باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه
توضیحات:

فهرست مطالب

باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا شیراز ، باغی واقع در شهر شیراز که به دوره ی ساسانیان، صفویه و قاجار مربوط است. باغ دلگشا شیراز در 7 مهر 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است، این باغ یکی از جاهای دیدنی شیراز است که از زیباترین باغ های تاریخی شیراز نیز می باشد. برای آشنایی بیشتر با ایران نیهون همراه باشید.

باغ دلگشا یکی از باغ های تاریخی شهر شیراز می باشد که در سال 1381 به ثبت ملی رسیده است و در ناحیه آرامگاه شاعر بزرگ سعدی قرار گرفته است، قدمت این باغ به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان بازمی گردد.اوج آبادانی این باغ به زمان تیمور گورکانی می رسد، این باغ در دوره ی صفویه نیز بسیار معروف بوده به طوری که در نوشته ها و نقاشی های به جا مانده از جهانگردان اروپایی در آن دوران از نام باغ هم بسیار یاد شده است.

باغ ایرانی

ساختار باغ ایرانی سه طراحی منحصر بفرد دارد که شامل مسیر عبور جوی آب، دوم دیوارهای بلند محصور و داخل باغ عمارت تابستانی و استخر آب می شود.باغ ایرانی با پیدایش قنات ها رابطه مستقیم دارد، اولین باغ های ایرانی در مسیر خروجی قنات ها شکل گرفته است و کوروش کبیر اولین شخصی است که در ایران شخصا دستور داده بوده باغ پاسارگاد ایجاد شود.

آب و هوای شیراز مناسب برای ایجاد باغ ها بوده است که باعث پیدایش باغ های بسیاری شده است و باغ دلگشا نیز یکی از همین باغ های تاریخی شهر شیراز محسوب می شود که در قسمت شمال شرقی شیراز واقع شده است.

تاریخچه باغ دلگشا

سابقه آبادانی باغ دلگشا به زمان قبل از اسلام و دوران ساسانیان باز می گردد، این باغ در نزدیکی کهندژ بوده که قدمت آن به دوره هخامنشیان و ساسانیان باز می گردد.باغ دلگشا در دوران صفویه نیز از باغ های مهم بوده است و در زمان تیمور گورکانی در بهترین وضعیت خود بوده است.

باغ دلگشا در دوران افشاریان هم از آبادانی برخوردار بوده و اسفناک ترین وضعیت آن در حد فاصل دوره ی حکومت نادرشاه افشار تا شروع سلسله ی زندیه است که آسیب های بسیاری دیده است که در زمان کریم خان باز احیا شده است و اما تعدادی از ساختمان های موجود در این باغ مربوط به دوران قاجاریه می باشد.

معماری باغ

وسعت باغ دلگشای شیراز چیزی حدود 5/7 هکتار و بیشترین درختی که در آنجا یافت می شود درخت نارنج است که در هنگام اردیبهشت ماه عطر شکوفه های زیبا و معطر فضای دل انگیزی را ایجاد می کند.

عمارت موجود در باغ مربوط به دوره ی زندیه است و به سبک کاخ های ساسانی بیشاپور ساخته شده است، عمارتی سه طبقه ایی با دو درب ورودی در دو طرف ساختمان که شامل یک تالار بزرگ به همراه چهار شاه نشین است و ایوان بزرگی با دو ستون در طبقه ی میانی آن وجود دارد که رو به استخر است و اطراف آن با خط نستعلیق اشعاری از شوریده نوشته شده است.

سقف هایی از چوب با گچبری های زیبا به همراه آیینه کاری ها و نقاشی هایی از رنگ روغن که به زیبایی این عمارت می افزاید، در مقابل ساختمان اصلی نیز یک حوض سنگی بزرگی وجود دارد که جلب توجه می کند و آب باغ هم از آبی که از چشمه می آید جاری است و تامین می شود همچنین ساخت اولین عمارت کلاه فرنگی برای اولین بار در باغ دلگشا به ثبت رسیده است.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها