هواپیمایی قطر Qatar airways

هواپیمایی قطر Qatar airways

شرکت هواپیمایی قطر (Qatar airways ) در سال 1993 تاسیس و مالکیت آن به‌طور کامل در اختیار دولت قطر است ، دفتر مرکزی آن در دوحه قطر قرار دارد. در ادامه با ایران نیهون همراه باشید.

هواپیمایی قطر با 196 فروند هواپیمای جت مسافربری در ناوگان هوایی خود به 151 مقصد در 5 قاره جهان پرواز دارد که این ایرلاین با سه بار کسب عنوان برترین ایرلاین دنیا و سطح کیفی 5 ستاره را از موسسه skytrax دریافت کرده است .

تاریخچه هواپیمایی قطر

قطر ایرویز شرکت دولتی و نوپا که در سال 1933 تاسیس شد اما این شرکت هواپیمایی اولین پرواز خود را در سال 1994 که یک فروند هواپیما بوئینگ 767 قرض گرفته از کویت ایرویز بود انجام داد . پروازهای این شرکت به شهر امان پایتخت اردن برقرار شد. در این زمان تنها دو هواپیمای ایرباس S310 پروازهای این شرکت به مقاصدی چون دوبی، بانکوک، توکیو و شارجه را برقرار می‌نمود.

هواپیمایی قطر یک سال بعد با خرید دو فروند بوئینگ جدید و یک هواپیمایی کارکرده به ناوگان خود برای افزایش مسیر های پروازی اقدام نمود . در سال ۲۰۰۴ این شرکت نیمه خصوصی با عقد قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای جدید را منعقد نمود. در ۱۲ اکتبر ۲۰۰۹ هواپیمایی قطر در عمل ابتکاری از سوخت ترکیبی گاز طبیعی و بنزین برای اولین بار استفاده نمود.

هواپیمایی قطر

هواپیمایی قطر امروزه به حداقل 151 مقصد دنیا پرواز داشته و دارای بیش از ۱۷ هزار نیروی انسانی به صورت مستقیم است که البته برای بیش از ۱۳ هزار نفر به ‌صورت غیر مستقیم اشتغال‌زایی نموده است . دولت قطر در سال ۲۰۱۳ این شرکت را خریداری کرده و در ماه می ۲۰۱۴ کنترل کامل آن را به‌ دست گرفت اگرچه بخشی از سهام آن همچنان در اختیار شرکای تجاری دیگر است.

در سال 2015 هواپیمایی قطر برای هشتمین بار به عنوان بهترین خط هوایی خاورمیانه دست پیدا کرده است.

در ژوئن ۲۰۱۷ و با آغاز بحران روابط سیاسی ۲۰۱۷ قطر با دیگر کشورهای عربی، چهار کشور عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین، مرز هوایی به روی این هواپیمایی را بستند. به این ترتیب قطر از بازار مسافران هوایی این کشورها محروم شده و مجبور به استفاده از مسیر‌های طولانی‌تر شد. اما در مقابل، ایرانمرز هوایی خود را به روی آن باز کرد .

مسیرهای پروازی هواپیمایی قطر در ایران

پروازهای هواپیمایی قطر در ایران شامل ۲۴ پرواز هفتگی به دوحه است که بیش از صد مقصد در سراسر دنیا متصل می‌شود. که این پرواز را میتوان روزانه دو پرواز از تهران ، شش پرواز در هفته از مشهد و چهار پرواز در هفته از شیراز تقسیم کرد .

کلاس های پروازی هواپیمایی قطر

فرست کلاس

فرست کلاس، کابین درجه یک قطرایرویز حدود دو متر فضا برای هر مسافر داشته و صندلی‌های آن امکان تبدیل شدن به تخت را دارند. صندلی‌های این کابین دارای سیستم ماساژ هستند و مسافران می‌توانند از سیستم مالتی‌مدیای تعبیه شده در این کابین استفاده نمایند. به علت تصمیمات که قطرایرویز قصد انجام آنها را دارد، مشخصات این نوع کابین برای هواپیماهای مختلف این شرکت، ممکن است متفاوت باشد.

کلاس تجاری

بیزینس کلاس نیز در هواپیماهای مختلف این شرکت و مقاصد مختلف، دارای مشخصات متنوعی هستند. اما معمولا تمامی آنها دارای فضای باز و صندلی‌های تخت‌شو مجهز به ماساژور اند. اغلب صندلی‌های این بخش ۵۵ سانتی‌متر عرض داشته و به هنگام تخت‌شو کمی عریض‌تر می‌شوند.

کلاس اقتصادی

ارزان‌ترین صندلی‌های هواپیمایی‌ها هستند که برای مسیرهای کوتاه توصیه می‌شوند اگرچه صندلی‌های اکونومی هواپیمای قطر در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به عنوان بهترین صندلی از این نوع شناخته شدند. کابین بخش اکونومی، بسته به نوع هواپیما می‌تواند دارای امکاناتی چون مانیتور (مستقر روی صندلی روبرویی) و شارژر یو اس بی باشند.

0 0 رای
امتیاز بدهید
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات