کلات نادری

کلات نادری

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

کلات نادری

در شمال شرقی استان خراسان رضوی شهری به نام کلات قرار گرفته که به نام نادر شاه افشار شهرت دارد، کلات نادری شهری خوش و آب و یکی از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی ( جاهای دیدنی مشهد) شناخته شده است. که در میان کوه های هزار مسجد قرار گرفته و از خود مشهد 145 کیلومتر فاصله دارد که باید در مسیر جاده کوهستانی این مسیر طی شود تا به شهر کلات و کلات نادری رسید. در ادامه با ایران نیهون همراه باشید.

کلات نادری از شمال به وسیله تپه ماهورهایی به طول 180 کیلومتر با کشور ترکمنستان و از جنوب به کوه هزار مسجد و مشهد و از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می شود. شهر کلات جایی است که تمور لنگ 14 بار به آن حمله کرده است که با هربار شکست مواجه شد و در آخر از تصرف آن صرف نظر کرد.

موقعیت کلات نادری

کلات نادری در میان کوه ها و ارتفاعات قرار گرفته است و همین نحوه قرارگیری باعث شده که دسترسی به آن سخت باشد که همین موقعیت کافی بود برای انتخاب نادر شاه، کلات در لغت به معنای آبادی و زیستگاه بر فراز کوه است و در قدیم نام اکثر شهرها به همین معنا بوده است.

جاهای دیدنی کلات نادری

کتیبه نادری در ورودی شهر کلات

مسجد کبود گنبد کلات نادر

قصر خورشید

برجهای دیده بانی دربند ارغونشاه

دربند ارغونشاه

آبشار آبگرم کلات

آبشارهای زیبای قره سو

کاخ خورشید

نادرشاه افشار پس از پیروزی در هند به شهر خود بازگشت و دستور ساخت کاخ خورشید راصادر کرد، ساخت این بنا تا پایان عمر نادر شاه به اتمام نرسیده اما او به همراه خانواده اش در آنجا سکونت داشته اند.کاخ خورشید سه طبقه داشته و دارای 12 اتاق می باشد، در ساخت این بنا از اسیرهای هندی استفاده شده است و برای تزیینات اتاق های آن از نقاشی و گچبری استفاده شده است.

ساختمان اصلی این کاخ هشت ضلع دارد و برج هایی استوانه ایی دو طبقه ای در میان آن قرار گرفته است و محل زندگی نادر شاه و خانواده اش بوده است، از ویژگی های اصلی این بنا نمای خارجی با سبک هندی و مغولی است که با گذشت زمان آسیب های زیادی به آن وار شده است و طبقه سوم آن کاملا مخروبه است.کاخ خورشید یکی از آثار ملی ایران است که به ثبت رسیده است و علاوه بر اقامت پادشاه از این کاخ بعنوان خزانه ایی برای جواهرات و غنایم استفاده می شده.

کتیبه نادری

کتیبه نادری سنگ نوشته ایی است به زبان ترکی که در مدخل دربند ارغون شاه در کلات نادری و پیش از آبادی دربند قرار گرفته است، اشعاری دارای 24 بیت شعر به زبان ترکی برروی تخته سنگ حکاکی شده است و ارتفاع آن از سطح رودخانه 15 متر بوده.شاعر آن یکی از شاعرهای دربار زمان نادرشاه بوده است که با حمد و ستایش خدا شروع شده و با مرگ نادر اتمام یافته است.

دربند ارغونشاه

تنگه ایی به نام دربند کلات که در ورودی اولیه به شهرستان کلات قرار گرفته است و به دروازه ارغونشاه نیز معروف است که یکی از ورودی های شهر کلات نیز می باشد، دربند ارغونشاه پلی آجری با سه دهانه است و با برج های دیده بانی که در اطرافش قرار گرفته اند ورود و خروج افراد را در قدیم کنترل می کردند.

تصاویر