پارک جنگلی مکیدی کلیبر

پارک جنگلی مکیدی کلیبر

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

پارک جنگلی مکیدی کلیبر

پارک جنگلی مکیدی یا مکیدی دره سی، بخشی از جنگل‌های ارسباران است که نزدیک شهر کَلِیبَر واقع شده است. این پارک پردرخت در منطقه حفاظت شده ارسباران واقع شده و بهترین زمان بازدید از آن اواسط بهار تا اوایل پاییز است.

فاصله‌‌ی تهران تا پارک جنگلی مکیدی کلیبر ۷۸۵ کیلومتر و از کلیبر تا مکیدی دره سی ۲۲ کیلومتر راه است. برای رسیدن به آن باید از کلیبر تابلوی راهنمای قلعه بابک را دنبال می‌کنید تا به سه‌راهی برسید. مسیر سمت چپ شما را به مکیدی دره سی راهنمایی می‌کند و راه سمت راست به آینالو می‌رود. روستای مکیدی نزدیک محوطه‌ی پارک جنگلی قرار دارد.

پارک جنگلی مکیدی برای طبیعت‌گردها و افرادی که مایلند چند روزی از ترافیک و زندگی شهری فاصله‌ بگیرند، انتخاب بسیار خوبیست. جنگل‌های حفاظت شده ارسباران یکی از بکرترین جنگل‌های استان آذربایجان شرقی و ایران به‌شمار می‌رود که به بام کلیبر نیز شهرت دارد.

این‌جا بخش محصوری از جنگل‌های ارسباران است که امکان شب‌مانی را برای گردشگران فراهم کرده و خطر حمله‌ی حیوانات وحشی در آن وجود ندارد. آب و هوای بسیار خنک و مطبوع مکیدی در تابستان باعث شده مردم آذربایجان شرقی برای فرار از گرمای تابستان به این جنگل پناه آورند. این مکان آخر هفته‌های شلوغی دارد، چراکه مسافران شهرهای اطراف برای کمپینگ آن را انتخاب می‌کنند.

با این‌که در پارک بوفه وجود دارد، بهتر است وسایل و خوراکی‌های موردنیاز را مطابق سلیقه‌تان همراه داشته باشید. در این پارک جنگلی امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، پارکینگ و آلاچیق برای مسافران درنظر گرفته شده است.

پارک جنگلی مکیدی درختان تنومند و متنوعی دارد و رودخانه‌ی باصفایی از کنار آن می‌گذرد. می‌توانید کنار حاشیه‌ی رودخانه چادر برپا کنید، یا شب را در قلب جنگل بگذرانید. صبح که از راه برسد، تا چشم کار می‌کند سرسبزی‌ و جنگل است. هیچ صدایی سکوت را نمی‌شکند، مگر صدای پرندگان و خش‌خش برگ‌ها.

از محلی‌ها می‌شود عسل و نان محلی برای صبحانه خرید. بعد از صبحانه باید به دل جنگل زد. در مکیدی دره سی گردو، فندق، تمشک و زغال‌اخته فراوان است. در دشت‌های سبزش کَهلیک اوتی، شیرین‌بیان و آویشن می‌روید.

اگر تا پارک جنگلی مکیدی بروید، خوب است از دیگر دیدنی‌های کلیبر مانند قلعه بابک، قلعه دره سی و منطقه‌ی گردشگری آینالو نیز بازدید کنید.

منبع : visitiran.ir/fa