کوچه باغ های خوانسار

کوچه باغ های خوانسار

نقد و بررسی

ads

خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط قطار

خرید بلیط قطار

خرید بلیط اتوبوس

خرید بلیط اتوبوس

رزرو هتل

رزرو هتل

رزرو اقامتگاه

رزرو اقامتگاه

اجاره ویلا

اجاره ویلا

توضیحات

کوچه باغ های خوانسار

در خوانسار و کوچه باغ‌های آن انگار زیباترین رویاهایمان را در بیداری می‌بینیم و چشمه‌ساران جوشان و جاری که نام شهر را امضا می‌کنند هوایی لطیف را برای این منطقه به ارمغان آورده است. خوانسار از دو بخش خوان و سار تشکیل شده است که خوان به معنی چشمه و سار پسوند کثرت و فراوانی است؛ بدین ترتیب، خوانسار به معنی چشمه‌سار یا چشمه‌های فراوان است. در حقیقت 450 چشمه در خوانسار جاری است که نام این شهر را با مسما کرده است.

از آنجا که خوانسار بارها توسط سیل ویرانگر نابود شده، فاقد بناهای کهنه است؛ با این همه اما به همت مردم بناهایی در شهر ساخته شده که در نوع خود بی‌نظیرند که از آن جمله می‌توان به مسجد جامع خوانسار اشاره کرد. با آغاز فصل بهار و تابستان و با شکوفایی درختان و سرسبزی و طراوت آب سرچشمه، خیل عظیم مسافران از گوشه و کنار این سرزمین به سوی خوانسار سرازیر می‌شوند. مسافرانی که در پی روز‌ها کار و تلاش می‌آیند تا در خنکای درختان و سبزه‌ها و زیبایی گل‌ها و شکوفه‌های رویایی این سرزمین دمی بیاسایند و لحظاتی فارغ از ازدحام و تراکم شهرها، از اکسیژن خالص و سرشار این دیار تنفس کرده و تجدید قوا کنند.

کوچه‌باغ‌های خوانسار مانند رویاهای کودکی است؛ باغ‌هایی که جویبار در وسط آنها روان است و درختانش در یک ظهر داغ تابستانی پناهگاهی می‌شوند برای یک خواب طولانی. خیابان‌های مسقف شده به برگ درختان همیشه سبز و سر به فلک کشیده و دیوارهای خشتی که در پشت انبوه درختان به سختی دیده می‌شود وسوسه‌ای در وجودتان می‌اندازد که تمام شهر را پیاده گز کنید. آب و هوای معتدل، مردمان دوست داشتنی و خونگرم و در آخر غذاهای لذیذ این شهر را به یک مرکز دوست داشتنی گردشگری تبدیل کرده است. سراسر خوانسار صدای حرکت روان آب شنیده می‌شود و پرندگانی که بر بالای درختان آواز سرخوشی سر می‌دهند شما را مبهوت خواهد کرد. در روزهای داغ تابستان قدم زدن در کوچه باغ‌های زیبا، دراز کشیدن زیر سایه درختان و کنار جویبارها شاید تبدیل به یک آرزوی دور و دراز برای شهروندان خسته از زندگی ماشینی و آپارتمان‎نشینی شده باشد. این آرزو زیاد هم از شما دور نیست؛ کافی است چند ساعتی از تهران دور شوید و ناگهان خود را در شهر خوانسار که هنوز هم کوچه باغ‌هایش را حفظ کرده است، ببینید. خوانسار و خانه های کاهگلی‌اش، کوچه باغ‌های پر درختش و جوی‌های پر آبش هنوز به عنوان یکی از آرامش بخش‌ترین مناطق گردشگری ایران شناخته می‌شود.

اگر با ماشین شخصی خود قصد سفر به خوانسار دارید، بعد از اتوبان تهران قم، مسیر حرکت خود را به سمت اصفهان ادامه دهید. در مسیر حرکت به سوی اصفهان، یک خروجی وجود دارد که دو مسیر و خوانسار و گلپایگان را به شما نشان می‌دهد. اگر در بین راه قصد توقف نداشته باشید از تهران تا خوانسار را شش ساعته طی می‌کنید.

خوانسار با آنکه بافت سنتی خود را حفظ کرده، اما تمام امکانات شهری را داراست؛ رستوران، قهوه‌خانه، چایخانه، هتل و مراکز تفریحی و چشمه سارهای گوناگون از امکانات این منطقه است.

منبع : visitiran.ir/fa