تالاب کانی برازان

تالاب کانی برازان مهاباد

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه
توضیحات:

فهرست مطالب

تالاب کانی برازان

« تالاب کانی برازان» که به گوش بومی «تاڵاوی كانی بەرازان  م­هاباد» خوانده می­شود، تالابی جهانی به گستره­ای بیش از 900 هکتار است در 30 کیلومتری شمال «مهاباد»، در استان «آذربایجان غربی»، نزدیک «بفروان»، در 3 کیلومتری شمال «قره داغ» و در 2.5 کیلومتری روستای «خور خوره». این نخستین تالاب «پرنده­نگری» ایران از رودخانه ­ی مهاباد و نیز چشمه­ قره داغ سیراب می­شود و خود نیز سپس «دریاچه­ ی ارومیه» را سیراب می­کند.

بخشی از کانی برازان بر دامنه­ «قره کوه» آرام گرفته که روبروی تپه «بابا حیدر» است. این تالاب با نیزارها و ویژگی­ های زمین ­شناختی خود درخور پذیره­ ی بیشترین پرندگان مهاجر آبزی در ایران است. از میان نزدیک به 75 گونه پرنده­ی آبزی و کنارآب­زی نیز می­توان «اردک سرسفید»، «اردک مرمری»، پلیکان، قو، فلامینگو، درنا، عقاب تالابی، بوتیمار، غاز و دیگر را سراغ گرفت. همچنین در بخش­های کم ژرف تالاب نیز گاومیش­های بزرگ و ستبر تنی به آب می­زنند.

از پوشش جانوری نیز می­­توان شغال را نام برد. گفته شده کانی برازان مهاباد بزرگ‎ترین لانه­ جوجه ­آوری اردک سرسفید در جهان است. ناگفته نماد که مهاباد تالاب­های دیگری با نام­های «قوپی باباعلی»، «حسن خان»، «گروس»، «داشخانه» و «قره قشلاق» نیز دارد. از پوشش گیاهی تالاب کانی برازان می­توان گفت که تا امروز نزدیک به ۴۵ گونه گیاهی از ۳۵ جنس و ۱۷ خانواده شناسایی شده است، در میان شناخته شده ­ترینِ این گونه ­ها می­توان نی، بوریا، جگن و گز را سراغ کرد. همه ی این ویژگی ­ها تالاب کانی برازان را محور گردشگری، بوم­گردی، پرنده­نگری، آموزش و پژوهش در آذربایجان غربی ساخته است.

از زیست ­دوستی ایرانیان در پیرامون تالاب کانی برازان خوب است نام و نشان «امیرارسلان پیروتی» را از روستای «گابازله» یاد کنیم که برای رهاسازی لک لکی گرفتار در کیسه ­ای پلاستیکی که در دل طبیعت رها شده بود، به بالای تیر برقی پیرامون تالاب رفت، لک لک­ها برای لانه ­سازی بر این تیر برق­ ها می­نشینند. پیروتی پس از رها کردن پرنده، هنگام پایین آمدن از تیرک، با برخورد یکی از بال­ های لک لک به سیم برق فشار قوی، شوربختانه، جان باخت.

آدرس : ایران، استان آذربایجان غربی ، ۳۰ کیلومتری از شمال شرقی مهاباد

منبع : visitiran.ir/fa

فهرست مطالب

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها