دریاچه شورابیل اردبیل

دریاچه شورابیل اردبیل

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

دریاچه شورابیل

«شورابیل» دریاچه‎ای در میان شهر اردبیل است که پیش از آن‎که آب شیرین به آن اضافه کنند، ساکنان منطقه از گل آن به پوست خود می‌مالیدند تا از دردهای مفصلی و ناراحتی پوستی رهایی یابند. اما از زمانی که آب شیرین به آب دریاچه اضافه شده دیگر خاصیت درمانی خود را از دست داده ‌است.

شوری دریاچه در قدیم، مانع از یخ بستن سطح آب دریاچه می‎شده و همین امر بستر مناسبی برای حضور پرندگان مهاجر را فراهم آورده بود. به همین دلیل به عنوان منطقه شکار ممنوع جزو مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

این دریاچه در گذشته دارای گیاهانی از جمله نی، گز، سازو، سلمه و جو بود اما پس از شیرین کردن آب دریاچه  و کاشت درختان ناسازگار با محیط، بسیاری از آن‎ها از دست رفته‎اند. شورابیل از نقطه نظر جانورشناسی نیز غنی و حائز اهمیت است. این دریاچه زیستگاه پرندگانی چون پلیکان خاکستری، اردک تاجدار، اردک چشم طلایی، انواع غاز و لک‎لک سیاه است.

بر مبنای پژوهش‎های زمین‌شناسان، قدمت این دریاچه را در اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی، یعنی بسیار پیش‎تر از تشکیل دریاچه ارومیه دانسته‎اند. آب این دریاچه در گذشته بسیار شور بوده، اما در سال‎های اخیر با افزودن آب شیرین به آن از شوری‎اش کاسته شده است. به‎طوری‎که آب دریاچه امروزه برای پرورش ماهی قزل‎آلا مناسب شده است. با فعالیت‎های زیست محیطی انجام شده در شورابیل، وسعت این دریاچه امروزه به صد و هشتاد هکتار افزایش یافته است.

مسیرهای پیاده‎روی دور دریاچه، مقصدی جذاب برای اهالی اردبیل و مسافران به شمار می‎روند. مسیری که در آن امکان دوچرخه ‎سواری و کالسکه سواری هم فراهم شده است. همچنین در درون دریاچه انجام ورزش‎های آبی از جمله قایق‎سواری و جت‎اسکی هم طرفداران زیادی دارد. ناگفته نماند که احداث یک باغ وحش، هتل و اقامتگاه و همچنین دو شهربازی بر جذابیت‎های این دریاچه افزوده است.

این دریاچه قبلا بسیار شور بوده است ولی امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن كاسته شده، به طوری كه نوعی ماهی در آن پرورش داده می‌شود. این دریاچه دارای امكانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است از جمله: قایق‌رانی، پیست دومیدانی، دوچرخه‌سواری، باغ‌وحش، هتل‌های مجهز و زیبا، مجموعه شهربازی برای بچه‌ها، رستوران در وسط دریاچه و…

دسترسی آسان به دریاچه شورابیل و امکان بازدید شبانه از این دریاچه که درون شهر اردبیل واقع شده، قابلیت آن را برای تبدیل‌شدن به یک جاذبه گردشگری مناسب افزایش داده است.

منبع : visitiran.ir/fa