هتل

هتل

ﻟﯿﺴﺖ تمام هتل ﻫﺎی اﯾﺮان ﺑﻪ ﺗﻔﮑﯿﮏ ﺷﻬﺮ همراه با عکس، شماره تلفن و ستاره های هتل، امکانات و امکان مهم نزدیک به هتل را در ایران نیهون قرار داده شده تا بتوانید به راحتی هتل مد نظرتان را رزرو کنید.

هتل ها در واقع مکانی مسکونی برای اجاره هستند که قاعدتا اتاق های آن برای مدت کوتاهی به مسافران اجاره داده می شود. حال این هتل براساس امکانات و خدمات رفاهی درجه بندی می شوند که هتل ها چند ستاره هستند؟ هتلی که شما برای استراحت انتخاب می کنید.

امکانات ارائه شده در داخل یک اتاق هتل ممکن است از لحاظ یک تشک با کیفیت متوسط در یک اتاق کوچک تا سوئیت های بزرگ با تخت های بزرگتر و با کیفیت بهتر، کمد، یخچال و سایر امکانات آشپزخانه، صندلی های روکش دار، تلویزیون صفحه تخت و ... حمام های داخل سوئیت با هم تفاوت داشته باشند.

برای رزرو هتل‌های کوچک و ارزان‌تر ممکن است فقط اساسی ترین و ابتدایی ترین خدمات و امکانات را برای مهمانان ارائه دهند.

برای رزرو هتل های بزرگ گرانتر ممکن است امکانات اضافی برای مهمانان مانند استخر شنا، مرکز خرید (با کامپیوتر، چاپگر و سایر تجهیزات اداری)، مهدکودک، سالن کنفرانس و تسهیلات، زمین تنیس یا بسکتبال، سالن بدنسازی، ژیمناستیک، رستوران، ماساژ روزانه، و خدمات اجتماعی مختلفی فراهم سازند.

عملکرد هتل از نظر اندازه، خدمات، پیچیدگی و هزینه متفاوت است. اکثر هتل‌ها و شرکت های بزرگ، پذیرایی و مهمان نوازی با استانداردهای صنعتی برای طبقه بندی انواع هتل‌ها تعیین کردند.

یک هتل مجلل با خدمات کامل دارای امکانات رفاهی لوکس، خدمات کامل اقامتی، رستوران های خاص با بالاترین سطح خدمات شخصی است مانند دربان، سرویس اتاق، و کارکنان با لباس فرم.

هتل‌های دارای خدمات کامل اغلب شامل امکانات و خدمات کامل مجلل و خدمات اقامتی کامل، رستوران با خدمات کامل خاص، و انواع امکانات رفاهی خاص هستند.

هتل‌های بوتیک، هتل‌های مستقل کوچک‌ و بدون برند هستند که اغلب دارای امکانات شیک و لوکسی هستند. هتل های کوچک تا متوسط امکانات محدودتری ارائه می دهند.

هتل‌های اکونومی، هتل‌های کوچک تا متوسط‌ی هستند که اقامت ابتدایی و اولیه را با خدمات کم یا بدون خدمات ارائه می‌دهند. هتل‌های با اقامت طولانی‌مدت هتل‌های کوچک تا متوسطی هستند که در مقایسه با هتل‌های سنتی، اقامت کامل‌تر و طولانی‌مدتی ارائه می‌دهند.

انواع اقامتگاه ها

انواع اقامتگاه : رزرو هتل، رزرو هتل آپارتمان، رزرو هتل فرودگاهی، متل، بوتیک هتل، رزرو مسافرخانه، ریوکان، پلاژ، اتاق ها و ویلای اجاره ای، مجتمع توریستی، پانسیون، شاله، رزرو اقامتگاه بوم گردی

تعداد ستاره‌ های هتل به چه معناست؟

ستاره دار بودن هتل به مسافران می فهماند که براساس چه خدماتی و امکاناتی هتل مورد نظرشان را انتخاب کنند. اما لازم است بدانیم این ستاره ها و رتبه‌بندی‌ها مبنای واحدی در سراسر دنیا ندارند و تعداد ستاره‌ های هتل بر مبنای معیارهای متفاوتی داده می‌شود. معروف‌ترین معیار برای درجه‌بندی کیفیت هتل‌ها معیار ستاره است که البته در بعضی از کشورها مانند آمریکا از لغت و نماد الماس به‌جای ستاره استفاده می‌شود.

از یک‌ ستاره (کم‌ترین کیفیت‌) تا پنج‌ ستاره (بیشترین کیفیت‌) وجود دارد.

در دنیا هتل ۷ ستاره به‌صورت استاندارد وجود خارجی ندارد، فقط در بازاریابی به هتل‌هایی که از هتل‌های ۵ ستاره در محدوده خود بسیار متفاوت‌تر و لوکس‌تر باشند به اصطلاح هتل ۷ ستاره گویند. در حقیقت ۷ ستاره یعنی همان ۵ ستاره با امکانات بسیار لوکس‌تر هستند.

انواع اتاق های هتل

اتاق یک نفره (Single) اتاق دو نفره (Double) اتاق سه نفره (Triple) سوئیت (Suite) آپارتمان (Apartment) استودیو (Studio) کانکتد روم (Connected Room) کابانا (Cabana) فیستا سوئیت (Fiesta Suite)

انواع تخت های هتل

کاناپه تبدیل به تخت Bed-Studio=Convertible Sofa - کاناپه تبدیل به تختخواب Convertible Couch - مبل تختخوابشو Sleeping Couch - تخت تاشو Roll-A-Way-Bed - یک تخت یکنفره Single - دو تخت جداى تکنفره Twin - یک تخت دونفره Double - یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره Twin Double - تخت دونفره بزرگ Queen Size - تخت بزرگ King Size - تخت دوبل دوبله Double- Double Bed - تخت دو طبقه Bunk Beds

ریشه یابی

هتل hotel از واژه فرانسوی hôtel (از همان مبدأ بیمارستان) گرفته شده است که به ساختار فرانسوی اشاره دارد به بازدیدکنندگانی که مکرر هم را می بیند و از هم مراقبت می کند، نه مکانی که محل اقامت را ارائه می دهد.

این واژه خود برگرفته از hôte به معنای مهمان است. اما با ورود این واژه به زبان انگلیسی و گستردگی آن در دیگر زبان ها، معنای کاربردی هتل دگرگون شده است.

در کاربرد فرانسوی معاصر ، هتل اکنون همان معنای اصطلاح انگلیسی را دارد و مخصوصا به معنای قدیمی به کار می رود همچنین در برخی از مکان ها مانند Hôtel-Dieu (در پاریس) که یک بیمارستان از قرون وسطی بوده است از واژه «hôtel» استفاده می‌شود. در املای فرانسوی با علامت circumflex یا تشدید در انگلیسی نیز استفاده می‌شد، اما اکنون این به صورت نادر و کمیاب مشاهده می شود. سیرکومفلکس جایگزین "s" موجود در املای اولیه هاستل می شود که با گذشت زمان معنایی جدید اما نزدیک به هم پیدا کرد. از نظر دستوری، هتل ها معمولا حرف معین را می گیرند.

تاریخ

امکاناتی در تمدن های اولیه برای پذیرایی از مسافران ارائه می شد. در فرهنگ یونانی-رومی و در ایران باستان، بیمارستان هایی برای بهبودی و استراحت در حمام های حرارتی ساخته می شد. رکورد جهانی گینس رسماً نیشییاما اونسن کینکان ژاپنی که در سال 705 بنیان شد را به عنوان قدیمی ترین هتل جهان به رسمیت شناخت. در طول قرون وسطی، فرقه‌های مذهبی مختلفی در صومعه‌ها و کاروانسراها برای اسکان مسافران در جاده‌ها ارائه می شد.

پیدایش مدرن، با ایجاد مسافرخانه ها قرون وسطایی اروپا بود که احتمالاً به دوران حکومت روم باستان بازمی‌گردد. اینها نیازهای مسافران، از جمله غذا و اسکان، اصطبل و علوفه برای اسب‌های مسافر و اسب‌های تازه نفس برای واگن‌های پستی را تامین می کردند. از جمله مسافرخانه های معروف لندن می توان به جورج و تابرد اشاره کرد. چیدمان معمولی یک مسافرخانه شامل یک حیاط داخلی با اتاق‌های خواب در دو طرف، با آشپزخانه و یک سالن در جلو و اصطبل در عقب می شد.

حدود 200 سال از اواسط قرن هفدهم، مسافرخانه های بین راهی به وجود امدند که به عنوان مکانی برای اسکان مسافران بین راهی (به عبارت دیگر، خانه راه) خدمت می کردند. مسافرخانه‌های بین راهی، گروهی از اسب‌ها را برای کالسکه‌ها و واگن های پستی در اصطبل قرارمی دادند و گروه اسب های خسته را با اسب های تازه نفس جایگزین کردند. به طور سنتی و معمول مسافرخانه ها هفت مایل از هم فاصله داشتند، اما این بستگی زیادی به قلمرو و سرزمین داشت.

برخی از شهرهای انگلیس تعداد زیادی مسافرخانه از این قبیل داشتند و رقابت بین آنها نه تنها برای درآمد حاصل از کالسکه‌ها بلکه برای درآمد حاصل از غذا و نوشیدنی ارائه شده به مسافران ثروتمند شدید بود. در پایان قرن، مسافرخانه های بین راهی به صورت حرفه ای تری اداره می شدند، که با یک جدول زمانی منظم و منوهای ثابت برای غذا ارائه می شد.

مسافرخانه ها در اواسط قرن 18 شروع به ارائه خدمات به مشتریان ثروتمندتر کردند و در نتیجه شکوه و سطح خدمات ارائه شده افزایش یافت. سودیر اندروز «تولد و پیدایش صنعت هتلداری سازمان یافته» را در کلبه‌های اروپایی و هتل‌های کوچکی که عمدتاً به اشراف زادگان خدمات می‌دادند، نشان می‌دهد. یکی از اولین هتل‌های مدرن، رویال کلارنس، در سال 1768 در اکستر افتتاح شد، اگرچه این ایده تنها در اوایل قرن 19 مطرح شد. در سال 1812، هتل میوارت درهای خود را در لندن بازگشایی کرد و بعداً نام خود را به کلاریج تغییر داد.

هتل‌ها در قرن نوزدهم در سراسر اروپای غربی و آمریکای شمالی گسترش یافتند. هتل های مجلل، مانند ترمونت هاوس در سال 1829 در بوستون، آستور هاوس در سال 1836 در شهر نیویورک، هتل ساووی در سال 1889 در لندن، و هتل های زنجیره ای ریتز در لندن و پاریس در اواخر دهه 1890، خدمات بیشتری را برای مشتریان مرفه ارائه کردند.

عنوان دوم قانون حقوق مدنی 1964 قسمتی از قانون ایالات متحده است که تبعیض بر اساس نژاد، مذهب، یا اصالت ملیتی را در مکان های اقامتی عمومی ممنوع می کند. هتل‌ها به عنوان اقامتگاه های عمومی در قانون گنجانده شده اند.