عقاب کوه تفت

عقاب کوه تفت

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

عقاب کوه

عقاب کوه در 1.5 کیلومتری شرق روستای اسلامیه، در نزدیکی شهرستان تفت، در استان یزد بر سر راه شیراز به یزد، در مرکز ایران جای  دارد. استان یزد در نقطه اتصال دشت کویر و کویر لوت جای دارد. اینجا سرزمین کویرهای باستانی، تپه­‌های ماسه­‌ای، سنگ ­فرش­‌های بیابانی، کوه‌­ریگ­ها، دره‌­ها، غارها و سنگ ­آب­های آهکی، کلوت­‌ها و بسیاری از جاذبه‌­های گردشگری در میانه فلات ایران است. در این میان چشم رهگذران و مسافران به سوی نمای سنگی یک کوه که مانند عقابی نشسته است، پرواز می‌­کند.

عقاب کوه یادگاری از دوران دوم زمین‌­شناختی ایران است که به 200 میلیون سال پیش باز می­گردد. هرچند یک توده سنگ آذرین در دامنه شمالی شیر کوه تاثیر ویژه­ای بر پیدایش فرم عقاب کوه گذاشته است و وزش بادها نیز در طول تاریخ به ویژه از سوی «کوه بادآسمان» از شمال نیز در پیدایش نمای عقابی این کوه نقش داشته است.

عقاب کوه که از سال 1396 خورشیدی یکی از آثار ملی ایران است، در کنار روستای «فراشاه»، که «اسلامیه» خوانده می­شود، جای دارد. روستای اسلامیه در دامنه شمالی شیرکوه و کنار عقاب کوه، در 10 کیلومتری تفت و در 30 کیلومتری شهر یزد جای گرفته است. مردمان این روستای گردشگری به دامداری و کشاورزی و باغداری می­پردازند.

اگرچه عقاب کوه 2018متر از تراز دریا بالاتر است اما ارتفاع صخره اصلی حدود 140 متر است. این صخره زیبا با جنسی از آهک و سنگ گارنیت از دل زمین رسته است. بارش باران و نفوذ آب در ساختار آهکی کوه، به پدید آمدن روزنه­‌هایی در آن انجامیده و پناهگاه گونه‌هایی از حیات وحش نیز شده است. از طرفی همین آهکی بودن جنس سنگ، از رویش گیاهان بر پیکر کوه جلوگیری کرده است.

دامنه شمال غرب عقاب کوه برای فرود به قله، از شیب کمتری برخوردار است. بلندی این کوه در دشت و  کویر برای برگزاری آیین، به پیدایش نشانه­های تاریخی مانند موبدان فیروز از دوران شاهنشاهی اشکانی و نیز برج دیدبانی «چیل اسلامیه» در پیرامون عقاب کوه انجامیده است.

چشمه تامهر در 13 کیلومتری شرق عقاب کوه و غار اسلامیه نیز در 30 کیلومتری این نماد ایرانی جای دارد. از دیگر جاذبه‌های گردشگری نزدیک عقاب کوه می­توان آبشار­های درگاهان و لوسو، برف­خانه طرزجان، ییلاق‌­های سانیچ و نیر و بیداخوید و سخوید و زردین، باغستان‌­ها و نخلستان­‌ها و انارستان­‌ها، غار بادامستان، دژ اسلامیه، درب کهت، آسیاب آبی اسلامیه، پیر چک چک و نیز چنار 1500 ساله مسجد قدمگاه را نام برد.

منبع : visitiran.ir/fa