کزج روستایی پلکانی در اردبیل

کزج روستایی پلکانی در اردبیل

نقد و بررسی

توضیحات

روستای کزج اردبیل

روستای پلکانی اردبیل یا همان روستای گردشگری کزج در 15 کیلومتری شمال غربی هشجین واقع شده است، این روستا با بافت سنتی، معماری خاص اماکن مسکونی، قرار گرفتن درکوهپایه، بهره مندی از طبیعت بکر و زیبا با قدمت و پیشینه تاریخی یکی از جاهای دیدنی اردبیل می باشد برای آشنایی بیشتر با روستای پلکانی اردبیل با ایران نیهون همراه باشید.

روستای کزج

این روستا در دل کوه و در دل دامنه کوه های منطقه خلخال و دامنه تند کوهی به نام بلدداشی و در ساحل شرقی رودخانه قزل اوزن واقع شده است، فاصله این منطقه از خلخال 57 کیلومتر می باشد.باغداری، دامداری و کشاورزی از شغل عمده اهالی روستا می باشد.

روستای کزج در 37 درجه و 25 دقیقه عرض جغرافیایی و 48 درجه و 16 دقیقه طول جغرافیایی و ارتفاع متوسط 1250 متر از سطح آبهای آزاد و با موقعیت کوهستانی، دامنه ایی، یکی از روستاهای دهستان خورش رستم شمالی از بخش خورش رستم، شهرستان خلخال به حساب می آید.این روستا در شمال شهرستان واقع شده است و تا مرکز شهرستان 57/5 کیلومتر است.

معماری پلکانی روستا

طبق بررسی معماری پلکانی در ایران بسیاری از شهرها و روستاها در قدیم از این روش استفاده می کردند، کزج روستایی بسیار زیبا با مردمانی مهمان نواز و آب و هوایی سالم و روح انگیز می باشد.بعلت نزدیکی روستای کزج به ماسوله عده ایی معتقدند که سبک معماری کزج به سبک خانه های ماسوله است، این روستا با بافت معماری و مدل ساخت و سازها، رنگ آمیزی دیوارها، حیاط خانه ها و درها و پنجره ها از مصالح بوم آورد و پلانی مناسب با محیط ساخته شده است.

نمای ظاهری این روستا از دید گردشگران و توریستان جذابیت بسیاری دارد که در نگاه اول صدها واحد مسکونی به صورت مکعب هایی در کنار هم و هم شکل دیده می شود که با رنگ آمیزی تیرهای چوبی ایوان ها، پله ها و درها و پنجره ها منظره بی نظیری را بوجود آورده است.در حقیقت پشت بام هرخانه برای خانه بعدی نقش ایوان و حیاط دارد و اکثرا کاهگلی هستند.

در سال های گذشته از آجرهای خشتی و پخته و حتی آجر خام در ساخت خانه استفاده می شد ولی امروزه از مصالحی همچون سنگ در ساخت خانه و در سقف آن از چنار تبریزی استفاده می شود حتی در تزئینات چوبی پله ها و ایوان منازل از چوب این درخت استفاده شده است.

روستای پلکانی کزج یکی از جاهای دیدنی اردبیل است که باتوجه به ویژگی های خاص اقلیمی و معماری، مهمترین اقدام در جهت صعود سطح اقتصاد و پویایی منطقه جذب گردشگر در آن منطقه است که این روستا پتانسیل جذب گردشگر را دارد.

 

تصاویر