درخت انجیر معابد

درخت انجیر معابد

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه
توضیحات:

فهرست مطالب

درخت انجیر معابد

در حاشیه‌ی خلیج‌فارس درختان عجیب و تماشایی می‌روید که تنه‌ی بسیار تنومندی دارند. درخت انجیر معابد ظاهری کاملا متفاوت با درختان کهنسال دیگر دارد.  این درخت در سرزمین‌های جنوبی ایران رشد می‌کنند و گردشگران قشم و کیش به دیدن آن‌ها می‌آیند.

محلی‌ها درخت انجیر معابد را مقدس می‌دانند و به آن لور یا درخت مکر زن هم می‌گویند.

درخت انجیر معابد بیشتر در هند و جنوب شرقی آسیا می‌روید. به‌نظر می‌رسد این درخت در دوره‌ی تیموری یا سلجوقی به ایران راه پیدا کرده باشد و هم‌اکنون در جزیره قشم، کیش و چابهار دیده می‌شود.

جذابیت درخت لور در تنه‌ی تنومند آن است. در شروع رشد، تنه‌ی آن شبیه به درختان دیگر است، ولی هر چه بیشتر رشد می‌کند، بعضی از شاخه‌های آن رو به زمین تغییر جهت می‌دهند و کم‌کم در زمین ریشه می‌کنند. گاهی هم شاخه‌ها به ریشه‌ی هوایی تبدیل می‌شوند. به این ترتیب بعد از گذشت چندین سال، شاخه‌های بسیاری آویزان شده و به تنه‌ی آن حجم می‌دهند.

ضمن این‌که اگر دانه‌های این درخت روی درختان دیگر بیفتد، جوانه می‌زند و ریشه می‌کند. درخت لور نسبت به خشکی کم‌طاقت است، اما رطوبت را دوست دارد و در هرمزگان به‌خوبی رشد می‌کند.

بوداییان باور دارند بودا زیر درخت انجیر معابد مراقبه می‌کرد و به روشن‌بینی رسید. به همین دلیل خیلی‌ها آ‌ن ‌را مقدس می‌دانند و به آن درخت انجیر هندی هم می‌گویند.

انجیر معابد همیشه سبز است و خزان ندارد. شاخه و برگ آن مانند تاجی بر بالای آن گسترده می‌شود. البته لور میوه هم می‌دهد. میوه‌ی آن خوراکی‌ و نارنجی رنگ است.

تماشای درختی که تنه‌اش چند صد سال عمر دارد و برگ‌هایش سالیان درازی سبز مانده‌اند، خیلی هیجان‌انگیز است. برای دیدن درخت انجیر معابد در قشم می‌توانید به منطقه‌ی توریان بروید، جایی نزدیک بقعه‌ زیارت پیر در روستای تُم سِنیتی.

درختان انجیر معابد کیش هم حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال عمر دارند. مجموعه‌ درخت سبز کیش نزدیک دره پرتغالی‌ها و در ۲ کیلومتری آن است. در این‌جا دور درخت لور را نرده کشیده‌اند تا بیشتر از آن محافظت شود. پیش از این، محلی‌ها بریده‌های پارچه به درخت لور گره می‌زدند، چراکه آن‌را مقدس و خوش‌یمن می‌دانند. اما اکنون گره‌ها را گشوده‌اند تا مانع رشد درخت نشوند.

مجموعه درخت سبز کیش دو ورودی دارد؛ یکی از آن‌ها ورودی شهر حریره هم هست. ورودی دوم نزدیک آب‌انبار سنتی کیش قرار گرفته است. به این ترتیب بعد از سر زدن به درخت همیشه سبز می‌توانید به دیگر دیدنی‌های کیش سر بزنید.

در این مجموعه مسیر پیاده‌روی، باربیکیو و آلاچیق طراحی شده و برای پیک‌نیک مناسب است.

درخت انجیر معابد را در جاده ساحلی چابهار به گواتر و در روستاهای بندر چابهار هم می‌توان دید. محلی‌ها از میوه‌‌ی آن که شبیه فندق است، برای درمان اسهال، دندان‌درد و همچنین در نقش دهان‌شویه بهره می‌برند.

منبع : visitiran.ir/fa

فهرست مطالب

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها