ورنی بافی دشت مغان

ورنی بافی دشت مغان (اردبیل)

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه
توضیحات:

فهرست مطالب

ورنی بافی دشت مغان

ورنی­ بافی از بافته‌های مطرح و قدیمی منطقه‌ آذربایجان ایران است. این دست­ بافته امروزه در منطقه ­ای به نام دشت­ مغان تولید می ­شود که در حوزه‌ استحفاظی استان اردبیل قرار دارد. این بافته صنایع ­دستی عشایر محسوب می­ شود؛ ایلی که در گذشته به نام شاهسون شناخته می ­شد. این ایل که از اتحاد تقریبا 50 ایل پدید آمده است به دستور شاه ­عباس صفوی برای جلوگیری از دست  اندازی­‌های ترکان عثمانی، در آذربایجان مستقر شدند و شاه­ عباس نام شاهسون را بر آنها گذاشت. (امروزه نام ایل ­شاهسون به السون تغییر کرده است). ورنی ­بافی گلیم ظریفی است که به نام سوماک نیز شناخته می­ شود.

این گلیم دو­رو به نظر بسیاری از صاحب­ نظران حد فاصل گلیم و قالی است. ورنی از جمله دست­بافته­ های پیچیده به­ شمار می ­رود و تولید آن مستلزم چندین سال تجربه و مهارت بافنده است. شیوه‌ بافت به روش پود­پیچی است که در آن علاوه بر نخ تار و نخ پود از پودِ نازک نیز در بافت گلیم استفاده می­‌شود در واقع پود به حالت پیچش از میان نخ­ های تار عبور کرده، سپس با عبور پودِ نازک و کوبیدن آن با شانه، درگیری نخ­ های تار و پود قطعی می­ شود.

این شیوه‌ بافت را آخرین منزلگاه تکامل گلیم ­بافی به قالی­ بافی دانسته ­اند. مشابه این دست­ بافته با همین تکنیک در کرمان بافته می­شود و شیرکی ­پیچ نام دارد اما در طرح و نقش با ورنی ­بافی متفاوت است. در افسانه‌ها­ی این ناحیه اینطور گفته می­ شود که کشتی نوح در نزدیکی این منطقه به گل نشسته بود و ریشه‌ استفاده از نقوش حیوانات در ورنی­ را به این افسانه مربوط می­ دانند. تولید ورنی بیشتر در فصل قشلاق ایل انجام می­ شود چون در آن زمان عشایر دیگر یکجا­نشین شده‌­اند و فرصت کافی برای استراحت و سکونت در یک منطقه را دارند.

نخ ورنی ­بافی معمولا تلفیقی از ابریشم و پشم است. برای چله از تا­رهای پنبه ­ای، پشمی یا ابریشمی استفاده می­ شود و برای پود هم خامه‌ پشمی و ابریشم دست­ریس کاربرد دارد. عشایر آذربایجان از ورنی برای دوخت خورجین و جُل اسب نیز استفاده می­ کنند که از لحاظ سبک خاص، نقوش (پرندگان و حیوانات) و هم از لحاظ رنگ ­پردازی، از بهترین انواع رواسبی در ایران به شمار می ­رود. خورجین ­های بزرگی که در دو طرف حیوانات برای حمل رختخواب و اثاثیه به هنگام کوچ از ییلاق دشت­مغان دیده می ­شود تصاویر حیواناتی است که از آثار سفالی پیش از تاریخ این منطقه گرفته شده است.

منبع : visitiran.ir/fa

فهرست مطالب

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها