کوه آبیدر سنندج

کوه آبیدر سنندج

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

آبیدر

«آبیدَر» نام کوهی است، که رو به شهر و در جنوب غربی سنندج در کردستان جای گرفته است. کوه آبیدر به گویش بومی کردی «ئاویه‌ر» خوانده می­شود، یا از آبدره می­آید یا از آب به در، زیرا در پیرامون و دامنه آبیدر چشمه­ های بسیاری می­ جوشد، که قنات سازه ­های تاریخی خسروآباد، آصف و وکیل را سیراب می­کنند.

آبیدر از دو کوه به نام­ های آبیدر بزرگ با 2550 متر بلندا و آبیدر کوچک با 2350 متر پدید آمده است. آبیدر در زون سنندج تا سیرجان جای دارد. از سازندهای زمین­شناختی در آبیدر می­توان شیل­ های خاکستری سیاه، سنگ­ های آتشفشانی و رسوب­ های کواترنر را نام برد. گفتنی است که در پژوهش­ های باستان شناختی، سفال‌هایی از دوره‌های مس ‌و سنگ در دامنه کوه آبیدر یافت شده است.

بخش­ های گردشگری در آبیدر هستند مانند کانی شفا، ماماتکه،کانی بانته، گویزه کویر، خضر زنده، تاقه‌دار، باغ امیریه، هفت آسیاب، بان شلانه، کچک قرآن، کانی کچک و قله آبیدر. همچنین در دامنه آبیدر یک پارک جنگلی در بلندای 1600 متری تا 2500 متری از تراز دریا و به گستره 2800 کیلومتر چهارگوش جای دارد. میان پوشش گیاهی جنگل آبیدر می­توان گیاهانی همچون زبان گنجشک، کاج سیاه، کاج تهران، سرو نقره­ای، سرو خمره­ای، تایله و اقاقیا را نام برد.

منبع : visitiran.ir/fa