سوغات شیراز از خوشمزه ترین خوراکی های شیراز تا صنایع دستی

فهرست مطالب

سوغات شیراز

در سفر به شیراز بعد از بازدید از جاهای دیدنی شیراز نوبت به خرید سوغات این شهر می شود. اما بهترین سوغات شیراز کدامند؟ برای آشنایی بیشتر با سوغات شیراز از خوشمزه ترین خوراکی های شیراز تا صنایع دستی با ایران نیهون همراه باشید.

از صنایع دستی شیراز می توان به خاتم کاری ،شیشه گری ،سفالگری ،گلیم، قلم زنی، منبت کاری واشیا با طرح تخت جمشید…اشاره کرد. خوراکی های معروف شیراز مسقطی،خرما، بهار نارنج، آب لیموی تازه، عرقیات ناب و فالوده شیرازی است.

خوردنی های خوشمزه

مسقطی

مسقطی یک نوع حلواست که با نشاسته و مغز پسته تهیه می شود.مسقطی در شهرای دیگر هم با اندکی تفاوت تهیه می شود.

عرقیات شیراز

شیراز از قدیم دارای باغها و تاکستان های فراوانی بوده است به همین دلیل در تولید عرقیات گیاهی و طبیعی سرآمد است،عرقیاتی مانند عرق نسترن، گلاب و…

فالوده شیرازی

فالوده یک نوع دسر یخی است که با قرار دادن رشته‌های باریک نشاسته در محلول آب و شکر تهیه می‌شود،معروف ترین و خوشمزه ترین فالوده در شیراز تهیه می شود و معمولا با چاشنی هایی مانند آب آلبالو ،آبلیمو سرو می شود.

صنایع دستی

خاتم کاری

هنر خاتم کاری ترکیبی است از چند ضلعی‌های منظم با تعداد اضلاع متفاوت که با استفاده از مواد اولیه گوناگون در رنگ‌های مختلف تشکیل می‌شود. پنج، شش، هفت، هشت یا ده ضلعی است.هرچه چندضلعی ها کوچکتر و منظم تر باشند خاتم مرغوب تر است.

قلم زنی

قلمزنی هنر تزیین و کندن نقوش بر روی اجسام فلزی مثل طلا،نقره ،مس با ضربه چکش است.هنرمندان شیرازی یکی از زیباترین آثار قلم زنی را بر روی گلدان ،لیوان ،سینی فلزی خلق می کنند.

اشیا با طرح آثار باستانی

یکی از تازه ترین سوغاتی های این شهر ،امجسمه سنگی است که با طرح تخت جمشید ،مقبره کوروش و سربازهای هخامنشی ساخته می شود.

سوغات شیراز از کجا بخریم؟

بازار وکیل

اولین جایی که برای خرید سوغاتی به ذهن می رسد بازار وکیل می باشد، این بازار  یکی از جاهای دیدنی شیراز و نزدیک هتل های چمران و پارسیان است. ضلع جنوبی این بازار به صنایع دستی اختصاص دارد. بازار وکیل تا ساعت 5 بعدازظهر باز است.

بازار حاجی

بازار حاجی یکی از قدیمی ترین بازارهای شیراز است که در آن صندوقچه، ترمه، لوازم خیاطی، پارچه، دیگ، خشکبار و لباس‌های محلی می‌فروشند.

پشت ارگ کریمخانی

پشت ارگ کریمخانی معروف به پشت زندان ،مرکز خرید عرقیات و آبلیمو شیرازی است.

آنچه می خوانید! ...

موارد مشابه
دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها