کوه الوند

کوه الوند

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

کوه الوند

کوه الوند بلندترین قله کوهستان الوند، با بیش از 3 هزار متر ارتفاع، یکی از قله‎ های مهم زاگرس به‌شمار می‎رود. یکی از راه ‎های رسیدن به این قله از مسیر دره گنج‌نامه، کیوارستان، میدان میشان و تخت نادر می ‎گذرد. راه دیگر دست‌یابی به قله از ضلع جنوبی کوه از شهر «سرکان» است.

از الوندکوه در متن ‎های باستانی ایران از جمله متون پهلوی، «اروند» و در اوستا «ائورونت» نام برده‎اند. در خصوص وجه‌تسمیه این نام گویند شخصی در آن کوه مدفون است که نام او «اروند» بوده‌است و کوه نیز به همین نام نامگذاری کرده‌اند.

کوهستان الوند همچون دیواری عظیم از شمال غربی تا جنوب شرقی شهر همدان را احاطه کرده و دارای وسعتی در حدود 1300 کیلومتر مربع است که از شمال به جنوب به ارتفاع قله‎ها و پهنای آن افزوده می‎شود. بیشتر قله‎های مرتفع آن بر روی خط الراس مرکزی به طول تقریبی 70 کیلومتر واقع شده‎اند که در یک سوی آن در شمال غربی قله آلمابلاغ و در منتهی الیه جنوب شرقی آن قله کلاه قاضی دیده می‎شود.

قله‎ های الوند از شهر همدان کاملاً قابل رویت هستند. هیچ یخچال دائمی در این رشته کوه وجود ندارد و فقط در سال‎ های پربارش تا شهریور ماه در اطراف قله ‎ها یخچال باقی می‎ماند.

در شمال و شرق رشته کوه الوند دشت وسیع همدان واقع شده است. در ناحیه جنوبی و غربی الوند، دشت اسدآباد و دشت تویسرکان قرار دارد که تا دشت وسیع نهاوند گسترده شده است. گردو مهمترین محصول این نواحی است.

پوشش گیاهی اصلی این رشته کوه گون به همراه گلهای فصلی بسیار زیبا می باشد. در ابتدای بهار هرجا برف‎ها ذوب شوند نخست گل سفید و زیبای یخ می‎روید و پس از آن گل لاله سر از خاک بیرون می‎آورد. در اطراف چشمه‎ ها و چمنزارها گل‎ های زرد و بنفش، لاله،  آلاله، سوسن، پونه، آذربه، توتیا، مفرا، گزنه، ریواس، موسیر، کنگر و شیرین بیان را می‎توان دید.

کبک، سمور، کبوتر کوهی، عقاب دشت، گرگ، خرگوش، روباه و شغال از جانوران این منطقه به شمار می‎آیند. قوچ، میش و بز کوهی از حیوانات بسیار کمیاب و عقاب سیاه و دال نیز از پرندگان نادر این منطقه هستند. زمانی در دامنه غربی رشته کوه الوند آهو وجود داشته است که چند سالی است اثری از این حیوان دیده نمی ‎شود.

منبع : visitiran.ir/fa