جاهای دیدنی کیش

شهر زیر زمینی کاریز کیش

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه
توضیحات:

فهرست مطالب

شهر زیر زمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز کیش یکی از جاهای دیدنی کیش است که تلفیقی از هنر ایرانی و طبیعت زیبا و بکر این جزیره می باشد که باعث جذب گردشگران بسیاری از داخل وخارج کشور شده است، شهر زیر زمینی کاریز کیش در عمق 16 متری زیر زمین بنا شدهاست و قدمت آن به 2500 سال می رسد. برای آشنایی بیشتر با این شهر زیرزمینی در ادامه با ایران نیهون همراه باشید.

شهرزیر زمینی کاریز کیش، وسعتی حدود 10000متر مربع دارد و سقف آن پوشیده از صدف ها و مرجان هایی با قدمت 270 تا 570 میلیون سال است. از ویژگی های این شهر زیر زمینی می توان به جریان آب شیرین، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل های قدیمی اشاره کرد که جزء مهمترین مقاصد گردشگری ایران قرار می گیرد.

کاریز کیش

سقف مرجانی این شهر زمانی بستر آب دریا بوده و قطر آن به 7 متر نیز می رسد، این سقف پر است از صدف و آبزیانی که به صورت فسیل درآمده اند و به راحتی قابل مشاهده است.

کاریز کیش در ابتدا دارای دو رشته است که از دو سوی جزیره، منطقه صفین و باغو سرچشمه می گیرند.این رشته ها پس از پیمودن مسیری به حل فعلی کاریز کیش می رسند و از آنجا باز دوباره به سه رشته تبدیل می شود و پس از عبور از این محل در یک رشته بهم می رسند و به سمت شهر حریره می روند.در مسیر جریان آب چشمه 274 حلقه چاه برای برداشت آب به چشم می خورد که حدود 74 چاه در این مجموعه کاریز کیش واقع شده است.
آب موجود در شهر زیرزمینی کاریز کیش حاصل از بارندگی های فصلی است که در این شهر رخ می دهد، مرجان های موجود در مسیر آب های کاریز سبب تصفیه شدن آب می شود و در لایه گل ذخیره می شود تا در قنات جریان داشته باشد.

ویژگی کاریز

یکی از مهمترین ویژگی های شهر زیر زمینی کاریز کیش هوای خنک آن است که بطور دائم در آنجا موج می زند و در طول سال تغییری نمی کند، پس فرقی نمی کند که چه فصلی از سال برای بازدید از این شهر بروید زیرا همیشه خنک است و همین خنکی سبب شده است تا آب جاری در این شهر زیر زمینی همیشه در دمای مناسبی بماند و کیفیت شرب آن حفظ شود.

این شهر زیر زمینی تا مدت ها قبل قابل استفاده برای مسافران و گردشگران نبوده است اما به مرور زمان توجه مردم به این منطقه جلب شده و سرمایه گذاران بسیاری را برای سرمایه گذاری ترغیب کرده است که در نهایت شهریور 1378 با مشارکت سرمایه گذاران و مردم این مجموعه تاریخی احیا شده است.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها