تالاب بین المللی فریدون‌کنار

تالاب بین المللی فریدون‌کنار

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

تالاب بین المللی فریدونکنار

مجموعه تالاب بین المللی فریدون‌ کنار در جنوب شرقی فریدون‌کنار از توابع استان مازندران قرار دارد، این منطقه مانند بسیاری از مناطق حاشیه دریای خزر با ارتفاع متوسطی زیر سطح دریا، دارد. ( بالغ بر 33 متر زیر سطح آبهای آزاد) این تالاب یکی از غنی‌ترین اکوسیستم های تالابی شمال ایران در سال 1381 همین منطقه البته با وسعتی بیشتر با نام آب بندان فریدون کنار، از باران و سرخ رود با مساحت 5 هزارو 427 هکتار به عنوان تالاب مصنوعی با اهمیت بین المللی درکنوانسیون رامسر به ثبت رسید. تا کنون 22 تالاب در ایران در کنواسیون رامسر ثبت شده اند. این منطقه در فاصله‌ای نزدیک به دریای خزر، برخوردار از دامنه‌ وسیعی از رویشگاه‌های طبیعی و مصنوعی شامل انواع آب‌بندان‌ها، استخرها، پناهگاه حیات وحش، مزارع برنج و مناطق جنگلی پَست خزری است.

در حال حاضر بیش از نیمی از آن به کشتزارهای برنج تبدیل شده است و مساحت باقی مانده به شکل متغیری زمستان‌ها پر آب است و مساحت آن به حداکثر خود می‌رسد و در تابستان کم آب و یا خشک می‌شود و سطح آن پوشیده از گیاهان است.

این تالاب زیستگاه میلیون ها پرنده مهاجر کمیاب، به‌ ویژه گونه نادر و در معرض انقراض دُرنای سیبری است که مداوم در حال حرکت میان ایران و روسیه است و زمستان ها را در این تالاب به سر می‌برد. سالانه بیش از 100 هزار پرنده مهاجر راهی این تالاب می شوند که از میان آنها می توان به انواع قو و مرغابی، غاز وحشی، باکلان، پرلا، حواصیل، کشیم، مرغ سقا، قره‌غاز، شاهین و عقاب شاهی اشاره کرد. مهم ترین گونه ای که در این تالاب مشاهده می شود، گونه در معرض انقراض درنای سیبری است که از جمعیت موجود در ایران آن، تنها یک پرنده باقی مانده است؛ پرنده ای به نام امید که هر ساله راه درازی را از سیبری برای رسیدن به این تالاب می پیماید. تالاب فریدون کنار از لحاظ تنوع ماهیان نیز بسیار غنی میباشد، بطوریکه 10 گونه ماهی متعلق به 3 خانواده در آن شناسایی شده است.

سازمان محیط زیست جهت امنیت مهاجران و میهمانان پست های نگهبانی در این منطقه قرار داده است. برای گشت و گذار در تالاب فریدون‌ کنار مانند هر تالاب دیگری به چکمه‌های بلند و لباس‌های مقاوم به آب نیاز است. بهترین زمان دیدن این تالاب و پرندگان زیبایش در آذرماه می باشد.

منبع : visitiran.ir/fa