مهمانپذیر

لیست مهمانپذیر، مسافرخانه و مهمانسراها

مهمانپذیر یا مسافرخانه

مهمانپذیر یا مسافرخانه به مکان‌های اقامتی اقتصادی یا ارزان قیمتی گفته می شوند که معمولا امکانات آنها از قبیل سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک می‌‌باشند. مهمانپذیرها در واقع تغییر شکل یافته مسافرخانه‌های قدیمی هستند که نسبت به هتل‌ ها از امکانات کمتری برخوردارند و پرسنل آن ساعت کاری محدودتری نسبت به هتل‌ها دارند؛ در واقع مسافرخانه ها شکل ابتدایی هتل های مدرن هستند.

مهمانپذیرها بر خلاف هتل‌ها دارای امکانات پخت‌وپز در آشپزخانه بوده و همه نوع وسیله طبخ در آنها برای آشپزی و غذا خوردن آماده است. استفاده از سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه در مهمانپذیرها مشترک است.

مسافرخانه‌ ها معمولا ساختمان‌‌هایی هستند که تخت در اختیار مسافران قرار میدهند. کلیه امکانات بهداشتی و خدماتی آنها خارج از اتاق و به صورت مشترک استفاده می‌ شود. قیمت هر شب اقامت در آن بسیار ارزان‌تر از انواع دیگر اقامتگاه‌هاست.

مهمانسرا

مهمانسراها تا حدودی از مسافرخانه‌ها مجهزتر هستند و امکانات بهداشتی آنها مشترک نیست در واقع این امکانات مجزا از سایر مهمان‌ها است. اما همچنان اتاق‌ها دو یا سه تخته هستند. از لحاظ قیمت نیز، مهمانسرا از مسافرخانه کمی بیشتر است اما باز هم قیمت آن اقتصادی یا ارزان و نسبت به هتل کمتر است.

این نوع اقامت گاه ها نسبت به هتل ها دارای امکانات کمتری هستند، و اغلب خدمات آنان ارائه ی اتاق برای خواب، بدون امکانات اقامتی مناسب می باشد. در واقع مهمانسراها نوعی خوابگاه نیز به شمار می آیند. مهمانسراها در خارج شهر، کنار جاده ها و حتی در داخل شهر نیز حضور دارند.

انواع مهمانسرا

مهمانسراهای اختصاصی : در واقع باید بدانید که این نوع اقامتگاه خانه‌های شخصی هستند که به مکانی برای اقامت تبدیل شده‌اند. که در این موارد مالک مهمان سرا اغلب خارج از مهان‌سرا زندگی می کند. در این نوع از مهمانسرا تنها خدماتی که در اختیار مسافر قرار می گیرد، اتاق و غذا است. سایر خدمات مانند تمیز کردن اتاق و شستن لباس‌ها به عهده خود مسافر است.

مهمانسراهای غیر‌‌اختصاصی : مسافر امکانات و خدمات لازم برای یک اقامت راحت مانند اتاق مبله، تختخواب، سیستم تهویه مطبوع، تلویزیون، آب گرم و سرد و برخورداری از امنیت را دریافت می‌کند. این نوع مهمانسراها در حقیقت نزدیکی بیشتری به هتل‌ها دارند، البته که مقیاس خدمات آنها در مقایسه با هتل کوچک تر است.

مزایای اقامت در مهمانسرا

مهمترین مزایا و در واقع بهترین آن قیمت اقتصادی و ارزان بودن این نوع اقامتگاه ها نسبت به هتل‌ها است.

از دیگر مزایای مهمانسراها در مقایسه با هتل ها این است که از فضای صمیمی‌تری برخوردار بوده و شما احساس خواهید کرد در خانه خودتان هستید. از آنجایی که تعداد مهمانان آن کمتر است، به احتمال زیاد شما خلوت بیشتری خواهید داشت.

در مهمان سرا شما توجه و خدمات بیشتری را در مقایسه با هتل دریافت خواهید کرد. این بدین معناست که  تعداد مهمانان یک مهمانسرا به هیچ وجه با مهمانان هتل قابل مقایسه نیست و از این رو مهمان ها توجه بیشتری دریافت خواهد کرد. بخواهیم از منظر دیگر بیان کنیم در حقیقت در هتل شما تنها یک مهمان مانند سایر مهمانان هستید، در حالی که برای یک مهمان سرا چیزی بیشتر از یک مهمان به حساب می‌آیید. حتی ممکن است رابطه دوستانه‌ای هم بین شما و پرسنل شکل بگیرد.