دریاچه سد طالقان

دریاچه سد طالقان

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

دریاچه سد طالقان

طالقان سدی خاکی دارد که دریاچه‎ای در سمت شرقی آن ایجاد شده است. این سد در در دامنه جنوبی کوه ‎های البرز مرکزی قرار دارد.

منشأ آبی که دریاچه سد طالقان را سیراب می‎کند، از رودخانه شاهرود است. رودی به طول 175 کیلومتر که از ارتفاعات طالقان سرچشمه می‎گیرد و با پیوستن به رودخانه الموت، درنهایت به سفیدرود می‎ریزد.

مطالعات اولیه مربوط به ایجاد دریاچه سد طالقان در ابتدا به منظور انتقال آب طالقان به دشت قزوین در سال ۱۳۴۸ خورشیدی انجام شد. پروژه‎ های آبرسانی به دشت قزوین با ساخت سد «سنگبان» در طالقان که از انواع سد انحرافی به شمار می‎ آمد و همچنین یک تونل 9 کیلومتری انتقال آب تا «زیاران» مجموعه کانال‌های آبیاری دشت قزوین آغاز شد.

اما این تمام پروژه ‎های مقدماتی سد طالقان نبود. پروژه احداث سد طالقان با مطالعاتی پیرامون سد مخزنی جهت ذخیره سیلاب‌های بهاره که در رود طالقان به وقوع می‎پیوست نیز انجام شد. اما ساخت آن با توجه به مشکلات و مسائل گوناگون، تا سال ۱۳۸۱ خورشیدی به تعویق افتاد. در فروردین آن سال، عملیات ساخت سد مخزنی طالقان آغاز شد و درنهایت در سال ۱۳۸۵ سد طالقان رسماً به بهره‌برداری رسید و شروع به آبگیری کرد.

دریاچه حاصل از سد طالقان با طولی بیش از 10 کیلومتر، از نوع برق‌آبی بوده و توان تولید آن ۱۷٫۸مگاوات است. ناگفته نماند که حجم مخزن این سد حدود 420 میلیون متر مکعب گنجایش دارد.

فضای اطراف دریاچه سد طالقان، یکی از تفرجگاه‌های بسیار زیبای مردم استان‌های تهران و البرز در فصول بهار و تابستان به شمار می‌آید. کرانه سرسبز دریاچه سد با دورنمای قله شاه‌البرز، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را در ذهن شما به یادگار می‌گذارد.

منبع : visitiran.ir/fa