چشمه ثریا ماکو

چشمه ثریا ماکو

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

چشمه ثریا

چشمه ثریا در شمالی‌ترین نقطه جغرافیایی ایران، در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه در استان آذربایجان غربی و از توابع شهرستان ماکو است.

چشمه ثریا چشمه‌ای بزرگ و دیدنی است آب آن بسیار زلال بوده و حتی قابل قایقرانی است. از این منطقه کوه آرارات کاملاً دیده می‌شود، نمای کوه و چشمه زیبایی خاصی به منطقه می‌بخشد. چشمه ثریا در منطقه‌ای به نام بورالان یکی از مناطق بسیار زیبا و نادر است که با توجه به اهمیت ژئوپولتیکی این منطقه، دارای ویژگیهای خاصی نسبت به سایر چشمه‌ها است.

این چشمه در آخرین نقطه مرزی کشور جمهوری اسلامی ایران با 11 هکتار وسعت علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم، مرزمشترک دارد. چشمه پرآب (چشمه ثریا) از سرشاخه رودخانه ارس تغذیه می‌کند که تالاب های متعدد این چشمه در فصول مختلف سال پذیرای پرندگان است و مجاورت با کوه های پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم های مختلف و بالاخره همسایگی با سه کشور، یکی از قطب های گردشگری ایران و طبیعت گردی را به وجود آورده است. این چشمه با وسعت بی نظیرش میزبان انواع اردک‌ها، غازهای وحشی، از قبیل اردک سرسبز، سونا، آنگوت، کشیم کوچک، کشیم بزرگ و مهمترین آنها که گستره تولید مثل و وجود آنها در این چشمه بیستر احساس می‌شود شامل حواصیل شب، حواصیل ارغوانی و حواصیل سفید است.

  منبع : visitiran.ir/fa