ساحل درک چابهار

ساحل درک چابهار

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

ساحل درک

روستای درک و ساحل مجاور آن، همان جایی است که آب دریا با شن‎های کویری برخورد می‎کند. وجود نخلستان‎ها و شن با پس‎زمینه دریا، مسافران بسیاری را به این ساحل در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران می کشاند.

روستای درک زرآباد در استان سیستان و بلوچستان و در نزدیکی سواحل مکران قرار دارد. این ساحل از توابع شهرستان کنارک به شمار می‎رود و در فاصله ۱۷۰ کیلومتری غرب چابهار و ۱۲۰ کیلومتری کنارک واقع است. روستای درک نیز در جاده ترانزیتی بندرکنارک به بندرجاسک قرار دارد و نزدیک‎‎ترین نقطه استان سیستان و بلوچستان به تنگه هرمز به شمار می‎رود.

درک نزد مردم بلوچ به معنی سکونت در کنار دره تلقی می‎شود. ساحل بکر درک، چهار شکل از انواع ساحل را در خود جای داده است. ساحل صخره‎ای، ساحل ماسه‎ای، ساحل شنی و ساحل مرجانی که در فاصله نزدیک به هم قرار گرفته‎اند.

یکی از شگفتی‎ های این جاذبه گردشگری، وجود چاه‎ هایی با آب شیرین و زلال در روستای درک است که قرارگیری آن‎ها در نزدیکی دریا و آب شور آن جالب توجه است. انواع درختان گرمسیری در گوشه و کنار به چشم می‎خورند که از آب همین چاه ‎ها آبیاری می‎شوند.

روستای درک مقصدی برای گردشگری سلامت هم به حساب می ‎آید. رمل‎ های سفید که زیر آفتاب ساحل گرم می‎شوند، برای بهبود دردهای عضلانی و استخوانی بسیار مفیدند. از همین روست که گردشگران زیادی با طلوع آفتاب به سمت این رمل‎ها رفته و با قرار دادن دست و پای خود زیر شن‎ها، دردهای خود را بهبود می‎بخشند.

مردم درک بلوچ هستند. لباس رایج در میان مردان روستا لباس‎های سفید و شلوارهای لیفه‎دار است. زنان نیز با لباس‎های فوق‎العاده زیبای سوزن‎دوزی شده رنگارنگ در زیر آفتاب ساحل زندگی می‎کنند.

شغل بیشتر اهالی ماهی‎گیری است. اما به لطف چاه‎های آب شیرین کشاورزی نیز در روستای درک رواج دارد. مهمان‎نوازی اهالی روستا زبانزد گردشگرانی است که حداقل یک شب در آن‎جا اقامت کرده‎اند و از سفره بلوچی با غذاهای پرادویه آن بهره برده‎اند.

روستای درک 405 نفر جمعیت دارد و 104 خانوار در این روستا زندگی می‎کنند.

منبع : visitiran.ir/fa