کاخ چهلستون اصفهان

کاخ چهلستون اصفهان

نقد و بررسی

توضیحات

چهلستون

کاخ چهلستون به عنوان یکی از شاخصه های شهری اصفهان، در کنار میدان نقش جهان و در نزدیکی چهارباغ قرار دارد. این باغ به همراه عمارت باشکوه میانه آن، از جمله یادگارهای عصر صفوی است که پس از انتخاب اصفهان به پایتختی، توسط «شیخ بهایی» طرح ‎ریزی شد. چهلستون به عنوان یک باغ ایرانی، عمارت یا کوشکی در میانه خود داشت که در زمان شاه عباس اول به صورت کلاه فرنگی احداث شد و در زمان شاه عباس دوم توسعه يافت و چهلستون ناميده شد.

چهلستون اصفهان در سال 2011 توسط سازمان یونسکو به عنوان یکی از باغ های شاخص ایرانی به ثبت جهانی رسید.

از جمله ویژگی های خیره کننده کاخ چهلستون، می‎توان به نقاشی های بسیار زیبای نقاش بلند آوازه عصر صفوی، رضا عباسی اشاره کرد. این نگارگری ها هر کدام بیان‎گر دوره‎ای از حوادث تاریخی دوران صفویه به شمار می‎روند.

نگارگری‎‎های تالار مرکزی عمارت چهلستون که برخی از آن‎ها در عصر قاجار بر روی نقاشی های سابق کشیده شده اند، شامل نگاره هایی از «پذیرایی شاه عباس اول و دوم و شاه طهماسب از امرای ترکستان و همایون هندی» و هم‎چنین «جنگ شاه اسماعیل اول با ازبکان» را به تصویر کشیده اند. دو تصویر دیگر، که یکی روبروی در ورودی تالار و دیگری در مقابل آن قرار دارد، صحنه ای از «جنگ چالدران» در دوران شاه اسماعیل اول و «جنگ کرنال» در زمان نادر شاه افشار را به نمایش می گذارد.

این تالار که به پذیرایی و میزبانی از  میهمانان و سفیران کشورهای خارجی اختصاص داشته، گنبدی زیبا با طرح های «لچک» رنگارنگ و جزئیات طلایی و شفاف خودنمایی می‎کند.

بسیاری بر این باورند که تصویر ستون های بیست‎گانه ایوان عمارت، با انعکاس در آب، تبدیل به چهل‎ستون می شود و همین امر را وجه ‎تسمیه چهلستون دانسته اند. اما به باور بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران، این سبک از معماری ایرانی که ستون های متعدد در ساخت یک بنا به کار می‎رود، به چهلستونی مشهور است.

داستان ستون های کاخ چهلستون به همین‎جا ختم نمی ‎شود. برخی از تاریخ‎دانان نیز بر این باورند که چهلستونی که به دست شاه عباس دوم ساخته شد، در واقع دارای چهلستون بوده و در هنگام آتش سوزی که در دوره حکومت شاه سلطان حسین، آخرین شاه صفوی اتفاق افتاد، قسمتی از عمارت و بیست ستون طرفین از جلو سوخت و به شکل کنونی بازسازی شد.

منبع : visitiran.ir/fa