کاخ مرمر رامسر

کاخ مرمر رامسر

نقد و بررسی

توضیحات

کاخ مرمر رامسر

کاخ مرمر رامسر در خیابان رجایی، در فاصله ۸ دقیقه پیاده‌ روی تا هتل قدیم رامسر ساخته شده است و با ۱۰ دقیقه رانندگی ساحل زیبای دریای کاسپین در دسترس است. کاخ مرمر در سال ۱۳۱۶ و در زمان پهلوی اول ساخته شد. معماری کاخ نتیجه‌ دانش هوانس اونیک قریبیان و معماران ایرانی و آلمانی‌ است.

این کاخ چند سال بعد به پهلوی دوم تعلق گرفت و همچنان محل استراحت و اقامت کوتاه‌ مدت این خانواده بود. پس از انقلاب بنیاد مستضعفان مالک کاخ شد و اکنون همه می‌ توانند به عنوان موزه از آن دیدن کنند.

محوطه‌ باغ گیاه‌ شناسی حدود ۶ هزار مترمربع وسعت دارد و تنوع گیاهی جالب توجه و کم‌ نظیری دارد. اما آنچه بیشتر از همه توجه گردشگران را جلب می‌ کند، معماری عمارت ۶۰۰ متری آن است.

همان‌ گونه که از نامش بر می‌ آید، نمای کاخ از مرمر ساخته شده است. حوض بزرگ آبی‌ جلوی عمارت، ایوان و ستون‌ های حجاری‌ شده، همه از مرمر است و در همان ابتدا بیننده را میخکوب می‌ کنند.

انعکاس ستون‌ های مرمرین در آب حوض، لا به‌ لای ماهی‌ هایی که در آب شنا می‌ کنند، این منظره را کامل می‌ کند.

با گشت و گذار در فضای تالار مرکزی و اتاق‌ های بزرگ شرقی و غربی، حال‌ و هوای کاخ مرمر نمایان‌تر می‌ شود. مبلمان، چلچراغ‌ ها، شمعدان‌ ها، میز کار و وسایل تزیینی دیگری که عمری به‌ اندازه‌ی دوره‌ پهلوی اول دارند، در کنار گچ‌بری‌ های سقف و شومینه چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌ کنند.

تابلو هایی که به دیوار آویخته شده، همگی آثار هنری ارزشمندی هستند که در این مجموعه جمع‌ آوری شده است. در جنوب کاخ مرمر، درِ ورودی دیگری قرار گرفته است که مقابل آن مجسمه‌ مرمرین دو ببر مازندرانی جلوه‌ باشکوهی به آن بخشیده‌ اند. ببرهایی که دیگر در طبیعت مازندران و کل ایران وجود ندارد و منقرض شده‌ اند.

حمام قدیم، انباری کاخ، عمارت نگهبانی و ساختمان تاسیسات از دیگر عمارت‌ های کاخ به‌ شمار می‌ روند. لازم به ذکر است که باغ و عمارت کاخ مرمر در فهرست آثار ملی ثبت شده‌ اند.

منبع : visitiran.ir/fa