آبشار شلماش

آبشار شلماش

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

آبشار شلماش

آبشار شلماش یکی از آبشارهای مهم و خروشان استان آذربایجان غربی است که در شهرستان «سردشت» واقع شده است. این آبشار که در فصل بهار، پرآب‎ ترین حالت خود را تجربه می‎کند، درنهایت به دره سبز و زیبایی می‎ریزد.

بیشتر ایرانیان شهرستان سردشت را با جنگ و اتفاقات ناگواری که در طی هشت سال دفاع مقدس و بمباران شیمیایی این شهر توسط ارتش عراق صورت گرفت، می‌‎شناسند. اما با سفر به این خطه زیبا و دیدن مناظر و چشم‎‌اندازهای زیبای آن، می‎توان خاطره آن سال‎‌های تلخ را تا حدودی از یاد برد.

آبشار شلماش که از شاخه‌‎های رودخانه «زاب کوچک» به شمار می‎‌رود، ارتفاعی حدود 15 متر دارد. می‎توان گفت این آبشار در واقع از سه آبشار کوچک تشکیل شده است که به ترتیب، پشت سر هم قرار گرفته‎اند. به‌‎طوری‎که آخرین آن‎ها بسیار نزدیک به محوطه پارکینگ خودروهاست. برای دیدن دو آبشار دیگر که پایین‎تر و در اعماق دره گرفته‌‎اند، باید از طریق پلکان‎‌هایی که در مسیر آبشار ساخته شده‎اند، پایین رفت. برای رسیدن به دریاچه زیر آبشار باید چیزی حدود 385 پله، طی شود.

پوشش گیاهی اطراف آبشار از درخت‎‌های گردو، بلوط و انار پر شده است. سرسبزی این منطقه در فصل بهار مثال‎ زدنی است اما مناظر و چشم‌‎اندازهای برفی و قندیل‎‌های یخی هم در فصل زمستان از جمله دیدنی‎‌های مورد علاقه طبیعت‎ گردان است.

از شهر سردشت مسیری حدوداً 20 کیلومتری تا آبشار شلماش در پیش است. ناگفته نماند که در کنار آبشار، یک مجموعه تفریحی و توریستی شامل پارکینگ و رستوران برای استفاده گردشگران در نظر گرفته شده است.

منبع : visitiran.ir/fa