بلیط هواپیما (چارتر و سیستمی)

بلیط هواپیما (چارتر و سیستمی)

بلیط هواپیما

برای خرید انواع بلیط هواپیما (چارتر و سیستمی) در کلاس پروازی (فرست کلاس، بیزینس کلاس و اکونومی) و نحوه تعیین قیمت بلیط هواپیما و استرداد بلیت، همچنین بهترین سایت های فروش آنلاین بلیت هواپیما با ایران نیهون همراه باشید.

انواع بلیط هواپیما

قبل از خرید بلیط هواپیما بهتر است بدانید که چه نوع بلیت می خواهید تهیه کنید. حال اگر نوع بلیط سیستمی و چارتر را در نظر نگیریم باید بدانید که بلیط هواپیما یک طرف می خواهید یا قصد خرید بلیت رفت و برگشت را دارید. ما در اینجا فقط به این دو نوع مثال بسنده نمیکنیم در ادامه برخی از انواع بلیط هواپیما شرح خواهیم داد.

1- بلیط های یک طرفه
2- بلیط های رفت و برگشت
3- بلیط های رفت و برگشت با مقاصد متغیر
4- بلیط های رفت و برگشت دومقصدی
5- بلیط های رفت و برگشت سه مقصدی
6- بلیط های دارای توقف برنامه ریزی شده
7- بلیط های دارای توقف اجباری
8- بلیط های دارای چند توقف
9- بلیط های کلاس ترکیبی

بلیط هواپیما سیستمی

بلیط سیتمی هواپیما در واقع همان پروازهای برنامه ریزی شده و منظم شرکت های هواپیمایی هستند که برای دوره های طولانی مدت اعتبار و تنظیم میشوند.  بلیط سیستمی تمام شرکت های هواپیمایی به صورت سیستم های یک پارچه بلیط پروازهای خود را بفروش می رسانند و پروازهای داخلی و خارجی را به صورت انحصاری در اختیار خدمات مسافرتی و نمایندگی های مربوطه قرار می دهند.

خصوصیات پروازهای سیستمی

1- Early booking (رزرو طولانی مدت)

2- Change date  (تغییر تاریخ)

3- Refand (استرداد)

مزایا

1- ثبات قیمت آن است، البته در قیاس با بلیط چارتر که نوسان قیمت دارد.

2- امکان استرداد بلیط یا همان کنسلی است، البته این امکان همراه با کسر جریمه است.

3- بلیط سیستمی برخلاف چارتر برای کودکان 2 تا 12 سال بصورت نیم بهاء است.

4- امکان رزرو بلیط هواپیما برای بازه زمانی طولانی، بدین معنی که شما می توانید از چند ماه قبل اقدام به خرید بلیط کنید.

5-تنوع بالا در مسیرهای پروازی برخلاف بلیط چارتر که محدود به مسیر های پرتردد است.

معایب

تنها معایب بلیط سیستمی در مقابل بلیط چارتر قیمت آن است. این توع بلیط در قیاس با بلیط چارتر قیمت بالاتری دارد.

بلیط هواپیما چارتر

هنگام خرید بلیط هواپیما با واژه چارتر آشنا شده اید اما این واژه به چه معناست؟ و دلیل ارزان بودن آن البته نه همیشه چیست؟

در مسیر های پرتردد همانند تهران به مشهد برخی آژانس ها هواپیمایی یا شرکت های چارترکننده اقدام به خرید کل یا برخی از صندلی های هواپیما می کنند که در نهایت تعیین کننده قیمت بلیط هم خواهند بود و شروع به فروش بلیت می کنند. حال این شرکت ها یا آژانس ها در صورتی که نتوانند تمام بلیت های هواپیما را به فروش برسانند ملزم به پرداخت بهای همه بلیت خواهند بود. که این رویه با نزدیک شدن به زمان پرواز و عدم تقاضا در نهایت ناچار به کاهش قیمت پیدا می کنند. تا با ضرر کمتری تمام بلیت های خود را بفروشند. به همین دلیل قیمت این بلیط متغیر است و گه گاهی هم ارزان است.

مزایا

برترین و اصلی ترین مزایا بلیط چارتر در واقع قیمت ارزان در مقایسه با بلیط سیستمی است. و هرچقدر به ساعات پرواز نزدیک تر شود بلیط ارزان تری می توانید بخرید.

معایب

1 – بلیط چارتر در مقایسه باید سیستمی هیچ تفاوتی قیمتی برای سنین مختلف تعیین نمیکند. یعنی نرخ بلیط هیچ فرقی بین بزرگسال و کودک وجود ندارد و تمامی قیمت ها یکسان هستند.

2 – یکی دیگر از معایب بلیط چارتر همان قیمت آن است که در برخی مواقع به دلیل تقاضای خرید بالا قیمت نیز افزایش پید می کند. که گاها قیمت آن بلیت سیستمی بیشتر می شود. برای مثال هر چقدر به تعطیلات عید نوروز نزدیک تر شوید قیمت بلیط نیز روز به روز بالاتر می رود.

3 – عدم وجود بلیط چارتر در تمامی مسیر های هوایی است. و تنها در مسیرهای پرتردد می توانید اقدام به خرید این نوع بلیط کنید.

4 – قبل از خرید بلیط حتما قوانین استرداد یا کنسلی آن را بخوانید که در صورت وارد کردن اطلاعات اشتباه یا تاخیر در سفر امکان استرداد و بازگشت وجه پرداختی وجود ندارد.

انواع چارتر هواپیما

1- چارتر کامل
2- اجاره صندلی (Seat Charter)
3- سیت چارتر شناور
4- سیت چارتر (Back to Back)
5- سیت چارتر ( Block Seat)

تفاوت بلیط چارتر با سیستمی

برای بررسی تفاوت بلیط چارتر و سیستمی برخی از موارد را باهم چک می کنیم. باید بدانید که کیفیت پرواز چارتر و سیستمی همسان است و از لحاظ پرواز، نوع صندلی، پذیرایی و … شرایط یکسانی دارند. اما چه چیزی باعث می شود تفاوت قیمتی داشته باشند؟

مهمترین این تفاوت ها به این است که اکثر بلیت های چارتر کنسلی ندارند، پس بیشتر دقت کنید و تنها زمانی بلیط چارتر بخرید که از سفر خود مطمئن هستید.

تفاوت دیگر ، قیمت بلیط چارتر برای کودکان و بزرگسالان یکسان است بنابراین افردادی که کودک و خردسال دارند بهتر است بلیط سیستمی تهیه کنند. چوت قیمت بلیط سیستمی برای کودک و خردسال کمتر است.

تفاوت دیگر این دو بلیط در عدم پوشش دهی تمام مسیر هاست، که بلیط چارتر تنها متکی به مسیر های پرتردد است.

کلاس های پروازی

کلاس پروازی در واقع نوعی درجه بندی شرکت های هواپیمایی در ارائه خدمات یا کیفیت، امکانات و سرویس دهی هواپیما هستند. که به سه دسته اکونومی (اقتصادی)، بیزینس کلاس (تجاری) و فرست کلاس (لوکس) تقسیم می شوند.

اکنومی

کلاس اکونومی (Economy Class) ارزاترین یا معمولی ترین قسمت هواپیما است. در این نوع کلاس پروازی امکانات زیادی در اختیار مسافران قرار نمی دهند و صندلی مسافران در این بخش در ردیف هایی کنار هم قرار گرفته و تمام مسافران از امکانات یکسان و کم تری نسبت به سایر کلاس ها برخوردار هستند.

بیزینس کلاس

بیزینس کلاس (Business class) در مقایسه با کلاس اکونومی از امکانات بیشتری برخوردار است. در این کلاس شرایط مطلوب تری در چیدمان و راحتی صندلی برای مسافران در نظر گرفته اند.

خدمات این قسمت شامل :

1- صندلی‌های مبله راحت
2- کامپیوتر اختصاصی
3- ورود و خروج مجزا
4- منو غذا گرم و مهمانداران حرفه ای …

فرست کلاس

فرست کلاس (First Class) گران ترین و لوکس ترین کلاس پروازی است. تعداد صندلی های محدود است و معمولا تعداد آنها به 20 عدد در یک هواپیما می رسد. همچینین مسافرین این بخش بعد از سوارشدن تمام مسافران به صورت جداگانه وارد هواپیما می شوند.

خدمات این قسمت شامل :

1- تلویزیون اختصاصی
2- لپ تاپ، تبلت، اینترنت
3- صندلی‌های راحت و کاملاً تخت شو
4- سرویس بهداشتی مجزا
5- مهمانداران حرفه‌ای‌تر
6- سرو غذا گرم از روی منو به انتخاب مسافر …

نکته : نوع امکانات و خدمات دهی در کلاس های مختلف بسته به نوع شرکت هواپیمایی دارد. که نوع امکانات شرکت های هواپیمایی باهم متفاوت است. برای مثال شما اگر بلیط هواپیما قطری را تهیه کنید و نوع آن فرست کلاس باشد نمی توانید با هواپیمایی ترکیش مقایسه کنید.

میزان بار مجاز هر مسافر

میزان بار مجاز هر مسافر در پرواز های خارجی وابسته به شرکت هواپیمایی انتخابی از 20 تا 30 کیلوگرم در کلاس اکونومی امکان حمل بار وجود دارد. اما میزان بار مجاز هر مسافر در پرواز های داخلی مقدار بار مجاز 20 کیلوگرم است. که بیشتر از این مقدار باشد مشمول بر پرداخت هزینه بیشتر و قوانین اضافه بار خواهید بود.

نکته : میزان بار مجاز هر مسافر وابسته به شرکت هواپیمایی انتخابی شماست بهتر از قبل بستن چمدان با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید. همچنین براساس نوع کلاس پرواز نیز میزان حمل بار مسافر متفاوت است.

اشیای ممنوعه در هواپیما

لیست اشیای ممنوعه در هواپیما به شرح زیر می باشد. بهتر است قبل به دردسر انداختن خودتان از بردن این وسایل پرهیز کنید.
1 – انواع مواد آتش‌زا، منفجره و سریع‌الاشتعال
2 – انواع کپسول و اسپری‌های شیمیاییِ تحت فشار مانند گاز اشک آور، بیهوش کننده، دفاع شخصی و گاز مایع …
3 – انواع مواد اسیدی و خورنده مانند اسید، سرکه و …
4 – انواع سلاح‌ های گرم شامل سلاح‌های نظامی، شکاری و ساچمه ‌زن …
5 – انواع فشنگ جنگی، شکاری و ورزشی …
6 – انواع اشیا و ابزار برنده مانند تیغ موکت‌بری، بطری، شیشه، چاقو، دشنه، قیچی، ناخن‌گیر، تیغ جراحی، پنجه‌ بوکس، تیغ تراشی و اشیای مشابه …
7 – انواع ابزار مانند پیچ گوشتی، آچار، چکش، سیم، طناب و …

بلیط لحظه آخری هواپیما

بلیط لحظه آخری هواپیما چیست؟ این نوع پرواز رو تو تبلیغات مجازی به وفور دیده اید. برای مثال : بلیط هواپیما تهران به مشهد تنها 100 هزارتومان! بله قیمت بلیط پروازهای لحظه آخری ارزان تر از قیمت بلیط هواپیما عادی می باشند. دلیل پایین بودن قیمت بلیط هواپیما لحظه آخری بودن این نوع بلیط ها است. بهتر بگویم بلیط لحطه آخری همان بلیط چارتر است که چارتر کننده ها آن را در لحظات آخر با قیمت پایین برای پر شدن صندلی هواپیما به مسافران عرضه می کنند. برای سفر با بلیط لحظه اخری باید همیشه اماده سفر باشید چون ممکن است ساعاتی بیش به پروازتان نمانده باشد.

نکته : بلیط لحظه آخری تنها در مسیر های پرتردد وجود دارند و همچنین غیر قابل استرداد هستند.

بلیط سوتو soto

بلیط هواپیما سوتو چیست؟ در واقع پرواز سوتو به بلیت هواپیما های گفته میشود که محل صدور آن کشوری غیر از کشور مبدا باشد. به زبان ساده باید بگویم اگر شما بخواهید برای دوستان یا اقوام تان که در خارج از کشور زندگی می کنند بلیت هواپیما تهیه کنید که به ایران سفر کنند یا نه بخواهید بلیط بین دو کشور خارجی مثلا (فرانسه و آلمان) خریداری کنید. بلیط سوتو گفته میشود.

خرید بلیط هواپیما ارزان

برای صرفه جویی در هزینه های سفر باید بلیط ارزان هواپیما تهیه کنید. خرید بلیط هواپیما با قیمت مناسب یکی از مهم ترین دغدغه ها در پروازهای خارجی و داخلی است. ما اینجا چند نکته ذکر می کنیم که با بررسی آنها می توانید بلیت با قیمت مناسب تهیه کنید.

1 – قبل از استفاده سایر وسایل حمل نقل بین شهری، قیمت بلیط هواپیما را بررسی کنید

2- قیمت بلیط هواپیما چارتر یا سیستمی مقایسه کنید.

3 – ایرلاین‌های جدید را بررسی کنید.

4 – بلیط را بدون بار بخرید.

5 – عضو شبکه های اجتماعی و باشگاه مشتریان ایرلاین ها شوید و از تخفیف ها بهرمند شود.

6 – در ایام شلوغ سفر نکنید.

7 – پرواز های غیر مستقیم برای بلیط ارزان.

8- آماده سفر باشید منتظر زمان نباشید.

قیمت بلیط هواپیما

باید بدانید که قیمت بلیط هواپیما متغییر است و دلیل آن را می توان به نوع پرواز، کلاس پروازی،نوع هواپیما،زمان پرواز، و نوع بلیط (بلیط چارتر ، بلیط سیستمی) و شرایط و زمان خاص تلقی کرد.

عوامل موثر در قیمت بلیط هواپیما

1- بلیط سیستمی
2- بلیط چارتر
3- کلاس های پروازی
4- نوع ایرلاین

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان

در کلیه پرواز های داخلی هزینه بلیط هواپیما برای کودکان 0 – 2 سال برابر با 10 درصد و برای کودکان 2 – 12 سال برابر با 75 درصد از قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسال به همراه عوارض خواهد بود.

استرداد (کنسلی) بلیط هواپیما

قوانین استرداد و کنسلی بلیط هواپیما بستگی به نوع پرواز داخلی و خارجی متفاوت است. این قوانین ممکن است برای هر شرکت هواپیمائی کمی متفاوت و وابسته به ایرلاین است. اما در بیشتر مواقع پروازهای داخلی و بسته به شرکت هواپیمایی مبلغی بین 20 تا 80 درصد از قیمت بلیط هواپیما به عنوان جریمه استرداد کسر می گردد. در بیشتر موارد هر چه زمان کنسلی به زمان پرواز نزدیک تر باشد، درصد کمتری از قیمت بلیط هواپیما عودت داده می شود. البته مدت زمان برگشت وجه، طبق قوانین بانکی، بین 24 تا 72 ساعت می باشد.

شرکت هواپیمایی داخلی

شرکت های هواپیمایی کیش ایر – زاگرس – آتا – ایران ایر – ایران ایرتور – قشم ایر – معراج – کارون – ماهان – کاسپین – آسمان – اترک  – تابان – سپهران – ساها – پویا – وارش

پرواز های داخلی

تهران – مشهد – بندرعباس – یزد – اردبیل – آبادان – زنجان – خرم آباد – رشت – سنندج – تبریز – بیرجند – زاهدان – همدان – چابهار – دزفول – گرگان – بوشهر – نوشهر – ارومیه – یاسوج – لار – سبزوار – ساری – زابل – رفسنجان – رامسر – عسلویه – خوی – بجنورد – ایلام – ایرانشهر – بم – جیرفت – لامرد – ماهشهر – قشم – اهواز – اصفهان – شیراز – کرمان – کیش – کرمانشاه

بهترین شرکت های هواپیمایی خارجی

۱۰ ایرلاین برتر دنیا در سال ۲۰۲۰ از دید وب‌ سایت ایرلاین ریتینگز

* ایر نیوزیلند
* شرکت هواپیمایی سنگاپور
* آل نیپون ایرویز
* کانتاس
* کاتای پاسیفیک
* امارات
* ویرجین آتلانتیک
* اوا ایر
* هواپیمایی قطر
* ویرجین استرالیا

پرواز های خارجی

کویت – پکن – استانبول – دبی – کوالالامپور – بانکوک – سیدنی – ملبورن – اوزاکا – ژوهانسبورگ – کیپ تاون – نایروبی – استکهلم – تورونتو – ونکوور – سائوپائولو – ریو دو ژانیرو – کاراکاس – مونترآل – مانیلا – نجف – وارنا – لندن – ارجان – سلیمانیه – ایروان – شارجه – بدروم – ابوظبی – دوحه – باکو – سانتورینی – فرانکفورت – پراگ – توکیو – پاریس – رم – بارسلونا – آتن – برلین – آمستردام – سئول – میلان – نخجوان – شنژن – دوشنبه – هامبورگ – جاکارتا – لنکاوی – وان – سنگاپور – شانگهای – گوانجو – آنتالیا – پاتایا – پوکت – قونیه – آنکارا – دهلی – آگرا – جیپور – گوا – لارناکا – مسکو – سنت پترزبورگ – ازمیر – تفلیس – باتومی – بمبئی – مسقط – مالدیو – بیروت – اربیل – دوسلدورف

بهترین سایت فروش آنلاین بلیط هواپیما

10 سایت برتر خرید بلیط هواپیما

1 – علی بابا  2 – مستر بلیط  3 – قاصدک 24  4 – تریپ 5 – الی گشت 6 – فلایتیو 7 – سامتیک 8 – سفرمی 9 – تی چارتر  10 – اسنپ تریپ

4.8 8 رای
امتیاز بدهید
Subscribe
Notify of
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
محمد

سلام، فلای تودی کجای لیست 10 سایت برتر خرید بلیط هواپیما قرار می گیره؟؟ اول خرید بلیط هواپیما رو تو گوگل سرچ کنید و سایت ها رو ببینید بعد لیست تهیه کنید

1
0
لطفا دیدگاه تان را ثبت کنید.x
()
x