دریاچه اوان الموت

دریاچه اوان الموت

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

دریاچه اوان

«دریاچه اوان» در دامنه­ رشته کوه البرز و در دل کوهستانهای الموت واقع شده است.

در کوه­پایه­ «خشچال»، در کناره­ دره­ «شاهرود»، در سرزمین دژهای «نویزرشاه» و «ایلان سپید» و «قلادوش»، در سرزمین چنار «زرآباد» و اشکفت «اکوجان» و آرامگاه «شاه کوه» دریاچه‌ای دامن گسترده دارد.

دریاچه اوان
دریاچه اوان

«دریاچه اُوان» در چشم‎انداز 75 کیلومتری شهر «قزوین» جای گرفته است. اوان که نامش گویای «جایگاه گرد آمدن آب» است، در بلندایی نزدیک به دو هزار متر فراز شده است. گستره­ این دریاچه نزدیک به هفت هکتار است و با ژرفایی نزدیک به هفت متر از چشمه ­های جوشان زیرزمینی سیراب می­شود.

گفتنی است در زمستان هر گوشه­ زمین پیرامون دریاچه را برف جامه­ سپید می­پوشاند و روی آب دریاچه را قشری از یخ می‎پوشاند.

از پوشش جانوری پیرامون دریاچه اوان می­توان گونه­ هایی چون کل، بز، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، سیاه گوش، عقاب، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغ و گنجشک را نام برد. در کنار آب نیز لاک‎پشت و خرچنگ زندگی می­کنند و درون دریاچه نیز ماهیانی چون قزل آلای رنگین، کپور و اردک ماهی زیست می­کنند.

از میان پوشش گیاهی پیرامون دریاچه اوان می­توان گونه ­هایی چون بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو، گون، کنگر، شیرین بیان و گرامینه را سراغ گرفت. در آب دریاچه نیز گیاهانی چون نی، خوشاب و چنگال آبی زندگی می‎کنند.

از دیدنی­ های پیرامون دریاچه اوان می­توان اشکفت «شمس کلایه»، آبشار اوان، روستای زیبای زر آباد با چناری شگفت ­انگیز، پارک جنگلی «باراجین»، اقامتگاه بوم گردی زر آباد الموت و این سو و آن سو نیز باغستان‌های قزوین را نام برد.

منبع : visitiran.ir/fa