خلیج دلفین‌ها

خلیج دلفین‌ها

نقد و بررسی

ads

خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط قطار

خرید بلیط قطار

خرید بلیط اتوبوس

خرید بلیط اتوبوس

رزرو هتل

رزرو هتل

رزرو اقامتگاه

رزرو اقامتگاه

اجاره ویلا

اجاره ویلا

توضیحات

خلیج دلفین‌ها

قشم جزیره‌ای یگانه در جنوب ایران است، جزیره‌‌‌‌ سنت، تاریخ و فرهنگ. جزیره‌ای که در کنار فرهنگ غنی، اکوسیستمی ناب و بکر دارد که هر مسافری را مجذوب خود می‏‌کند. تکه تکه این جزیره بزرگ، گوهری ناب و نادیده‎ای در دل، پنهان دارد که شوق دیدن هر کدام می‌‏تواند مقصد یک سفر باشد.

بسیاری قشم را برای فرهنگش دوست دارند، برای سنت‌‏های جنوبی ‏اش، برای تصویر زنان نقاب‌‎دارش با لباس‏‌های بومی و سوزن‎دوزی شده، برای  موسیقی گرم و ریتمیکش وقتی در بندر و بین لنج‌‎ها طنین می‏اندازد. یا برای غذاهای دریایی‏ و طعم تند و غلیظ‌ش. یا حتی برای فرهنگ زار که به موجودات خیالی دلالت داردکه موجب بیماری می‌‌‌‌شود و بابازارها و مامازارها که در جنوب به شکل آیینی این بیماری را درمان می‌‌‌‌کنند. برخی هم قشم را برای محیط زیست یگانه‌‏اش دوست دارند، برای ساحل‌های مرجانی بکرش، برای جنگل‏‌های حرا یا لاک‎پشت‌های غول پیکر و دلفین‌های بازیگوشش.

قشم اما ترکیبی از همه این زیبایی‏ هاست. زیبایی‏ هایی که سفر به این جزیره‎ را خاطره‏انگیز و ماندگار می‌‌‌‌کند.

یکی از زیباترین جاذبه‌‏های قشم «خلیج دلفین‎ها» است، خلیج دلفین‏ ها در ساحل جنوبی جزیره قشم و در غرب جزیره‎ هنگام واقع شده است؛ در واقع این خلیج بین جزیره و قشم و هنگام است و محصور بودن حریم دریایی این بخش از سواحل قشم، محیط امنی را شکل داده که بدل به خانه امنی برای جانداران دریایی و حتی پرندگان شده است. اما بیش از همه دلفین‏‌ها اینجا را خانه خودشان می‏دانند و حتی نام خود را به این خلیج زیبا و امن بخشیده‎اند. علاوه بر دلفین‌ها گونه‏‌های جانوری دیگری چون ماهیان زینتی آب شور، لاک پشت‏‌های دریایی چون لاک‌پشت ‎های قرمز سبز و پشت چرمی هم در این محدوده زندگی می‏‌کنند. تنوع جانوری این بخش از جزیره بسیار زیاد است و با کمی دقت به اطراف می‏توانید موجودات کوچک و عجیبی را ببینید که احتمالا پیش از این شانس ملاقات با آن‎ها را نداشت‌ه‎اید.

معمول‏‌ترین شیوه سفر به جزیره قشم با هواپیما است. اما بسیاری با قطار یا اتوبوس به بندرعباس می‌‏روند و بعد با قایق و لنج خود را به جزیره می رسانند. البته بسیاری هم خودروی شخصی  را ترجیح می‌‏دهند و حتی خودروی خود را با کشتی به جزیره می‏‌آورند. برای رفتن به خلیج دلفین‏‌ها هتل ‏ها و مراکز اقامتی تورهای ویژه ای دارند که شامل رفتن با خلیج و گردش با قایق‏‌های تفریحی و دیدن دلفین ‏هاست.

قشم جزیره‌ای با امکانات فراوان برای گردشگران است، مراکز اقامتی بسیار از هتل تا اقامتگاه ‏های روستایی و بومگردی در جزیره پیدا می‏ شود. همچنین در ساحل منتهی به خلیج دلفین ‏ها هم انواع قایق‏ ها گردشی و حتی ورزش‌‏های آبی و غواصی فراهم است.

برای دیدن دلفین‏‌ها بهتر است صبح‏ زود به این خلیج بروید، زمانی که دلفین‌‏ها جنب و جوش بسیاری دارند و اگر هوا صاف و دریا آرام باشد حتما شانس دیدن آن‏ها را خواهید یافت.

به دلیل دمای بالا و هوای شرجی، بهترین زمان‏‌ها برای سفر به قشم اواسط پاییز، زمستان و بهار است.

منبع : visitiran.ir/fa