موزه ملی ملک

موزه ملی ملک

نقد و بررسی

توضیحات

موزه ملی ملک

موزه کتابخانه ملک، گنجینه‌ ای مهم از پیشینه فرهنگی و هنری ماندگار ایران است. این مجموعه که با سرمایه حاج حسین ملک جمع آوری شده، اکنون در محوطه باغ ملی تهران در بافتی قدیمی از این شهر قرار دارد. این مجموعه در ابتدا کتابخانه بوده است و سپس مرحوم ملک در سال 1343 ش به این فکر افتاد تا در کنار کتابخانه غنی خود، موزه‌ ای از اشیا با ارزش هنری و تاریخی به وجود آورد تا به قول وی محققان خارجی کتابخانه بتوانند مظاهر هنر و تمدن ایران را، به سهولت از نزدیک مشاهده کنند و موزه‌ ای به وجود بیاورد که بتواند با بهترین موزه‌ های دنیا برابری کند.

این مجموعه گلچینی از اوج هنر ایرانی است که شامل نقاشی‌ های دوران مختلف فرهنگی و تاریخی، هنر لاکی و همچنین نسخ خوشنویسی بسیار نفیس، چاپ سنگی، فرش، تمبر و کلکسیون‌ های بی نظیر مسکوکات می‌ شود. همان یک قلمدان محمد زمان کافی است تا این موزه اعتبار جهانی بیابد. محمد زمان مسبب دگر جویی‌ های هنری در زمان خود بود و ما وارثان این طرز تلقی از هنر هستیم. نوجوئی‌ های محمد زمان نقاش صفوی آن چنان پیشرو است که شکاف قابل ملاحظه ای نسبت به اسلافش ایجاد کرده است. این قلمدان تنها اثر از محمد زمان است که در ایران، در معرض دید عموم قرار دارد. اکثر آثار این هنرمند در دست مجموعه داران و موزه‌ های معتبر است که از بیم آسیب دیدن حتی حاضر به معرفی آن نیستند.

شگفتی‌های موزه ملک

قلمدان بی نظیر دیگر، اثر محمود خان ملک الشعرا، نقاش قاجاری است که در  این موزه جلوه‌گری می‌ کند. محمود خان از نوابغ هنری ایران کهن؛ انسانی ذوالفنون و آگاه به زمان خویش بوده است که برای هنرمندان پس از خود جهانی نوین به ارمغان آورده است. به تمام جذابیت‌ های این موزه، اصل تصویر خورشید خانم را هم اضافه کنید که توسط  صنیع‌الملک ابوالحسن غفاری کشیده شده؛ نقاشی که در حافظه تصویری همه ما جای دارد. همچنین خودنگاره‌ ای از کمال‌الملک محمد غفاری با اسلوبی بسیار ورزیده و همچنین آثار زیبای خوشنویسی میرعماد  و قرآن بایسُنقری،  تصویرهای چاپ‌سنگی میرزا علیقلی خوئی، این موزه را مزین کرده است. از دیگر شاهکارهای این موزه، قرآن معروف به بایسنقری، شاهنامه بایسنقری و کلیله و دمنه بهرامشاهی است که تماشایی است. قدیمی‌ترین قرآن موزه ملک که یکی از گنجینه‌ های مهم آن به شمار می‌رود، منسوب به خط امام حسن مجتبی(ع) با خط کوفی است که مهر شاه اسماعیل نیز در آن وجود دارد و شامل چند برگ از قرآن بوده و کامل نیست. قرآن‌ های خطی بی‌نظیر با جلدهای مطلا، شاهنامه و خمسه نظامی به خط محمدبن مطهر نیشابوری که برای سلطان بایسنقر نوشته شده، با مینیاتوری که صحنه تقدیم شاهنامه را نشان می‌ دهد و سال کتابت آن ۸۳۷ قمری است نیز در این بخش به چشم می‌خورد. موزه ملک از دو طبقه تشکیل شده است؛ در طبقه همکف می‌ توانید از سکه‌ های دوران مختلف ماقبل تاریخ، بعد تاریخ و دوران معاصر دیدن کنید. همچنین در بخش‌ های دیگر نقاشی‌ های ایرانی در دوره‌ های مختلف، به‌خصوص قاجار ازهنرمندانی چون کمال الملک و صنیع الملک زینت بخش موزه است.

هفت مجموعه گرانبها

موزه ملی ملک از هفت مجموعه  تشکیل شده است؛ مجموعه سکه، مجموعه آثار هنری، مجموعه هنر لاکی،  مجموعه تمبر، مجموعه فرش، مجموعه بانو ملک و مجموعه آثار خوشنویسی. مجموعه سکه‌ های موزه ملک شامل سه هزار قطعه سکه و مدال ایرانی از سده ششم پیش از میلاد تا دوران پهلوی و نیز سکه‌ هایی از یونان، جانشینان اسکندر، امپراتوری بیزانس، خلفای اسلامی و امپراتوری عثمانی است.  مجموعه آثار هنری شامل تابلوهای نقاشی هنرمندان به نام ایرانی مانند کمال الملک غفاری، لطفعلی صورتگر، هادی خان تجویدی و برخی نقاشان اروپایی است. در مجموعه هنر لاکی می‌ توانید قلمدان و قاب آیینه‌ ای با قدمتی 300 ساله را از نزدیک ببینید. در مجموعه تمبر هزاران قطعه تمبر از نخستین تمبر های منتشر شده در ایران و جهان تا زمان حاضر گردهم آمده است. مجموعه فرش مجموعه‌ ای بی نهایت نفیس است که از دست بافته‌ های زبده‌ترین بافندگان دو سده اخیر در نقاط مختلف ایران رونمایی می‌ کند. در مجموعه بانو ملک تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی انتظارتان را می‌ کشد. مجموعه آثار خوشنویسی آثاری از بزرگ ترین و نامدارترین خوشنویسان ایران و اسلام مانند یاقوت مستعصمی، علیرضا عباسی، میرعماد، احمد نیریزی، درویش عبدالمجید طالقانی، میرزا غلامرضا اصفهانی را در خود جای داده است.

گنجینه بزرگ نسخ خطی ایران

این کتابخانه با داشتن ۱۹ هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس، یکی از شش گنجینه بزرگ نسخ خطی ایران است که امتیاز کتابخانه ملک به گرانبها بودن و ارزش هنری آثار است. همچنین این کتابخانه دارای حدود 70 هزار کتاب چاپی، 3400 کتاب چاپ سنگی و 548 عنوان نشریه ادواری در 4000 مجلد است. بخش قابل توجهی از کتاب‌ های چاپی متعلق به پیش از سال 1320 خورشیدی هستند واز نخستین کتاب های چاپی ایران به شمار می‌ روند. پژوهشگران و دانشجویان همچنین می‌ توانند از خدمات جست‌ و جو و دست‌ یابی به اطلاعات تخصصی در محیط وب، پایگاه‌ های اطلاعاتی و بانک منابع اطلاعاتی الکترونیکی لاتین «نیتو» بهره بگیرند. همچنین در کتابخانه دیجیتال ملک می‌ توانید در بین پایگاه‌ های تخصصی اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید و درخواست کتاب خود را ثبت کنید.

منبع : visitiran.ir/fa