دریاچه ولشت

دریاچه ولشت

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت، دریاچه ‎ای در دامنه ‎های شمالی البرز و در جنوب غرب شهر چالوس است که در شمال شرقی قله علم کوه قرار دارد.

این دریاچه در دره‎ای واقع شده و آب آن شیرین است. ولشت که از جمله پهناورترین دریاچه‎ های آب شیرین استان مازندران به شمار می‎آید، پذیرای علاقه‎مندان به ورزش‎های آبی از جمله قایق سواری و ماهیگیری است. نباید از یاد برد که ماهیگیری در این دریاچه تابع شرایط خاصی است و بهتر است در فصل صید، اقدام به این کار کرد.

دریاچه ولشت چیزی حدود 150 هزار مترمربع وسعت دارد و عمق آن در برخی نقاط به 220 متر هم می‎رسد. آب دریاچه هم از دل زمین و هم از بارش های سالیانه تأمین می شود. از این دریاچه هیچ جریان آب خروجی وجود ندارد.

ولشت به عنوان یکی از آثار طبیعی ایران در فهرست میراث طبیعی جای دارد. مجاورت این دریاچه با کلاردشت، منجر شده تا به خصوص در فصل‎های بهار و تابستان بازدیدکنندگان زیادی به سراغ این پدیده طبیعی در استان مازندران بروند.

پوشش گیاهی این منطقه شامل گیاهان بته ‎ای است و درختان بلند کم‎تر به چشم می آیند. اما این دریاچه پوشش جانوری متنوع ‎تری دارد که شامل آبزیانی از جمله ماهی سفید، اردک ماهی، مار و قورباغه است.

در اطراف دریاچه امکانات رفاهی از جمله محل اقامت، رستوران و کافه، محل هایی برای برپایی چادر و همچنین فروشگاه و سوپرمارکت وجود دارد.

برای رسیدن به دریاچه باید از 23 کیلومتر بعد از پل کجور، نرسیده به مرزن آباد خارج شد و راه آسفالته ای که به سمت غرب می‎رود را در پیش گرفت. بر سر راه روستایی به نام «کردی چال» قرار دارد که از آن، یک راه خاکی به سمت دریاچه می‎رود.

منبع : visitiran.ir/fa