تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه

نقد و بررسی

ads

خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط قطار

خرید بلیط قطار

خرید بلیط اتوبوس

خرید بلیط اتوبوس

رزرو اقامتگاه

رزرو ویلا و اقامتگاه

توضیحات

تنگه چاهکوه قشم

دره چاه کوه یا همان تنگه چاهکوه قشم یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم است که در استان هرمزگان واقع شده و یکی دیگر از عجایب هفتگانه قشم می باشد، این دره در فاصله 70 کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهو شرقی و بخش شرقی قرار دارد.برای آشنایی بیشتر با تنگه چاهکوه قشم با ایران نیهون همراه باشید.

ویژگی های تنگه چاهکوه

دره چاهکوه با عمق 100 متر جلوه ایی طبیعی از فرسایش سنگ های رسوبی است و شامل بخشی از ژئوپارک قشم می باشد که به تایید سازمان یونسکو رسیده است، علت استفاده از نام چاهکوه به احتمال زیاد وجود سه یا چهار حلقه چاه در نقطه ی آغاز آن است که توسط اهالی روستا چاهو شرقی برای دست یابی به آب شیرین زده شده است.

دره چاهکوه با حفره ها و دالان ها و اشکال عجیب و غریبش در دیواره ها گردشگران و مسافران را متعجب کرده است، این دره در دل یک کوه سنگی یکپارچه قرار گرفته است و به شکل ضربدری برش خورده است.ارتفاع این دیواره ها در ابتدا بلند است اما رفته رفته از عرض آن کاسته می شود تا جایی که عبور از آن دشوار می شود.

ویژگی ها

باوجود شیارها و خطوط فرسایش موازی و همچنین حفره و تاقچه ها در بدنه ی این دره و نیز وجود جوی های سنگی در کف دره باعث شده که تنگه چاهکوه هر بیننده ایی را تحت تاثیر قرار دهد، چاهکوه تنگه ایست که با احجام و تندیسها که پوشیده شده از صدها حفره بر بدنه ی این دیواره ها که از یورش باد، تابش آفتاب داغ و باران های تند ایجاد شده است.

تنگه چاهکوه از چهارسو چهار تنگه دارد که در جاهایی این دیواره ها به هم می رسند و فاصله 2 دیواره از هم شاید به حدود نیم متر برسد، جنس سنگ های چاهکوه از سنگ های رسوبی یا سنگ های آهکی مربوط به رشته کوه های زاگرس می باشد.اشکالی که بر روی دیواره های این صخره ها نقش بسته است هر بیننده ایی را تحت تاثیر قرار می دهد، آثاری خیال انگیز و رویاگونه که به دست هنرمند توانایی به وجود آمده اند.

ورودی دره، شمالی جنوبی و از سمت شمال عریض تر و کم شیب تر است و شکل کمابیش u مانندی دارد و هرچه به سمت جنوب می رویم دره کم عرض تر شده و شیب آن افزایش می یابد و در انتها به شکل 7 شده و گذر از آن بسیار سخت شده است.

تصاویر