کلیسای وانک

کلیسای وانک اصفهان

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه
توضیحات:

فهرست مطالب

کلیسای وانک (آمناپرچیچ) بزرگترین و زیباترین کلیسا در محله جلفا (اصفهان) است، که از نام کلیسای «سورپ آمنا پرکیچ وانک» جوغا در نخجوان گرفته شده‌است. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنی‌های اصفهان می‌باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است.این کلیسا در طول 50 سال توسعه یافته و به شکل کنونی درآمده است.

پلان کلیسای جامع مستطیل شکل است و جهت آن شرقی غربی است. فضای داخلی کلیسای جامع نمونه ای از معماری ارمنستان را به نمایش می گذارد و نمای خارجی آن با استفاده از معماری ایرانی طراحی شده و ترکیبی حرفه ای از دو سبک معماری است.

کلیسای وانک که مجموعه‌ای شامل دیر، کلیسای اصلی و صحن، ناقوس خانه، کتابخانه، موزه، برج ساعت، اتاق‌های مخصوص اقامت اسقف و همچنین تالارهای اجتماعات و چاپخانه است، مساحتی بالغ بر 8731 متر مربع دارد. از این مساحت، ۳۸۵۷ متر مربع آن مربوط به ساختمان‌ها و بقیه متعلق به فضای سبز و باغ وانک است.

مصالح به کار رفته در ساختمان کلیسای جامع وانک آجری و خشتی و تمام زوایای داخلی کلیسای جامع پوشیده شده از گچ و تزئین شده توسط رنگ روغن و طلا به سبک ایرانی و برخی تصاویر از زندگی حضرت مسیح (سلام الله علیه) تحت تأثیر نقاشی ایتالیایی بود.

ناقوس، در جلوی ورودی اصلی کلیسای جامع به سبک ایرانی در دوره شاه سلطان حسین ساخته شده است. این کلیسای جامع شامل یک گنبد، دیواره های بلند و سقف های بلند و زیبا است.

در حیاط کلیسای جامع قبور خاشاتور کسراتیسی(پدر صنعت نشر) و دیوید(اسقف اعظم) وجود دارد. موزه، کتابخانه و دفاتر ساختمانهای اطراف کلیسای جامع وانک هستند.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها