تنگ رغز داراب

تنگ رغز داراب

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

تنگه رغز

استان فارس بیشتر با آثار تاریخی مهمش در بین علاقه‌مندان به گردشگری شناخته می‌شود. اما آثار طبیعی کم‌نظیری نیز در این استان جای گرفته‌اند که تنگ رغز از مهم‌ترین آن‌هاست. دره‌ای که به عروس دره‌های ایران معروف است.

اگر به دنبال یک تجربه هیجان‌انگیز و ماجراجویی در طبیعت ایران هستید، بدون شک یکی از اولین انتخاب‌های شما پیمایش تنگ رغزی می‌تواند باشد. یک روز کامل درون تنگی پر از آب که باید بارها و بارها با طناب از سنگ و صخره آویزان شوید و یا در حوضچه‌های عمیق شیرجه بزنید!

تنگ رغز در نزدیکی شهر داراب واقع شده است. دره‌ای که پیمودن مسیر آن کار آسانی نیست و نیاز به آشنایی با اصول ابتدایی سنگ‌نوردی و دره‌نوردی دارد. در بخش‌هایی از مسیر نیز باید از تجهیزات مخصوص سنگ‌نوردی استفاده کنید. گاهی نیز برای ادامه‌ی مسیر راهی جز به آب زدن و شنا وجود ندارد. بازدید از این دره سختی‌های خاص خود را دارد و بدون مربی و راهنمای حرفه‌ای مسلط به منطقه، نمی‌توان آن را پیمایش کرد. اما قطعا زیبایی‌های این دره‌ سختی‌های سفر را از یاد گردشگران خواهد برد.

آبشارها و حوضچه‌های پرتعدادی در تنگ رغز وجود دارند که به جذابیت این منطقه افزوده‌اند.

سفر به تنگ رغز نیازمند رعایت نکات مهمی است. نکته‌ی اول حفظ انرژی بدن با استفاده از مواد مغذی مانند خشکبار و خرما است. مسئله‌ی دیگر قرار دادن وسایل در کیسه‌های ضد آب است تا در طول مسیر آسیبی به آن‌ها نرسد. با توجه به این که برای پیمایش این دره در بخش‌هایی از مسیر باید از آب گذر کرد همراه داشتن چند دست لباس (همچنین لباس گرم) ضروری است. انتخاب کفش نیز اهمیت زیادی دارد و بهتر است از کفش‌های مخصوص رودخانه نوردی استفاده کنید که در عین حال بتوان با آن بر روی صخره‌ و سنگ نیز به خوبی قدم برداشت. پیش از سفر به این منطقه حتما به پیش‌بینی‌های هواشناسی توجه کنید. چرا که خطر سیل در چنین مناطقی بسیار جدی است.

بهترین زمان برای سفر به تنگ رغز اواخر بهار تا اوایل پاییز است. هر چند که در این فصل هم ممکن است در بخش‌هایی که کمتر در معرض تابش آفتاب قرار می‌گیرند آب حوضچه‌ها سرد باشد.

برای رسیدن به تنگ رغز باید ابتدا به داراب سفر کنید و سپس به سمت روستای حسن آباد حرکت کنید. پس از آن دو راه پیش روی شماست: یا با طی مسیر کوه‌نوردی باید خود را به ابتدای دره برسانید و یا با استفاده از ماشین‌های محلی و طی مسیری دیگر به سمت ورودی تنگ رغز حرکت کنید.

منبع : visitiran.ir/fa