چشمه‌های آب‌گرم سرعین

چشمه‌های آب‌گرم سرعین

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

چشمه‌ های آب‌گرم سرعین

استان اردبیل به زمستان‌های سخت و ستیغ‌های پربرف شناخته می‌شود. سرعین از جمله شهرهای این استان است که در دامنه‌ی سبلانِ سربه‌آسمان برآورده، در زمستان‌ها سرمایی استخوان‌سوز را از سر می‌گذراند. اما در کنار خشونت نهفته در زمستان‌های جان‌فرسا، چشمه‌های آب‌گرم آرام‌بخش و درمان‌گر این منطقه، ویژگی دیگری است که این شهر را از گذشته تا امروز بر سر زبان‌ها انداخته است. چشمه‌هایی که هر سال هزاران نفر از چهارگوشه‌ی کشور تن به آب‌های شفابخش آن‌ها می‌سپارند و در آرامشِ بی‌حصرش غوطه‌ور می‌شوند.

ده‌ها چشمه‌ی آب گرم با رنگ، طعم و خواص درمانی مختلف در گوشه و کنار این شهر توریستی از ژرفای زمین می‌جوشد و این شهر را به مهم‌ترین مقصد گردشگری استان اردبیل تبدیل می‌کند. تعدادی از این چشمه‌های معروف و پرشمار در این مجال کوتاه معرفی شده‌اند؛ چشمه‌هایی که بهترین راه برای شناختن‌شان دیدن آن‌ها و برآسودن در آب‌های گرم و دلنشین‌شان‌ است.

  • قره‌سو (آب سیاه): قره‌سو نخستین آب معدنی در هنگام ورود به شهر است که دمای ۴۱ درجه سانتی‌گراد و PH اندکی اسیدی آن (۶) موجب آرام‌بخشی و تاثیر آن بر درمان دردهای روماتیسمی می‌شود.
  • ساری‌سو (آب زرد): این چشمه دومین آب‌گرم شهر و در نزدیکی قره‌سوست که دمای آن در سرچشمه ۴۷ و در استخرهای آب‌تنی ۴۴ درجه‌ی سانتی گراد است. گامیش گولی (مرداب گاومیش): این چشمه پرآب‌ترین چشمه‌ی ناحیه است و دمای آن در استخرها ۴۵ درجه است.
  • ژنرال: آب‌گرم ژنرال در بخش شمالی شهر در دره‌ای به ارتفاع ۲۰۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته که آب آن با دمای ۴۳ درجه سانتی‌گراد و PH اندکی اسیدی برای درمان دردهای عضلانی و روماتیسمی به کار برده می‌شود.
  • پهن‌لی سو (آب پهن): دمای این چشمه که در شمالی‌ترین بخش سرعین قرار دارد، اندکی کم‌تر از دیگر چشمه‌های آب‌گرم و تقریبا هم‌دمای بدن انسان یعنی ۳۷.۵ درجه سانتی‌گراد است. آب آن نیمه‌اسیدی و دارای خواص درمانی برای بیماری‌های عمومی، تسکین اعصاب و درد مفاصل است.
  • یل‌سویی (آب باد): این چشمه نیز با دمای ۴۱ درجه سانتی‌گراد و PH ۵.۶ از جمله چشمه‌های آب‌گرم منطقه است.
  • گوز سویی (آب چشم):  آب این چشمه که از حوضچه‌های سیمانی می‌گذرد، چندان گرم نیست. آب‌های معدنی این چشمه با دمای ۲۱ درجه‌ی سانتی‌گراد برای درمان ناراحتی‌های چشمی به کار گرفته می‌شود.
  • قهوه‌سویی (آب‌ قهوه‌خانه): درجه حرارت این چشمه که از حیاط یک قهوه خانه می گذرد ۴۵ درجه و آب آن ترش‌مزه با PH اندکی اسیدی است. از آب آن برای درمان دردهای سیستم حرکتی (دست و پا) و اعصاب استفاده می‌شود.
  • بش باجیلار (پنج خواهر): بش‌باجیلار از تجمع آب ۵ چشمه تشکیل می‌شود که در یک مجتمع آب‌درمانی با استخرهای بزرگ و مجهز پذیرای مهمانان و گردشگران است. آب آن ۳۵ درجه سانتی‌گراد، کمی کدر، کمی بودار و مفید برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین دردهای استخوانی و مفصلی است.
هر سال تعداد بی‌شماری از گردشگران این مجموعه‌ی طبیعی یگانه و حیرت‌انگیز را برای تفریح و استفاده از خواص درمانی برمی‌گزینند و به صنعت گردشگری آن رونق می‌بخشند.  

منبع : visitiran.ir/fa