پیست اسکی و روستای آلوارس

پیست اسکی و روستای آلوارس

نقد و بررسی

توضیحات

پیست اسکی و روستای آلوارس

روستای ییلاقی آلوارس در دوازده کیلومتری شهرستان سرعین در استان اردبیل و پس از جاده‌ای کوهستانی و پرپیچ و خم واقع شده است. جاده‌ای که در فصل بهار دشت های اطراف آن غرق در گل های شقایق خودرو می ‎شود. روستا در ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا واقع شده و در پاییز و زمستان آب و هوای سرد و در بهار و تابستان هوایی بسیار دلپذیر و خوش دارد.

اهالی این روستا در واقع عشایری هستند که از این منطقه به عنوان ییلاق خود و محل چرای دام ها در فصل گرما استفاده می‎کردند و سده هاست که روستایی ساخته و در آن یکجانشین شده ‎اند. البته در مسیر جاده آلوارس به پیست اسکی گاهی می توان با عشایر همراه شد و چادرهایی به سبک چادر ایل شاهسون با نام «اُوبا» که از پشم ساخته شده‎اند را از نزدیک دید. بانوان عشایر معمولاً بر روی یک ساچ نان می‎پزند که در آن از کره و روغن محلی استفاده می ‎شود. نزد عشایر می ‎توان طعم این نان تازه را با لبنیاتی مثل پنیر، کره، ماست و کشک چشید. علاوه بر تولیدات خوراکی و دامی، تولید صنایع دستی شامل بافته های روستایی و عشایری نیز در روستای آلوارس و اطراف آن رواج دارد.

آلوارس سرزمین چشمه های طبیعی است که زیبایی و طراوت خاصی به روستا بخشیده ‎اند. از جمله معروف‎ترین این چشمه ‎ها می‎توان به چشمه «مین بلاغ» اشاره کرد.

چشمه گورگور از دیگر چشمه‎های منطقه آلوارس به شمار می‎آید که ۲۴۲۰ متر بالاتر از سطح دریا از دل زمین می‎جوشد. آب این چشمه جاری شده و درنهایت از ارتفاع ۱۲ متری سرریز می‎شود. آبشار را نیز هم‎نام چشمه، یعنی گورگور نامیده‎اند که چشم‎ اندازش به همراه پس‎زمین ه‎ای از کوه‎های سبلان بسیار دیدنی است.

پیست اسکی آلوارس یکی از بزرگ‎ترین پیست های اسکی ایران به شمار می‎رود که در دامنه‌های مرتفع و زیبای سبلان قرار دارد. این پیست اسکی در فاصله دوازده کیلو‌متری روستای آلوارس و بیست و چهار کیلومتری سرعین قرار گرفته و از آن‎جایی که در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد، در طول پايیز و زمستان پر از برف است و در حدود شش تا هشت ماه از سال مورد استفاده ورزشکارن و علاقه ‎مندان ورزش های زمستانی قرار ‌می‎گیرد.

منبع : visitiran.ir/fa