی (امارت متحده عربی)

فرودگاه بین‌ المللی دبی

فرودگاه دبی از مهم ترین فرودگاه های امارات متحده عربی محسوب می شود که این فرودگاه بین المللی از نظر ترافیک پروازهای بین المللی، جایگاه شلوغ ترین فرودگاه دنیا قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با فرودگاه بین االملی دبی با ایران نیهون همراه باشید.

اطلاعات کلی در مورد فرودگاه بین المللی دبی

فرودگاه بین المللی دبی با کد یاتا DXB ، اصلی ترین و مهم ترین فرودگاه دبی در کشور ایالات متحده عربی است. فرودگاه دبی در زمینی به مساحت 2900 هکتار و در 4 کیلومتری شهر دبی ساخته شده است. فرودگاه دبی دارای 3 ترمینال است و هر هفته حدود هشت هزار پرواز به بیش از 270 مقصد در سرتاسر دنیا در این فرودگاه انجام می شود.

فرودگاه دبی تحت نظارت شرکت فرودگاه‌های دبی اداره می شود که قطب اصلی خطوط هوایی بین‌المللی کشور امارات از جمله ایرلاین های امارت (Emirates) و فلای دبی (Flydubai) است. فرودگاه دبی از لحاظ ترافیک مسافربری در رده سوم و پروازهای باربری رده ششم جهان و پرترددترین قطب هواپیماهای غول پیکر A380 قرار دارد.در سال 2017 میلادی بالغ بر 78 میلیون مسافر و 2٫51 میلیون تن کالا از طریق 403517 پرواز ثبت شده در این فرودگاه جابه‌جا شده‌اند.

ترمینال های فرودگاه بین المللی دبی

فرودگاه بین‌ المللی دبی دارای 3 ترمینال مجزا با ظرفیت جا به‌ جایی 90 میلیون مسافر در سال است. ترمینال شماره 1 فقط دارای یک سالن بوده، ترمینال شماره 2 با ساختمانی مجزا در روبروی ساختمان اصلی فرودگاه قرار داشته و ترمینال شماره ۳3 نیز دارای دو سالن مجزای A و B است.

* ترمینال شماره 1 فرودگاه دبی : اکثر ایرلاین های معتبر و پروازهای طولانی از این ترمینال انجام می شود.

ترمینال شماره 2 فرودگاه دبی  : عمدتا به پروازهای منطقه ای اختصاص دارد و پروازهای منطقه خلیج فارس و جنوب آسیا را مدیریت می کند.

ترمینال شماره 3 فرودگاه دبی : به هواپیمایی امارت و کانتاس اختصاص دارد. این ترمینال از نظر وسعت و مساحت دومین ساختمان بزرگ در جهان محسوب می شود.

فرودگاه دبی دارای پایانه باربری مجزایی با ظرفیت 3 میلیون تن بار در سال است.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی دبی

جاده : فرودگاه از طریق بزرگراه D89 – یکی از طولانی‌ترین بزرگراه‌های شهری دبی – به مسیر شهری متصل است.

مترو : فرودگاه دبی از طریق دو خط نزدیک به فرودگاه به شبکه قطار شهری دبی متصل است به این ترتیب که خط قرمز دارای ایستگاهی در نزدیکی ترمینال های 1 و 3 بوده و قطارها از ساعت 6 صبح تا 11 شب در طول هفته به جز روزهای جمعه مسافران را به مقصد فرودگاه و برعکس جابه‌جا می‌کنند.

ایستگاه خط سبز در نزدیکی منطقه آزاد فرودگاه قرار دارد و مسافران ترمینال شماره 2 می‌توانند از این خط برای دسترسی به فرودگاه استفاده می کنند.

اتوبوس : اتوبوس‌ های شرکت اتوبوسرانی دبی در نقاط مختلف شهر برای جا به‌ جایی مسافران به مقصد ترمینال های فرودگاه و برعکس در حال تردد هستند.

تاکسی : تاکسی‌ های فرودگاه تحت نظارت سازمان تاکسیرانی شهر دبی به صورت 24 ساعته آماده جا به‌ جایی مسافران هستند.

پروازهای مسافری

هواپیمایی امارات : فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران ، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد

فلای دبی: فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران ، فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، تبریز

هواپیمایی آسمان: فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران ، فرودگاه بین‌المللی آیت الله جمی آبادان، بندر عباس،  فرودگاه بین‌المللی بوشهر، فرودگاه بین‌المللی قشم، فرودگاه کرمانشاه، فرودگاه بین‌المللی لار، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد ، شیراز، فرودگاه بین‌المللی زاهدان

هواپیمایی کاسپین : فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران فرودگاه بین‌المللی اهواز، فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز

هواپیمایی قشم ایر: اصفهان، فرودگاه بین‌المللی ساری، قشم، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران

ایران ایر: فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران،  فرودگاه بین‌المللی بندر عباس، اصفهان، شیراز

هواپیمایی تابان ایر: اصفهان، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد

هواپیمایی ماهان: شیراز، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران

هواپیمایی کیش ایر: اصفهان، کیش، قشم، تبریز

پروازهای کارگو (باربری)

ایران ایر کارگو : فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران

امکانات فرودگاه بین المللی دبی

اینترنت : اینترنت وای فای رایگان و نامحدود در محوطه فرودگاه وجود دارد. برای استفاده از این اینترنت لازم است به شبکه های “DXB Free WiFi” یا “DWC Free WiFi” متصل شوید.

خدمات مالی : در هر سه ترمینال فرودگاه شعب مختلف بانک وجود دارد که کلیه امور مالی، تبدیل نرخ ارز و چنج کردن پول را برای شما انجام می دهد. همچنین این بانک ها دارای دستگاه های خودپرداز ATM نیز هستند.

رستوران و کافه : در سالن های این فرودگاه طیف متنوعی از رستوران و کافه وجود دارد. در سالن C یک فودکورت بزرگ وجود دارد که انواع فست فود و نوشیدنی را به شما ارائه می کند. در سالن A فرودگاه رستوران های مجلل و کافه های شیک وجود دارد و در سالن B رستوران غذاهای دریایی انواع غذاهای عربی و بین المللی را سرو می کند. در سالن عمومی ترمینال شماره 1 و 3 نیر فروشگاه های موادغذایی انواع اسنک و عده های غذایی کوچک را به مسافران عرضه می کنند.

خرید: فروشگاه های متعددی برای خرید وجود دارند. کلیه فروشگاه های فرودگاه به صورت ۲۴ ساعته باز هستند. فروشگاه بدون مالیات یا دیوتی فری (Duty Free) این فرودگاه به دلیل تنوع محصولات و قیمت های مناسب یکی از مشهورترین فروشگاه های دیوتی فری در فرودگاه های جهان است.

سایر امکانات فرودگاه : از سایر امکانات و خدمات رفاهی فرودگاه دبی می توان به نمازخانه، حمام، مراکز خدمات پزشکی و اورژانس در هر سه ترمینال اشاره کرد. اگر چند ساعتی را قرار است در فرودگاه سپری کنید می توانید سری به موزه فرودگاه در سالن A بزنید، در باغ زیبای فرودگاه در نزدیگی گیت B7 گشت و گذار کنید یا از خدمات اسپا و ماساژ در سالن های B و C لذت ببرید.

برچسب ها:
0 0 رای
امتیاز بدهید
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات