آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

آبشار کبودوال

«آبشار کبودوال» در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر «علی آباد کتول» در استان «گلستان» قرار گرفته است. علی آباد کتول در جنوب شهر گرگان قرار گرفته و از شمال با «آققال»، از غرب با گرگان، از شرق با رامیان و از جنوب با شهرستان شاهرود استان سمنان هم ‎مرز است.

واژه «کتول» از ریشه ­های «کَتَه» و «اول»، به ترتیب هم‎معنی «جا» و «شیب دره» ساخته شده است که درخور زیست و بومِ علی آباد کتول نیز هست.

آبشار کبودوال که آبشاری خزه‌ای به شمار می‎رود، هم‎نام بوستان جنگلی، رودخانه­ و همچنین دره‎ای­ در دامنه­ شمالی کوه «هارون» است. کوه هارون به بلندای 1780 متر و در  ۱۱ کیلومتری کبودوال قرار دارد. بر سر راهِ ماشین‎روی جنگلی به آبشار، آب­بندهایی همچون «کبودوال» و «زرین ‌گل» ساخته شده است.

همچنین از کنارِ راه ماشین‎رو یک راه باریک که یک پیاده‎روی سنگی به درازای 850 متر دارد، گردشگران را تا زیر آبشار می­رساند. این راه سنگی از کنار چندین آبشار دیگر نیز می­گذراند، تا کم و بیش پس از 20 دقیقه پیاده‎روی، سرانجام به کنار آبشار بزرگ کبودوال می­رسد.

همه­ این آبشارها از یک چشمه­ کوچک سیراب می­شوند. سرچشمه کبودوال در 50 متری نزدیک آبشار بر بالای کوه می­جوشد. زیر آبشارهای کبودوال استخرهایی در گذر زمان و ریزش آب پدید آمده است.

زیرساخت­ هایی همچون آلاچیق و پل و پلکان و نرده، گذر گردشگران را بر پیاده رویِ سنگی پیرامون آبشار آسان کرده است. در پاییز برگ‎های زرین و آتشین روی استخرهای طبیعی فرو می­ریزد و در تابستان هوا همچنان خنک و دلپذیر است.

از میان پوشش جانوری کبودوال می­توان گونه ­هایی چون گراز، خرس، پلنگ، گرگ، گربه جنگلی، تشی، مرال و شوکا را نام برد. زیستگاه پرندگان کبودوال نیز پرندگانی مانند قرقاول، کبوتر جنگلی، دارکوب، لنگ چشم، جغد، پرندگان شکاری و توکا را در خود جای داده است. همچنین باید از گونه ه­ای ماهی به نام «گاو ماهی شنی» نام برد که در رودخانه­ زندگی می­کند. ناگفته نماند که منطقه کبودوال پوشیده از گیاهانی همچون بلوط، توسکا، آزاد، انجیلی، آلوچه، ولیک و شیردار است.

منبع : visitiran.ir/fa