موزه پوشاک دزک

موزه پوشاک دزک

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه
توضیحات:

فهرست مطالب

موزه پوشاک دزک

موزه تخصصی پوشاک چهارمحال و بختیاری در روستای دزک، از توابع این استان، کار خود را از سال 1388 خورشیدی در عمارت تاریخی قلعه ی امیر مفخم یا قلعه دزک آغاز کرده است. روستای دزک در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. ارتفاع آن از سطح  دریا 2230 متر بوده و دارای آب و هوای معتدل و خشک است. به طوری که در فصل بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان بسیار سرد است.

این روستا در محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. قلعه دزک به دست هنرمندانی اصفهانی معماری و تزیین شده است که از قصرهای اروپایی قرون گذشته در طراحی آن الهام گرفته شده است. این بنا دارای چهار برج مخروطی شکل و بدون کاربری نظامی است که دو برج قسمت جنوبی سالم و دو برج قسمت شمالی نیمه مخروبه است. در این بنا انواع هنرهای تزیینی معماری قابل ملاحظه است. در پوشش خارجی بنا از هنر آجرچینی استفاده شده است. حاشیه ی بالایی دیوارهای این تالار و اطراف درهای اصلی و ورودی، با گچ بری های قالبی با نقوشی از فرشته، شیر و شکار، فرهاد کوه کن با الهام از داستان هفت پیکر نظامی گنجوی تزیین شده است. این بنا در طول حیات خود حوادث زیادی را شاهد بوده که مهم ترین آنها ایفای نقش در جریان اعاده مشروطیت است. در آن هنگام این بنا به صورت مرکزی برای ایجاد تشکل در میان قیام گران بختیاری و اتحاد با انقلابیون عمل کرده است.

همچنین افراد سرشناسی چون وحید دستگردی (شاعر در زمان احمدشاه قاجار) و علی اکبر دهخدا در جریانات جنگ جهانی اول مدتی را در این قلعه به سر بردند و دهخدا در مدت اقامتش در این عمارت با استفاده از کتابخانه ی با ارزشی که در عمارت قرار داشت پایه های اثر عظیمش یعنی لغت نامه ی دهخدا را بنا نهاد. این قلعه-موزه در دو طبقه بنا شده است که طبقه ی همکف امروزه به ساختمان اداری و طبقه ی فوقانی به موزه تغییر کاربری داده است. هفت اتاق در طبقه دوم فضای نمایشی موزه را به خود اختصاص داده اند که در هر کدام از آنها پوشاک و زیورآلات یکی از اقوام چهارمحال بختیاری نمایش داده می شود. محدوده تاریخی پوشاک موجود در این موزه از دوران صفویه تا عصر حاضر است که هر یک به نوبه خود حاوی اطلاعات ارزنده ای از تاریخ و فرهنگ مردم این منطقه است. در این موزه بالغ بر 310 شی نگهداری و نمایش داده می شود.

منبع : visitiran.ir/fa

فهرست مطالب

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها