دریاچه نیلوفر (سراب نیلوفر) کرمانشاه

دریاچه نیلوفر (سراب نیلوفر) کرمانشاه

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

سراب نیلوفر

سرآب نیلوفر (معمولا به غلط سراب نیلوفر نوشته می‌شود) دریاچهٔ کوچکی است که در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه قرار گرفته‌است. این دریاچه تا اواسط دههٔ هشتاد مملو از گل‌های نیلوفر آبی بود و در فصول گرم سال غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشاند. سراب نیلوفر ۵۵ اُمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی از ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته‌است. اطراف این سراب تأسیسات رفاهی گردشگری و پارک احداث شده‌است.

سرآب نیلوفر در دامنه کوه کماجار در ارتفاع 25 متری از سطح دریا واقع شده است. این سراب دریاچه کوچکی است که دارای موقعیت مناسبی جهت زندگی پرندگان آبزی مهاجر و بومی است. بخش عمده ای از سطح آب سرآب نیلوفر پوشیده از گونه های نادر و کم نظیر گیاهی و گل های زیبای نیلوفر است که به سبب تقدس در بین گل ها جایگاه ویژه ای دارد.

این سراب آبی زلال دارد و ساقه گل‌های نیلوفر از زیر آن به وضوح نمایان است و همچنین با ظرفیت بهره دهی آب فراوان جهت پرورش ماهی نیز مناسب است. عمق سرآب نیلوفر در بعضی نقاط متفاوت است و چند چشمه جوشان آب آن را تأمین می‌کند. این سراب دارای حجم آب کافی بوده و دریچه و کانال بتونیِ آن، سَرریزِ آبِ سراب را به رودخانه قره‌سو هدایت می کند. در این سراب وسیع ورزش های مختلف آبی نظیر قایقرانی، شنا و ماهیگیری صورت می گیرد. در سال های اخیر جهت رفاه بازدیدکنندگان و جذب گردشگران منطقه ای و فرامنطقه‌ای در اطراف سرآب نیلوفر تأسیسات رفاهی و پارکی احداث شده است.

منبع : visitiran.ir/fa