ناهارخوران گرگان

ناهارخوران گرگان

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

ناهارخوران

ناهارخوران یک بوستان بزرگ جنگلی در روستای «ناهارخوران» از دهستان «استرآباد»، در 10 کیلومتری روستای ییلاقی «زیارت» در دره «خاصه رود» و در 8 کیلومتری جنوب شهر «گرگان» است.

جنگل ملی ناهارخوران بخشی از جنگل باستانی هیرکانی ایران است که پیدایش آن به دوران ژوراسیک، نزدیک به 170 میلیون سال پیش باز می‎گردد. جنگل هیرکانی ناهارخوران درختان پهن برگ در پیرامون دریای کاسپین از جمهوری آذربایجان تا گرگان کشیده شده است.

گستره­ این جنگل­های هیرکانی در خاک ایران تا 2 میلیون هکتار می­رسد. چون ساختار زمین ­شناختی این جنگل دارای چندین طبقه است. بلندای آن از تراز دریا میان 400 تا 900 متر از دامنه­ شیب تا دشت گوناگون است. این بوستان جنگلی گستره­ای  ۳۰۰ هکتاری دارد که بخش محوری آن 168 هکتار است.

در گوشه و کنار جنگل ناهارخوران، این‎جا و آن‎جا بلندی­ها، دره­ ها، آبریزها، یال­ها و چشمه ­هایی قرار دارد که از نام‎دارترین چشمه ‎های آن می‎توان از «سفید چشمه» نام برد که در بلندی­ های این جنگل می­جوشد. تنها رودخانه­ ناهارخوران «رود زیارت» به درازای 40 کیلومتر است و از آبریز «قره سو» سیراب می­شود.

 جاده جنگلی درون ناهارخوران به چشم‎اندازی باز و گسترده به نام «بابا طاهر» می­رسد که به کوه­ ها و سراسر جنگل گشوده است. جدای از بابا طاهر، در جنگل ناهارخوران بخش ­های گوناگونی همچون رستوران، مهمانسرا، شهربازی، بازارچه، چند هتل و چندین ویلا در کنار میدان ناهارخوران، «جنگل دست کاشت» و «پارادایز» فراهم شده است. همچنین کلبه­ های جنگلی در بخش­ های گوناگون پراکنده هستند.

از میان پوشش جانوری جنگل ناهارخوران می­توان گونه­هایی همچون گراز، شغال، خفاش، موش، راسو، سنجاب، عقاب، شاهین، قمری، دارکوب، جغد، دم جنبانک، صعوه، سهره، چرخ ریسک، گنجشک، کلاغ، سار و مارمولک جنگلی را نام برد.

از میان پوشش گیاهی نیز می­توان از گونه­ هایی همچون بلوط، افراپلت، انجیلی، ممرز، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی، درختچه‌های تمشک، کوله خاس، ازگیل، کاج، ولیک، سرو، ماگنولیا، شمشاد، برگ نو، بید مجنون، پاپیتال و مینا یاد کرد.

منبع : visitiran.ir/fa