کال جنی دره ای شگفت انگیز در طبس

کال جنی دره ای شگفت انگیز در طبس

نقد و بررسی

توضیحات

دره جن طبس

دره جنی دره ایی بسیار قدیمی و وهم انگیز است که در شمال شهر طبس و در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی در نزدیکی این شهر واقع شده است،دره ایی زیبا و شگفت انگیز که بومیان قدیمی نام آن را دره جن نامیدند. برای آشنایی بیشتر با دره جنی طبس با ایران نیهون همراه باشید.

دره جنی یا همان کال جنی دره ایی قدیمی با فرسایش های طبیعی، زیبا و حیرت انگیز می باشد که در خراسان جنوبی و 35 کیلومتری شهر طبس قرار گرفته است و اهالی اطراف آن منطقه معتقدند که این دره جایی ترسناک و محل زندگی ارواح می باشد.

دیواره های بلند و پر شیب که برای آغاز راه و رسیدن به کف دره نیازمند آشنایی با منطقه می باشید.با وجود حفره ها و تونلهایی در دامنه جداره های این دره که به زمان ساسانیان باز می گردد و در دامنه جداره های دره قرار گرفته اند و مسیر دسترسی به این حفره بسیار سخت است.

چرا دره جنی یا کال جنی؟

در استان یزد و به گویش زیبای یزدی کال به معنای دره یا مسیر می باشد که با سیلاب یا جریان آب ایجاد می شود و اگر کال جنی به گوشتان خورد تعجب نکنید همان دره جنی طبس است، این دره بخاطر سکوت و خالی بودن ترس بیشتری را به بیننده انتقال می دهد و اگر به تنهایی پا در این مسیر بگذارید حتما خوف و وحشت را با شدت بسیار تجربه خواهید کرد.

در دیواره و جداره های این دره تصاویر و نقش و نگارهایی وجود دارد که نشان می دهد این دره در طول سال های سال بر اثر فرسایش و وجود جریان های آب بوجود آمده است، بخشی از این دره صخره ها و دیواره ها طوری به هم نزدیک می شوند که حتی آسمان را نیز نمی توان مشاهده کرد.

یکی از دلایل نامگذاری این دره به دره جنی صداهای عجیب و غریبی می باشد که در هنگام وزش باد در میان این جداره ها به گوش می رسد و به همین دلیل تصور می شود که موجودات عجیب و غریبی در این دره موجود هستند.

ساختار کال جنی

کال جنی از یک کال و دره اصلی و کال های فرعی دیگر تشکیل شده است، کال اصلی از همان نخلستان آغاز و به روستای ازمیغان ختم می شود.آبی که در مسیر کال اصلی جریان دارد و در مسیرش گیاهان نزدیک به کال را سیراب می کند از چشمه ایی در ازمیغان تامین می شود و در ادامه مسیرش وارد کانالی که به قنات می رسد می شود و کال را ترک می کند و از همین نقطه شگفتی ها و گبر ها شروع می شود.

راه دسترسی

بعد از طی مسیری که از جاده آسفالته جدا می شوید و به دوراهی استخر شاعر می رسید بعد از طی حدود 5 کیلومتر جاده خاکی به دره می رسید و از دو طریق می توانید به دره برسید.یکی از راه ها در انتهای جاده خاکی ابتدای دره می باشد و متصل به کوه است و مسیر دیگه در میانه های جاده خاکی و از طریق یه شکاف ایجاد شده است و مسیر توصیه شده همان مسیر ابتدای جاده می باشد.

تصاویر