تالاب انزلی

تالاب انزلی

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

تالاب انزلی

تالاب انزلی یک نوع تالاب ساحلی است که در استان گیلان و در حاشیه دریای خزر قرار گرفته است. این تالاب به وسیله یک کانال کشتی‌رانی از طریق دو موج شکن به دریای خزر وصل می‌‎شود. گفتنی است حوزه آبریز تالاب دارای مساحتی بالغ بر ۳۷۴ هزار هکتار است.

تالاب انزلی در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در کنوانسیون رامسر به عنوان یک تالاب بین‌‎المللی به ثبت رسید و همچنین این تالاب به عنوان زیستگاه‌ی با اهمیت برای پرندگان مورد توجه مجامع بین‌المللی قرار گرفته است.

برخی بر این باورند که نام انزلی از واژه «همزلی» که در زبان گیلکی به معنای سایش و نزدیکی آب و خشکی است، برگرفته باشد. جالب این‎که در زبان یونانی واژه‌هایی همچون «انزلیوس» و «انزلیا» مترادف مرداب به کار می‎رفته‌‎اند. با توجه به این‎که قدمت تالاب انزلی نزدیک به 15 هزار سال تخمن زده شده، این همسانی بی‌دلیل نیست.

تالاب انزلی دارای چهار بخش شرقی، بخش غربی آبکنار، بخش مرکزی سلکه و سیاه‌کشیم است. این تالاب طبیعی و دارای آب شیرین است و از طریق ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی تغذیه می‌شود. حداکثر عمق آب تالاب در بهار و در نواحی غربی تالاب به بیش از 2 متر می‌رسد.

این تالاب، به دلیل اکوسیستم و همچنین فرم بستر خود، ساختار اکولوژیکی منحصربه‌‎فردی را پدید آورده است. معروف‌ترین گیاه تالاب انزلی که شهرت جهانی دارد، به «لاله تالابی» مشهور است. گفتنی است گیاهان تالاب هم به سه دسته غوطه‎ور، گیاهان شناور و گیاهان حاشیه‌ای تقسیم می‌شوند.

تنوع زیستی بالای تالاب آن را تبدیل به مقصدی مشهور برای پرنده‌نگری کرده است. حواصیل‌ها، اردک‎سانان، مرغابی سانان کشیم بزرگ، کشیم سیاه گردن، یلوه کوچک، کاکایی و غیره از پرندگان این تالاب شمرده می‌شوند.

تالاب انزلی مقصد تعداد زیادی از پرندگان است که از سوی کشورهای شمالی به سمت ایران می‌‎آیند. همین موضوع باعث گسترش فعالیت‌های پرنده‌‎نگری در این تالاب شده است. ایستگاه پرنده‌‎نگری در پناهگاه حیات وحش سلکه این فعالیت تفریحی جذاب را برای همگان امکان‌‎پذیر کرده است. قایق‌‎سواری و ماهیگیری هم از جمله دیگر فعالیت‌‎های مورد علاقه‎ گردشگران تالاب انزلی است.

منبع : visitiran.ir/fa