آب گرم معدنی فردوس

آب گرم معدنی فردوس

نقد و بررسی

توضیحات

آب گرم معدنی فردوس

فردوس یکی از شهرستان‌های استان خراسان جنوبی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش و قرارگیری در مسیر دسترسی  استان‌های جنوبی و مرکزی ایران به مشهد مقدس، از اهمیت زیادی برخوردار است. این شهر تاریخی جاذبه‌های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است که آب گرم معدنی فردوس از مهم‌ترین آن‌هاست.

آب گرم معدنی فردوس در مجاورت جاده اصلی این شهر به مشهد واقع شده است و می‌توان آن را مکانی عالی برای استراحتی فرحبخش پس از طی مسیرهای طولانی کویری دانست.

به نظر می‌رسد حدود دو قرن پیش بنایی روی این چشمه آب گرم ساخته شده است. چشمه آب گرمی که بسیاری از مردم برای درمان انواع بیماری‌ها به آن مراجعه می‌کرده‌اند. این چشمه آب گرم بر اثر گسل زلزله و قرارگیری آب در نزدیکی گدازه‌های آتشفشانی ایجاد شده است. جالب اینجاست که پس از زلزله‌ای که در سال ۱۳۴۷ در این منطقه رخ داد به دلیل جابه‌جایی لایه‌های پوسته‌ی زمین، آب چشمه تقریبا به مدت دو سال خشک شد و سپس به مرور به جریان عادی بازگشت.

آب گرم معدنی فردوس در سال‌های اخیر به خوبی مجهز شده و اکنون به یکی از بهترین مناطق تفریحی استان خراسان جنوبی تبدیل شده است. استخرهای آب درمانی (برای زنان و مردان)، وان‌های خصوصی، سونا، سوئیت‌های ویلایی، اتاق‌های ارزان‌قیمت، رستوران باکیفیت و زیپ‌لاین بخشی از امکانات این مجموعه گردشگری است.

از آب گرم معدنی فردوس با عنوان قطب گردشگری سلامت شرق کشور نیز یاد می‌شود. مواد معدنی مختلفی همچون کلراید سدیم، سولفات، منیزیم، بی‌کربنات، کلسیم، نیترات و فسفات در این چشمه آب گرم وجود دارد که برای درمان بیماری‌های مختلفی ثمربخش هستند. استفاده از این آب گرم معدنی برای بهبود یا درمان بیماری‌هایی همچون بیماری‌های رماتیسمی، دردهای مفصلی و عصبی، رفع گرفتگی عضلات مفید است و به بهبود درد ناحیه ستون فقرات و دیسک کمر مفید کمک می‌کند.

آب گرم معدنی فردوس در فاصله‌ی ۲۲ کیلومتری شهر فردوس و در مسیر فردوس-بجستان واقع شده است. بهترین زمان بازدید از شهر فردوس اواخر زمستان تا اواسط بهار و هم‌چنین پاییز است.

منبع : visitiran.ir/fa