سوغات اصفهان دیار نصف جهان

سوغات اصفهان دیار نصف جهان

سوغات اصفهان

در سفر به نصف جهان، بعد از بازدید جاهای دیدنی اصفهان، نوبت به خرید سوغاتی می شود. اصفهان سوغات خوشمزه ای دارد که کمتر جایی نظیر آن یافت می شود ،مانند گز ،پولکی،سوهان عسلی ،شیرینی کرکی. صنایع دستی اصفهان مانند مینا کاری و قلم زنی در دنیا مشهور است. برای آشنایی بیشتر با سوغات اصفهان با ایران نیهون همراه باشید.

خوشمزه ها

گز

مهمترین و معروفترین سوغات اصفهان، گز است. گز اصفهان قدمت طولانی دارد، از 450 سال پیش و در دوران صفویان این شیرینی خوشمزه از شهد انگبین و مغز پسته تهیه می شده است،امروزه در تهیه گز از گلوکز امروزه در تهیه ی گز از گلوکز، گلاب، شکر، سفیده تخم مرغ، انواع مغزها مانند بادام، پسته و خلال بیدمشک استفاده می شود و به جای شهد انگبین، بسته به مرغوبیت گز از  عسل یا انگبین علفی استفاده می شود. انواع مختلفی دارد:گز آردی ،گز سکه ای،گز لقمه ای،گز انگشت پیچ

پولکی

پولکی یکی از آبنباتهای سنتی اصفهان است که خانواده های اصفهانی در کنار چای از آن استفاده می کنند.پولکی از شیره اضافی در تهیه نبات درست می شود و چون ظاهری نازک و شفاف دارد به آن پولکی می گویند و طعمهای مختلفی دارد:زعفرانی، لیمو عمانی، کنجدی، نارگیلی، پسته ای، عسلی، کاکائویی، زنجبیلی، نعنایی

شیرینی کرکی

یکی از شیرینی ها ی سنتی و معروف اصفهان است که به خاطر لطافت و طعم بی نظیرش طرفداران بسیاری دارد.

سوهان عسلی

این شیرینی خوشمزه از عسل، کره، شکر، خلال بادام و پسته، آب، گلاب و زعفران دم کرده، تهیه می شود که به شکلهای متفاوتی در بازار عرضه می شود.بعضی از آنها ورقه ای و بعضی دیگر برش خورده اند.

صنایع دستی

میناکاری

یکی از مهمترین صنایع دستی اصفهان هنر زیبای میناکاری است که زادگاه آن شهر اصفهان می باشد.میناکاری هنر تزیین وسایل فلزی با مواد رنگی است. البته غیر از ظروف فلزی طلا، نقره، برنج، مس و برنز از میناکاری برای تزیین ظروف سفالی و چینی نیز استفاده می شود.

در میناکاری عموما از رنگ آبی استفاده می شود و مینای اصیل و مرغوب حتما باید نام هنرمند خود را به همراه داشته باشد

 پارچه‌های قلمکار

هنر چاپ روی پارچه را قلمکاری نامیده اند و به وسیله قالبهای چوبی آماده روی پارچه هایی از جنس کتان، کرباس و در رنگهای مختلف کوبیده می شود. پارچه های قلمکاری شده یک سوغات خوب از سفر به اصفهان است.

قلم زنی

بعد از میناکاری ،قلم زنی از صنایع مشهور اصفهان است، هنرمندان اصفهانی بوسیله چکش نقوش زیبایی بر روی اشیایی مانند گلدان ،سینی ، سماور و… حکاکی می کنند.

نقوشی که در قلم زنی استفاده می شود عبارتند از اسلیمی، ختایی،گل ،بوته ی شاه عباسی و مسجد شیخ لطف الله . قلم زنی بر روی اجناس مختلفی زده می شود که باارزش ترین آنها نقره است.

غیر از سوغاتی که ذکر شد ، اصفهان سوغات دیگری نیز دارد مانند برشتوک، نبات، میوه هی کشاورزی، خاتم کاری و… . پس مطمئن باشید از اصفهان دست خالی بیرون نمی روید.

0 0 رای
امتیاز بدهید
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
لطفا دیدگاه تان را ثبت کنید.x
()
x