پارک ملی لار

پارک ملی لار

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

پارک ملی لار

پارک ملی لار که با نام دشت لار نیز شناخته می‌شود یکی از غنی‌ترین زیستگاه‌های طبیعی کشور است و به جهت حساسیت بالا و نیاز به حفاظت از طبیعت منحصر به فرد آن، از طرف سازمان محیط زیست بالاترین درجه حفاظتی یعنی عنوان پارک ملی را گرفته است.

وجود چندین رودخانه فصلی و دائمی در دشت لار و دریاچه سد لار، به عنوان یک مخزن آب دائمی، تنوع پوشش گیاهی و جانوری را در این پارک وسیع موجب شده است. اما شاید زیباترین منظره‌ای که می‌توان از این منطقه دید نمای باشکوه کوه دماوند است. منطقه‌ای طبیعی و حفاظت‌شده که در همسایگی پایتخت واقع شده و جلوه‌ای از بهشت را می‌توان در آن دید.

نزدیکی پارک ملی لار به تهران و مناظر طبیعی چشم‌نواز این منطقه پارک ملی لار را به مقصدی محبوب برای گردشگران تبدیل کرده است. فاصله‌ی پارک ملی لار از تهران حدود هفتاد کیلومتر است.

گونه‌های جانورانی مختلفی در پارک ملی لار زیست می‌کنند که ‌کل و بز، قوچ و میش، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گربه وحشی و عقاب طلایی از شناخته‌شده‌ترین آن‌ها هستند. ماهی قزل‌آلای خال قرمز که از نادرترین گونه‌های قزل‌آلا است نیز در این منطقه یافت می‌شود.

پوشش گیاهی دشت لار در نوع خود قابل توجه است. اگر در اواخر فصل بهار به دشت لار سفر کنید این منطقه را پوشیده از گل‌های شقایق و انواع گیاهان وحشی خواهید دید. منظره‌ای که در ترکیب با کوه‌های اطراف، نمایی چشم‌نواز را پدید می‌آورد.

با توجه به این که پارک ملی لار در میان کوه‌های بلندی قرار گرفته است روخانه‌های مختلفی نیز از این منطقه گذر می‌کنند که در نهایت به سد لار می‌ریزند. بخشی از آب تهران و نواحی اطراف پایتخت از سد لار تامین می‌شود. البته سد لار در محدوده‌ی پارک ملی لار قرار ندارد و در سال‌های اخیر به یکی از تفرجگاه‌های اطراف تهران تبدیل شده است. هم‌چنین یکی از بهترین مناظر بلندترین قله‌ی ایران را می‌توان از پارک ملی لار دید. قله دماوند زیبا در اواخر فصل بهار و در ترکیب با دشت‌های پوشیده‌ از گل بسیار دیدنی می‌شود.

راحت‌ترین راه رسیدن به پارک ملی لار جاده هراز است. مسیری که شما را از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای می‌رساند. این مسیر ورودی شرقی پارک ملی لار است. مسیر دیگر از روستای گرمابدر می‌گذرد و پس از گذشتن از فشم و این روستا به محیط‌بانی خواهید رسید. چند مسیر کوهنوردی نیز برای رسیدن به دشت لار وجود دارد.

بهترین زمان برای سفر به دشت لار اواسط بهار و تابستان است. هرچند برای بازدید از پارک ملی لار نیاز به مجوز سازمان محیط زیست وجود دارد اما از اواخر بهار، به صورت محدود اجازه بازدید عمومی و ورود به دشت لار داده می‌شود.

منبع : visitiran.ir/fa