صنايع دستی دريايی هرمزگان

صنايع دستی دريايی هرمزگان

نقد و بررسی

توضیحات

صنايع دستی دريايی

‌شرایط اقلیمی منحصر به‌ فرد استان هرمزگان ظرفیت مهمی را برای تولید محصولات صنایع‌ دستی در عرصه‌ های گوناگون فراهم کرده است؛ وجود 1580 کیلومتر خط ساحلی ظرفیت عظیمی ‌برای تولید محصولات صنایع دریایی است.

همه ساله به هنگام جزر و مد دريا، مقادير متنابهی از انوع صدف ها، حلزون‌­ها و بقايای آبزيان خليج‌ ­فارس در سواحل جزاير متعدد اين خليج (کيش، ابوموسی، لارک، قشم، هرمز و …)  می­ ريزد که توسط اهالی جمع ­آوری شده و توسط افراد باذوق از آنها تابلو، مجسمه ها و اشياء گوناگونی توليد می شود.

مواد اوليه مصرفی شامل پوسته حلزون ها، صدف ها، استخوان ماهی، گوش ماهی و مرجان است و برای اتصال قطعات انتخاب شده از چسب بی رنگ استفاده می کنند.

صنایع دستی دریایی شامل چند رشته‌ فرعی است که در هر رشته، با توجه به ابزارها، مواد مصرفی و روش تولید، انواعی از محصولات صنایع دستی دریایی تولید می‌ شود که می‌ توان به این موارد اشاره نمود: صنایع دستی دریایی، معرق صدف، نقاشی روی صدف و …

معرق صدف، یکی از شاخه‌ های صنایع دستی دریایی است. در این رشته، قطعات بُرش خورده‌ صدف در کنار هم چسبانده می‌ شود تا درنهایت طرح مورد نظر حاصل شود.

به علت تنوع خوبی که در صدف های استان وجود دارد محصولات متنوعی تولید می شود. این محصولات شامل: ساخت لوستر، پرده، مجسمه، انواع قاب و تابلوهای هنری و انواع زیورآلات و … محصولاتی است که با استفاده از انواع صدف‌ ها ساخته می شوند.

منبع : https://www.visitiran.ir/fa