کاخ دلمه باغچه استانبول

فهرست مطالب

کاخ دلمه باغچه استانبول

در میان جاهای دیدنی استانبول کاخ دلمه باغچه یکی از مهمترین جاذبه های آن است که در شهر استانبول و در بخش اروپایی تنگه بسفر واقع شده است، در گذشته از این کاخ به عنوان مرکز اداری امپراتوری عثمانی استفاده می شده است.برای آشنایی بیشتر با کاخ دلمه باغچه استانبول با ایران نیهون همراه باشید.

شهر استانبول امروزه به یکی از پر رفت و آمدترین مقاصد توریستی و گردشگری ترکیه تبدیل شده است که به دلیل وجود مراکز خرید متعدد، جشنواره های مختلف و جاهای تفریحی استانبول محبوبیت خاصی در میان طرفداران خود پیدا کرده است.این شهر علاوه موقعیت جغرافیایی و آب و هوای خوب جاذبه های تاریخی بسیاری بخصوص از امپراتوری عثمانی باقی گذاشته است که می تواند برای هر بیننده ایی جذاب و دیدنی باشد.

کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه استانبول در اواسط قرن نوزدهم و در بخش اروپایی تنگه بسفر ساخته شده است و بعد از مدتی جای کاخ توپکاپی رادر استانبول گرفته است، این کاخ به دستور سلطان عبدالمجید یکم یا همان سی و یکمین پادشاه عثمانی توسط معمار ارشد دربار عثمانی به سبک نئوباروک ساخته شده است.

مساحت کاخ دلمه باغچه حدود 45 هزار متر مربع می باشد و آخرین اقامتگاه سلطنتی پادشاهان عثمانی به شمار می رود که شش سلطان عثمانی در آن روزگار گذراندند.بزرگترین چلچراغ بلور بوهمی در این قصر واقع شده است که هدیه ایی از سوی ملکه ویکتوریا اول بوده و با 750 حباب بلوری و وزنی تقریبا 4 الی 5 تن و ارتفاع حدود 26 متر یکی از بزرگترین چلچراغ های بوهمی به حساب می آید.این کاخ زیبا دارای سه بخش اصلی طبقه مستخدمین، طبقه کارمندان و طبقه حریم شاهنشاهی می باشد، در کاخ کاملا متقارن ساخته شده دلمه باغچه حدود 285 اتاق، 43 سرسرا و 6 حمام ترکی به چشم می خورد.

معماری کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه استانبول از سه بخش اصلی آپارتمان های اداری، سرسرای تشریفات و حرمسرای امپراتوری تشکیل شده است، مکانی که در ابتدا این کاخ در آن قرار گرفته خلیجی کم عمق وجود داشته است که ناوگان عثمانی در آن لنگر انداخته بودند و بعد از قرن 17 ساحل آن خاکریزی شده است و به باغی زیبا با چندین عمارت تبدیل شده است که در آن سلطان استراحت کرده و از مناظر زیبا لذت می برده.در سال 1843 کاخ دلما باغچه در استانبول ساخته شد و ساختمان های قدیمی که در این محدوده بودند نیز خراب شدند، پس از فوت سلطان عبدالمجید جانشین او از دلمه باغچه به عنوان کاخ ثانوی استفاده می کرد و به اقامتگاه زمستانی تبدیل شده است.

آشپزخانه های سلطنتی، اتاق های ولیعهد، پادگان، اصطبل ها، داروخانه، آسیاب آرد، مرغداری، تولیدی شیشه، ریخته گری، گیاه خانه، گلخانه، کارگاه فرش و برج ساعت از دیگر فضاهای این کاخ بی نظیر می باشد.

آپارتمان های اداری کاخ دلمه باغچه

در داخل کاخ دلمه باغچه استانبول آپارتمان هایی وجود دارد که کاربری اداری داشته و از لحاظ عملکرد و شکوه جز مهمترین قسمت های عمارت کاخ دلما باغچه استانبول است، با ورود به این بخش با یک سرسرای بزرگ روبرو می شوید که یک راه پله ی کریستالی دارد و عناصر تزئینی زیبایی در ساخت آن به کار برده شده است.

سرسرای تشریفات کاخ دلمه باغچه

یکی از بزرگترین تالارهای کاخ دلمه باغچه در استانبول سرسرای تشریفات است که بیش از 2000 مترمربع مساحت دارد و ارتفاع سقف آن از زمین حدود 36 متر است.این سرسرا با یک فرش هرکه بزرگ و یک لوستر کریستال بزرگ هدیه از ملکه ویکتوریا تزیین شده است.گالری طبقه بالا توسط سفیران خارجی در زمان مراسم های مذهبی به این کاخ دعوت می شدند نیز استفاده می شدند.

حرمسرای امپراتوری کاخ دلمه باغچه

معماری کاخ دلمه باغچه بسیار جالب و پیچیده است به طوری که شما به گونه ای به هرکدام از بخش های این کاخ متصل می شوید که برای آشنایی با راه ارتباطی درون این کاخ باید چندین بار به بازدید از آن بروید تا راه را یاد بگیرید.حرمسرای کاخ دلمه باغچه توسط یک راهروی بزرگ به بخش اداری آن متصل می شود و همواره توسط نگهبانان از آن محافظت می شده است.

آدرس : استانبول، منطقه بشیکتاش، خیابان دلمه باغچه

فهرست مطالب

موارد مشابه
پرچم عمان
ویزای عمان و مدارک لازم جهت اخذ ویزا

اگر قصد سفر به کشور عمان را دارید باید ویزای این کشور را تهیه کنید باید بدانید که ویزای عمان بصورت روادید فرودگاهی برای اتباع ایرانی موافقت شده که روادید عمان را یک ماهه داده می شود. در ادامه با شرایط اخذ ویزای عمان و انواع ویزای عمان همراه باشید. کشور سلطان‌نشین عمان کشوری پادشاهی است که در شرق شبه‌جزیره عربستان قرار دارد،

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها