مجموعه ورزشی آزادی تهران

مجموعه ورزشی آزادی تهران

نقد و بررسی

توضیحات

مجموعه ورزشی آزادی تهران

یکی از اماکن بسیار مهم ورزشی در پایتخت ایران، مجموعه ورزشی آزادی واقع در کیلومتر پنج آزادراه تهران-کرج، در غرب تهران است. این مجموعه با زمین‌ها و سالن‌های ورزشی متعدد و چندمنظوره، با امکانات و تجهیزات پیشرفته، مطابق با معیارها و استانداردهای جهانی ساخته شده است. بر این اساس، یکی از برترین ورزشگاه‌های آسیا و خاورمیانه به شمار می‌رود.

طراحی و ساخت بنای مجموعه ورزشی آزادی در سال 1350هـ.ش. به دست عبدالعزیز فرمانفرمائیان انجام شد و بازگشایی آن دو روز پس از افتتاح برج آزادی صورت گرفت. نخستین بازی در این ورزشگاه و در سالن 100هزارنفری آن میان دو تیم فوتبال پرسپولیس ایران و کروزیروی برزیل (Cruzeiro Esporte Clube) انجام شد. انگیزه آغازین از ساخت این مجموعه عظیم که 460 هکتار زمین را به خود اختصاص داده است، برگزاری مسابقات آسیایی 1974م (1353هـ.ش.) بود.

از این مساحت 400 هزار متر به ساختمان‌ها، 145 هکتار به جنگل، 45 هکتار به چمن و هشت هکتار به زمین چمن مصنوعی اختصاص داده شده است. نام نخست این بنا مجموعه ورزشی آریامهر تهران بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357هـ.ش. به مجموعه ورزشی آزادی تغییر نام داد. در حال حاضر، ورزشگاه آزادی محل اصلی برگزاری بازی‌های خانگی تیم ملی فوتبال ایران و دو تیم اصلی پایتخت، یعنی پرسپولیس و استقلال است.

مجموعه کنونی ورزشگاه آزادی زیر نظر وزارت ورزش و جوانان و توسط شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور اداره می‌شود و دارای بخش‌های بسیار متعددی است:

استادیوم 100هزارنفری، سالن 12هزار نفری، سالن تیراندازی، آکادمی ورشو، تراپ و پیست اسکیت، پیست اتومبیل‌رانی، پیست موتورسواری، دریاچه، پیست کارتینگ، مجتمع پنج سالنِ بسکتبال، والیبال، وزنه‌برداری و کشتی و سالن بانوان که بخش‌های اداری فدراسیون‌های آنها نیز در همین مجموعه مستقر است، سالن بیلیارد، زمین‌های تنیس، کمپ تیم ملی فوتبال و فوتسال، مانژ سوارکاری، استخر قهرمانی و آموزشی شنا، استادیوم دوچرخه‌سواری، چند زمین فوتبال، سالن بدنساری، کونگ‌فو و هنرهای رزمی، زمین بیسبال و کریکت و جاده تندرستی. همچنین مجموعه دارای زمین‌های تمرین تیر وکمان برای اعضای تیم ملی جانبازان به‌صورت مجزاست. فدراسیون کنگ‌فو، تیراندازی، انجمن ورزش‌های هوایی و برج قایقرانی نیز در مجموعه ورزشی آزادی واقع شده‌اند.

از منظر امکانات و خدمات رفاهی این مجموعه شامل هتل المپیک، چند خوابگاه، رستوران، ایستگاه آتشنشانی و درمانگاه است.

راه‌های دسترسی به مجموعه ورزشی آزادی فراوان و بسیار ساده است. شما می‌توانید از طریق خط چهار متروی تهران، در ایستگاه میدان آزادی از قطار پیاده شوید و پس از آن با اتوبوس یا تاکسی خود را به ورزشگاه برسانید. یا در ایستگاه پایانی خط 2 (ایستگاه صادقیه) از مترو پیاده و قطار کرج (خط 5) را سوار شوید و دو ایستگاه بعد در ایستگاه ورزشگاه آزادی پیاده شوید. اگر تصمیم دارید با اتومبیل شخصی به ورزشگاه بروید در این مجموعه فضای کافی برای پارک خودرو تدارک دیده شده است. مجموعه ورزشی آزادی تهران بر اساس گزارش رسانه‌های جهانی در سال 1392 هـ.ش. یکی از 20 ورزشگاه برتر دنیا شناخته شده است.

منبع : visitiran.ir/fa